Tänään klo 19.47 oli hetki, jolloin päivä pohjolassa oli lyhimmillään. Tämä nippelitieto ei juurikaan ketään hetkauta, koska tiedetään päivän jatkumaan lähtemisen olevan hidasta.
Aiheesta on kirjoitettu tiedepastalla. Muistelen, että ensimmäisen tunnin valon lisääntyminen olisi lähinnä teoreettista, mutta silti laskettavissa.
Se psykologinen kynnys pimeyden pohjanoteerauksen ohittamisesta on kuitenkin monille tärkeää. Napapiiriltä kaamosraja alkaa vetäytyä pohjoiseen keskim.noin 1 km tunnissa?
Alueradion täsmätieto
13
363
Vastaukset
- Lauri Laskeskelija
on Juhannukseen mennessä vetäytynyt noin 4380km, (=s), taitaa silloin sijaita kaukana Pohjoisnavan takana - niinhän sen pitääkin?
(Vuodessa on 8760 tuntia, (=2t), s = v x t)Jaa a. Laskuoppitaitoni hyytyi jotenkin alakoulun jälkeen. Mut tuo maapallon rata Aurinkoon nähden on mielenkiintoinen.
Ei sitä uskoisi, millaisessa karusellissä me seilataan. Liekö lähes 30 km sekunnissa?
- Katleija yksi
Se hetki ilmoittaa, että valo alkaa ottaa voittoa pimeydestä. Tammikuun 10 pv Turussa on päivä pitempi jo 34 minuuttia. Aamukahvia juodessa on hauska huomata aamun valkeneminen vähitellen.
Jos valoisuuden lisääntyminen olisi illasta ja aamusta samanpituinen, tuo tekisi 17 min. aamun valostumista lisää.
- Seku
capt.cöpenick kirjoitti:
Jos valoisuuden lisääntyminen olisi illasta ja aamusta samanpituinen, tuo tekisi 17 min. aamun valostumista lisää.
Täällä minun syntymäpitäjässäni sanotaan, että tapaninpäivänä päivä on jo kukon askelta pitempi kuin Annan päivänä, 9.12, tyttären nimipäivänä.
Asuinpaikkamme on Eteläisessä- Suomessa.
Poikamme nimppari on tänään , ja hän julisti minulle puhelimessa kun onnittelin, että hyvä Tuomas joulun tuopi.
Itse olen Lucian päivänä juhlakalu, vaikka joulun läheisyys pikkuisen vaikuttaa juhlafiilikseen.
Äitikin sanoi eläessään, lahjan antaessaan, että tässä on nyt nimipäivä ja joululahja samassa.
Tarkoitan aikuisena, lapsena emme nimppareita noteeranneetkaan. - Katleija yksi
capt.cöpenick kirjoitti:
Jos valoisuuden lisääntyminen olisi illasta ja aamusta samanpituinen, tuo tekisi 17 min. aamun valostumista lisää.
Laskurin mukaan pidennys ei olekaan sama aamulla ja illalla. Kymmenes tammikuuta aurinko nousee 8 minuuttia aiemmin, mutta laskee 26 minuuttia myöhemmin eli illasta näkyy ensin päivän piteneminen.
- pilvi*
Katleija yksi kirjoitti:
Laskurin mukaan pidennys ei olekaan sama aamulla ja illalla. Kymmenes tammikuuta aurinko nousee 8 minuuttia aiemmin, mutta laskee 26 minuuttia myöhemmin eli illasta näkyy ensin päivän piteneminen.
oli aina niin ihanaa kun töistä tullessa huomasi, että valoisuus oli vallannut kadut. Aamuin illoin sitä kulki katuvalojen loisteessa, ja sitten kun aurinko näyttäytyi Lönnrotinkadun loppäässä meren yllä, 16.30 se oli juhlaa!
Katleija yksi kirjoitti:
Laskurin mukaan pidennys ei olekaan sama aamulla ja illalla. Kymmenes tammikuuta aurinko nousee 8 minuuttia aiemmin, mutta laskee 26 minuuttia myöhemmin eli illasta näkyy ensin päivän piteneminen.
Kuten Katleija kirjoittaa, päivän piteneminen ei ole sama aamulla ja illalla. Uskon tämän tarkistamatta. Sinänsä päivän pituudet maapallolla taitavat olla vakiot.
Niin että se ja sama katsooko asiaa isoisän allakasta vai vuotuisesta vai?
Arktinen, eli pohjoisenalueen kaamos alkaa 24.9 ja päättyy 20.12 Jällivaarassa ja Kantalahdessa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kaamosja se liittyi juuri tuohon polaariyöhön ja sen loppumiseen.
Vuorenpeikolta
pimeys onkin ihmisistä aina tuntunut varmaan, ainakin pohjolassa.
Siinä tarinassa vuorenpeikko menettää valtansa heti ensimmäisen auringonsäteen osuessa häneen,
ja reipas pikku Sampo pääsee vapaaksi.
Ihan väreet kulkivat minullakin, kun tajusin, että taas mennään valoa kohti!
Uusi kevät tulee taas!
-)- pilvi*
satu kirjoitti:
ja se liittyi juuri tuohon polaariyöhön ja sen loppumiseen.
Vuorenpeikolta
pimeys onkin ihmisistä aina tuntunut varmaan, ainakin pohjolassa.
Siinä tarinassa vuorenpeikko menettää valtansa heti ensimmäisen auringonsäteen osuessa häneen,
ja reipas pikku Sampo pääsee vapaaksi.
Ihan väreet kulkivat minullakin, kun tajusin, että taas mennään valoa kohti!
Uusi kevät tulee taas!
-)kun aurinko paistoi iltapäivällä kaupasta tullessani. Tervehdin sisimmässäni aurinkoa: tervetuloa jälleen meillekin pohjolaan:D Kevättä koht kuljemme jälleen kerran, ja sen ihanuutta.
- *Kukkahame*
pilvi* kirjoitti:
kun aurinko paistoi iltapäivällä kaupasta tullessani. Tervehdin sisimmässäni aurinkoa: tervetuloa jälleen meillekin pohjolaan:D Kevättä koht kuljemme jälleen kerran, ja sen ihanuutta.
Aurinko ei nouse kovinkaan ylös tähän aikaan vuodesta, se häikäisee enemmän kuin keskikesän paiste.
Mutta huomenna ei sitten aurinko vilahtele, on luvassa pyryä koko päiväksi.
Ihanaa että sitä talvisäätäkin on samassa se saa mennä kuin pimeyskin, parin kuukauden päästä on jo valoa ja hanget madaltuu, minä ennustan näin, älkää kertoko radiolle...
- pilvi*
Tärkeä se on meille pimeydessä pikään olleille---- ihana ennemminkin:D Tiedetään taas kulkevamme valoa kohti,
saadaan auringosta D-vitamiiniä, joka on kuulemma nykytiedon mukaan tärkeämpi kuin tiesimmekään.
Sitä pitää lisätä päivittäiseen ravintoomme, itse syön kalkki D:tä ettei tulisi luuston haurastumista vielä riesaksi:D lopuksi haluan toivottaa Sinulle ja vaimollesi:
Hyvää Joulua, Onnellista yhdessäoloa, sekä Hyvää alkavaa Vuotta 2010, terveisin pilvi*
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1822663Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2301467Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus841340- 801225
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e401206Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1401106Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin111042Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze116920Kostan sulle vielä sen älyttömän julkisen nöyryytyksen
Onneksi on lentokentällä kavereita... Kosto tulee olemaan muuten korkojen kanssa.35914Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät78820