Pahoinpitelystä syytettynä syyttömänä.

Maroolofi

Noniin, nyt mua sitten syytetään pahoinpitelystä ja kuulusteluun pitäisi mennä viikon päästä.

Olen syytön. Se joka mua syyttää on katala ja tosi veemäinen ihminen. Olen kuitenkin vakavasti harkinnut olla menemättä kuulusteluun, koska en usko että syyttömyyttäni uskottaisiin, koska mulla on rikosrekisteri ja se joka mua syyttää on ''kunniallinen'' kansalainen. Veikkaan että sitä totta kai uskotaan ennemmin kun tämmöistä kaltaistani ''renttua''. Vaikka tällä kertaa olenkin syytön.

Mitäs jos en mene sinne kuulusteluun? Sitten musta tulee tietty etsintäkuulutettu, mutta jos en joudu poliisin kanssa tekemisiin, niin tuskin ne mua alkaa hakemalla hakea. Vai?

Tekisi mieli kerran kin tehdä ''väärin'', koska olen huomannut, että kun on rehellinen(olen tunnustanut tehneeni rötökset), niin aina on satanut vaan paskaa niskaan ja jos en olisi ollut niin sinisilmäienn ja olisin valehdellut tietyissä tilanteissa, olisin säästynyt monilta sakoilta yms.

3

804

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • woot woot woot woot

      Nythän on kyseessä vasta esitutkinta, eikä käräjät. Sinua siis ei vielä syytetä yhtään mistään, vaan vasta epäillään.

      Kylläpä voivat alkaa hakemallakin hakea, ja tuskinpa haluat koko ajan esim. liikenteessä liikkuessasi pelätä, että joudut poliisin kanssa tekemisiin. Ei tuon jutun takia kannata maan alle häippäistä.

    • 5***19

      Joo, ei tietenkään kannata mennä. Aika rientää, eihän tuollainen etsintäkuulutus ole voimassa kuin viisi vuotta, sen jälkeen se on vanhentunut.

      • Maroolof

        No ok, nyt olen ajatellut, että menen sinne kuulusteluun.

        Mitäs jos joutuu oikeuteen ja jättää menemättä käräjille? Mitäs siitä seuraisi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      246
      3128
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      18
      1740
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1443
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      131
      1269
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1258
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      76
      1182
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1062
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      972
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      967
    Aihe