Valittaako tulli jos tuon uutta, suht kallista läppäriä Australiaan? Joutuuko siitä maksamaan jotain myyntiveroa tms? Tämmöstä luin jostain. Onko kellään kokemuksia?
Jääkö läppäri tulliin?
3
749
Vastaukset
- Down Under
Minulla läppäri on kulkenut mennen tullen olkalaukussa huomiota herättämättä. Se on nykyään yhtä oleellinen osa matkatavaraa kuin esim. kamera. Pari kertaa olen jossakin joutunut irroittamaan koneen akun turvavirkailijan silmien alla mutta ei muuta kummempaa.
En tiedä, onko konsti enää toimiva, mutta takavuosina näitä läppäreitä vohkittiin juuri turvaportin kohdalla. Älä laita konetta rööriin ennenkuin edessäsi ei ole ketään ennen porttia tukkimassa sitä hälytyksellä, koska henkilöllä voi olla edellä mennyt kaveri, joka nappaa koneesi omanaan ja häipyy ties minne. Tai katso kenen perässä kuljet.
Jos laitat läppärin ruumaan, noita ongelmia ei ole, mutta et voi lukea sähköpostiasikaan esim. konetta odotellessasi. Itse satuin kerran Bankokin asemalla lukemaan postin, johon piti vastata välittömästi, mikä joudutti oleellisesti asioiden hoitoa määränpäässä.- Got a PC?
Läppärin laitto ruumaan ei ole hyvä idea muutenkaan. Siinä on myös riski, että se varastetaan matkalaukusta. Lisäksi se voi rikkoutua ja jos matkalaukku eksyykin väärään paikkaan eikä seuraa sinua samalle lennolle, niin paljoa ei ole tehtävissä. Kuljetan aina läppärin, kamerat yms. arvokkaan käsimatkatavaroissa.
Läppärin kanssa matkustaessa kannattaa olla aina varuillaan varkauksien varalta. Joskus jos on useampi ihminen samaan aikaan menossa läppärin kanssa, saattaa vahingossakin joku kiireessä napata väärän koneen. Olen pyrkinyt läppärin kanssa matkustaessa yksilöimään koneeni ja läppärilaukun esim. sopivalla tarralla tai nauhalla, mikä helpottaa oman koneen tunnistamista pikavilkaisulla.
- hysiuydy
Läppäri piti ainoastaan ottaa laukusta ulos turvatarkastuksissa.
Tullia ei se kiinnostanut millään tavalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1606981
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264088- 473397
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1353138- 512906
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262286- 432256
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2722013Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt551975- 291856