Liekö urkukoraali tää Taalainmaan karjamajoilta hymni? En löydä oikeaa hakusanaa tälle kauniille musiikkiesitykselle. En ikuna kyllästy tähän hartaaseen teokseen.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Aikanaan urkutaiteilija Tauno Äikää soitti ym. teoksen lauantain toivotuissa. Löytyy varmaan YLE:n musiikkiarkistosta.
Tästä tuli mieleen Ylen pitkäaikainen toimittaja Hannu Taanila. Hyvin räväkästi kantaa ottava pakinoitsija, nykyisin eläkeläinen. Hän on myös urkuri. Hänen vaimonsa prof. Kati Hämäläinen ehkä myöskin urkuri.
http://www.fantasticomusic.fi/index.phtml/art/3206/t/articles1
Tästä tiedostosta tosiaan löytyi suomeksi laulettuna tämä Taalainmaan karjamajoilta juttu.
Sikäli tämä oli eka päivä omalta pöytäkoneelta kuultu esitys. Kulokkeet ovat puuttuneet.
Kuuntelin ensimmäisenä erään kirjoittajan Jumalan kunnia luonnossa, mahtavine videokuvineen. Kiitos vielä.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/999978
http://www.youtube.com/watch?v=J6zSb9t8rqI&feature=related
Minunkin lempiurkumusiikkia
se työntää joskus edellisen oota vähän
kokeile Youtubessa
En gammal fäbodspsalm från Dalarna
kuulin sen kyllä, mutta en onnistunut
http://www.youtube.com/watch?v=-tVmxsbzoB8&feature=related
Tämä oli se kaipaamani vanha kaunis virsi Taalainmaan karjamajoilta nyt uruilla soitettuna. Tämä musiikkiteos on minusta hyvin mediaalinen. Kiitän 20.12.2009 21.21 lähettäjää.
Minullekin tuo virsi on hyvin rakas ja tuttu, siksi se helposti löytyikin. Youtubessa on muitakin versioita, esim. Abban. Tämä löytyy myös Fazerin toivelaulukirjasta 14. Laitan tähän suomenkieliset sanat. Minulla on tämä virsi Hannu Jurmun levyllä nimeltä Suurin on rakkaus.
Yö kun saapunut on ylle niittyjen
sen varjot peittää maan.
Olen yksin mutta silti pelkää en
nyt kuitenkaan.
Sillä tiedän, että enkeleitä sain
yön hetkiin turvaksein,
niitä pyysin rukouksin Luojaltain,
kun hälle huolet vein.
Nään taivaan tähdet kuten paimenet
nuo jotka kulki kedollaan.
Luokse tähtitarhain käy mun aatokset
ja luottaa ma saan,
siihen että kerran lailla paimenten
saan nähdä Jeesuksen.
On Herra mun paimen,
nyt puutu mitään multa ei.
Hyvää huolta paimen pitää laumastaan,
pois pelkoni hän vei.
Vaikka yksin oon.
silti tiedän sen,
oon saanut rohkeuden.
Olla saanhan kanssa enkelten.
Yö kun saapuu ylle niittyjen."
Tämä virsi sopii joulutervehdykseksikin, paimenineen, tähtineen. Tämän myötä hyvää joulua Sinulle ja muille lukijoille toivotan.