Poliisi on nyt sitten päättänyt tutkia Tampereen bileiden teostomaksuihin liittyviä rikkeitä. Eli jos pitää kotibileet/saunabileet niin täytyy maksaa teostomaksuja? Joopa joo. Itsehän en maksa sentin killinkiä jostain synttäribileistäni teostolle, enkä millekään muullekaan tekijänoikeusjärjestölle, joiden olemassaoloa en ylipäätään hyväksy. En ole eläessäni ostanut yhtä ainoaa levyä tai CD:tä laillisesti enkä osta jatkossakaan. En ylipäätään juokse musiikkimaailman uutuuksien perässä, ei voisi vähempää kiinnostaa. Ei ole sellaista bändiä jonka työ kolahtaisi niin paljon että viitsisin maksaa levystä, enkä edes soita itse mitään soitinta. Musiikki ei yksinkertaisesti kiinnosta. Miksi maksaisin tuotteesta, jota en tarvitse? Olen täysin musiikillisesti lahjaton enkä ole kiinnostunut minkäänlaisesta musiikista. En kuuntele normaalisti edes radiota. Eli en maksa mitään teostolle jostakin mitä en edes käytä.
Vastaukset 3
- maksat
Jos myyt synttäribileihisi lippuja ja pidät kaikille halukkaille avoimet juhlat joissa soitat teoston alaista musiikkia niin maksat. On toki mahdollista että soitat musiikkia joka ei ole teoston alaista tai et soita sitä ollenkaan. Kotibileet ovat useimmiten suljetun porukan kekkerit joihin kukaan ei tule nuuskimaan mitä soitat.
- aloittanut
Tehdäänpä nyt 110%:n selväksi: en muuten maksa. Olen totaalikieltäytynyt yhteiskunnan asettamasta asevelvollisuudestakin, joten enköhän pysty sanomaan yksiselitteisen selvästi EI myös teostolle. En tule palvelemaan edes siviilissä minkäänlaisen kriisin tai sodan syttyessä, enkä suostu edes neuvottelemaan palveluehdoista kenenkään kanssa. Jos ja kun kriisi tulee, minä juon vapaana miehenä iltakaljan Gran canarialla. Teostohan ei tule koskaan saamaan minulta pennin killinkiä.
- maksat
aloittanut kirjoitti:
Tehdäänpä nyt 110%:n selväksi: en muuten maksa. Olen totaalikieltäytynyt yhteiskunnan asettamasta asevelvollisuudestakin, joten enköhän pysty sanomaan yksiselitteisen selvästi EI myös teostolle. En tule palvelemaan edes siviilissä minkäänlaisen kriisin tai sodan syttyessä, enkä suostu edes neuvottelemaan palveluehdoista kenenkään kanssa. Jos ja kun kriisi tulee, minä juon vapaana miehenä iltakaljan Gran canarialla. Teostohan ei tule koskaan saamaan minulta pennin killinkiä.
Sinulla on reilu asenne, mutta jos järjestät maksullisen yleisötapahtuman ja saat tuloja muiden tekemällä työllä niin saattaapi tulla eteen tilanne että maksat, mikä oikein onkin.
Tuolla ylempänä kirjoitat: "Miksi maksaisin tuotteesta, jota en tarvitse?" elä sen mukaan niin et tarvitse maksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521070
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍113994Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust51982Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7874- 89816
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.4684Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista25637Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it190633- 73607
- 57603