Kummitus jäi junan

Joku jäi junan alle mutta uhria ei löytynyt...hmmmmm kuulostaapa oudolta!!! Harva junan alle jäänyt pääsee luikkimaan paikalta huomaamatta ja jälkiä jättämättä...kyllä lumeen olisi jäänyt vähintäänkin ne jalanjäljet...

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1827707&pos=hl-ko-1
10585
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Vastaava tapaus oli tuossa syyskuussa riihimäellä:

Junaonnettomuuden uhri katosi jäljettömiin.
Junan töytäisemä mies katosi jäljettömiin Riihimäellä, kertoo Aamuposti. Aamulehden tietojen mukaan uhria ei ollut löydetty vielä tiistai-iltapäivään mennessä.
Lähijuna oli saapumassa Lahdesta päin Riihimäelle perjantai-iltana noin kello 21.50. Kuljettaja näki radalla nuoren miehen ja hetkeä myöhemmin hänestä tuntui ja kuulosti siltä, että juna osui mieheen.
Kuljettaja painoi jarrua ja kutsui poliisit paikalle.
Nuorta miestä etsittiin tuntien ajan, mutta ainoa merkki tapahtumasta oli jälki junan keulassa.
Aamupostin haastatteleman ylikonstaapelin Hannu Ylöstalon mukaan on mahdollista, ettei juna sittenkään osunut mieheen. Junan keulassa oleva jälki on voinut syntyä jo aikaisemmin.
- Törmäyksessä käy yleensä huonosti, Ylöstalo toteaa ja arvelee, ettei loukkaantunut henkilö voi olla kovin kaukana tapahtumapaikasta.

Aamulehti 1.9.2009

Sen jälkeen Heinolassa vähän matkan päästä Riihimäeltä tapahtui joitain päiviä tuon oudon kolarin jälkeen tapaus mistä kirjoitettiin näin:

Verinen mies soitti ovikelloa ja kertoi kolarista jota ei tapahtunut
Heinolan Sinilähteen alueella, Länsikaarella sattui keskiviikkoiltana tapaus, joka saattoi pelastushenkilökunnankin ymmälleen.
Tuntematon, kasvoistaan verinen mies soitti summamutikassa valitsemansa omakotitalon ovikelloa kello kuuden aikaan illalla ja ilmoitti olleensa auto-onnettomuudessa. Hän pyysi talon asukkaita soittamaan itselleen sairaankuljetusauton.
Pelastuslaitoksen henkilöstö hakivat miehen sairaankuljetusautoon ja alkoivat etsiä onnettomuuspaikkaa, jota ei kuitenkaan koskaan löytynyt. Mies väitti ajaneensa autolla alueella 120 kilometrin tuntinopeudella ja joutuneensa kolariin. Hän kertoi myös, että auton kyydissä oli ollut toinen henkilö, joka ei ollut vahingoittunut törmäyksessä. Kukaan naapurustosta ei kuitenkaan ollut tehnyt havaintoja ylinopeutta ajaneesta autosta tai sanonut kuulleensa kolaroinnin ääniä.
Pelastuslaitoksen henkilöstön mukaan sekavasti käyttäytynyt mies myös teeskenteli kouristuskohtauksia. Hänet vietiin tutkittavaksi Päijät-Hämeen keskussairaalaan. Poliisi jatkaa tapauksen selvittelyä.


Mietin vain, että liittyisikö nuo kaksi tapausta toisiinsa jolloin toi Riihimäen outo kolari saisi selityksensä.
Jos ei, niin aika outoja tapauksia kyllä sitten.
Tuskin nuo veturinkuljettajatkaan nyt ihan muuten vain luule kolareja ajaneensa.

Pikku-uutisiksi nämä ikävä kyllä jää. Vaikka saattavat olla hyvinkin tärkeitä tapauksia....

Äänestä
  • taas.."sekavasti käyttäytynyt mies myös teeskenteli kouristuskohtauksia. " Haloo!!!! Miksi pitää löytää aina näitä mielikuvituksellisia selityksiä kaikkeen ja väkisin?

    Äänestä

  • toilailuja kirjoitti:

    taas.."sekavasti käyttäytynyt mies myös teeskenteli kouristuskohtauksia. " Haloo!!!! Miksi pitää löytää aina näitä mielikuvituksellisia selityksiä kaikkeen ja väkisin?

    Mielenkiinnolla kuitenkin tunnut itsekin lueskelevan näitä. =D
    Kaikki ON mahdollista.

    Äänestä

  • daapaflue kirjoitti:

    Mielenkiinnolla kuitenkin tunnut itsekin lueskelevan näitä. =D
    Kaikki ON mahdollista.

    uskoa kaikenlaiseen huuhaahan täysin kritiikittä. Kun ei edes suostuta pohtimaan asioille mitään järjellistä syytä.

    Äänestä

No voisko se kuule olla semmonen homma,ettei se jäänytkään juman alle? ja on vaan sitten poistunut paikalta.Eihän tossa jutussa sanottu,etta kukaan JÄI junan alle vaan oli epäily.

Äänestä
  • Tietenkin on MAHDOLLISTA, ettei jätkä jäänytkään junan alle, mutta on mahdolliusta myös, että se oli kummitus!
    Todisteita ei liene kumpaankaan teoriaan tässä tapauksessa?

    Äänestä

  • Theoryx kirjoitti:

    Tietenkin on MAHDOLLISTA, ettei jätkä jäänytkään junan alle, mutta on mahdolliusta myös, että se oli kummitus!
    Todisteita ei liene kumpaankaan teoriaan tässä tapauksessa?

    Miten voi olla kummitus ?? Mielestäni kummitukset ovat ainetta, josta pääsee läpi ?? Mutta mietityttää, miten tuo kyseinen mies pääsi karkuun ? Piiloutu ?? Vai eivätkö poliisit vain katsoneet jotakin kohtaa, vai meniko kysinen henkilö junan päälle, käveli toiseen päähän, lähti sieltä junaraidetta pitkin ?? Tai mahdollista, että meni suoraan junaraidetta pitkin ?? Mitäs tuumaatte johtopäätökselleni ??

    Äänestä

Veturinkuljettaja on nähnyt näkyjä. Jokainen veturinkuljettaja ajaa uransa aikana keskimäärin kahden ihmisen yli. Herkimmät saavat siitä elinikäiset traumat ja se varmasti aiheuttaa pelkotiloja. Kenties tuokin raukka on joskus aiemmin ajanut ihmisen yli ja on nyt nähnyt näkyjä.

Äänestä
  • Hyvin mahdollista, että kuljettaja nähnyt vain omiaan.
    Mutta aina on myös se mahdollisuus, että näki kummituksen.
    Kukaan ei voi todistaa, etteikö olisi voinut olla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


alle? kirjoitti:

Joku jäi junan alle mutta uhria ei löytynyt...hmmmmm kuulostaapa oudolta!!! Harva junan alle jäänyt pääsee luikkimaan paikalta huomaamatta ja jälkiä jättämättä...kyllä lumeen olisi jäänyt vähintäänkin ne jalanjäljet...

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1827707&pos=hl-ko-1

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu