Joulusiivous "HEP"

exergy

Minun täytyy alkaa joulusiivoukseen kun emäntä on duunissa. Heitin jo ylipainoisen kissamme pihalle haisemaan ja kannoin matot ulos telineelle, nyt tästä imuroimaan ja sitten lattioiden pesu. Sain lopulta myös ruuvattua nestesammuttimen seinälle, se kun on pyörinyt tuossa eteisen nurkassa vuoden päivät. Pientä fiksausta tässä ohessa siis, ja ikivanhan puhelinjatkojohdon revin makkarista hemmettiin, mitäpä se muuta kuin keräili pölyä jalkalistoihin.

Jaahas, aika hakea siivousämpäri saunalta, edellinen on mun jäljiltäni autotallissa kun lainasin sitä auton pesuun. Sitten vaan imurointiin ja lattian kuuraamiseen.

Myös windowskäyttäjät voivat ryhtyä joulusiivoukseen, ensin skannataan kone että onko siellä imuroitu matoja koneeseen tai heppoja. Teidän ei siis kannata imuroida mitään, edes kämppää, kun koneen kopan täyttää pölyllä niin ehkä virukset eivät enää mahdu sekaan? Sitten siivoillaan rekisteriä jotta kone pyörisi näin loppuvuodesta vähän nopeammin, onhan asennus jo ehkä melkein vuoden vanha.

Minulla on kaksi Debian- ja kaksi Ubuntukonetta jauhamassa Boincia, niille ei tarvi tehdä mitään, siinä suhaavat menemään missä ennenkin, ei tarvi niitä siivoilla. Riittää että tästä eteisestä ohi mennessäni käyn vähän vittuilemassa Pentille että saadaan hyvä joulumieli.

Kumpaa sinä mieluummin siivoaisit, konetta vai kotia?

8

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hddghhfjh

      Kotia luonnollisesti täälläkin siivotaan, täytyy sitä konettakin välillä siivota pölystä varsinkin poweri kerää hyvin pölyhiukkasia.
      Ja sinä Pentti Nelonen voit haistaa paskat, tunge se sun windows asennus levy perseesees.

      • Huhhuh! ei edes puolta taloa kuurattu ja hikeä pukkaa.. viime aikoina nää on kieltämättä jääneet enimmäkseen emännän kontolle nämä siivousjutut kun minä olen tehnyt remonttia, joskus jopa yötä myöten tai aika useinkin. Että näin kylmiltään tämä joulusiivouksen sorttinen urheilusuoritus onkin aika tiukka juttu mutta enköhän minä tästä selviä ;D Hiki vaan kyllä valuu oikein urakalla mutta tuskin siihen menehtyy tähän vuodenaikaan?


    • käyttäjänä

      koneessa ei ole siivottavaa joten kotia pitää siivota. HUOH!!!!!

    • Linux katastrofi

      Asensin linuxin koneelle ja nyt se hajosi.
      Jouduin sen takia kakkaamaan lattialle ja joulusiivous on nyt pielessä.
      Kuka korvaa linuxin aiheuttamat tuhot ja joulusiivouksen?

      • jfhdgdfg

        sä mitään linuxia oo asentanu vitun idiootti


      • No niin, äskettäin vasta sain matot paikoilleen, emäntä ehti kotiin ja laati kauppalistaa mitä vielä pitää toimittaa joten täytyy mennä vielä kaupoille..

        Jos pc-kone hajoaa niin ei siinä pitäisi olla mitään syytä kakata housuun, joko korjaa koneen tai hankkii uuden. Ehkä sulla on turhan herkkä suoli ja vaikea asenneongelma?

        HHHAAARRRR!!

        Menikö kakit housuun tuosta?


      • exergy kirjoitti:

        No niin, äskettäin vasta sain matot paikoilleen, emäntä ehti kotiin ja laati kauppalistaa mitä vielä pitää toimittaa joten täytyy mennä vielä kaupoille..

        Jos pc-kone hajoaa niin ei siinä pitäisi olla mitään syytä kakata housuun, joko korjaa koneen tai hankkii uuden. Ehkä sulla on turhan herkkä suoli ja vaikea asenneongelma?

        HHHAAARRRR!!

        Menikö kakit housuun tuosta?

        sinähän puuppasitkin lattialle etkä housuun.. no, sama sääntö pätee tuohonkin ;)


    • Nichya

      täälläkin siivoamaan. Tosin noin kerran 1kk söhäsen imurilla tietokoneen sisukset ja tuulettimet puhtaaksi. Kiintolevyä siivoilen kans toisinaan... Poltan tavarat DVD:ille ja poistan koneelta. Koneen kiintolevyä käytän vain väliaikaiseen tallentamiseen. Ja onpahan tavarat tallessa, kun ja jos kiintolevy pimahtaa ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      37
      5299
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      288
      5132
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      64
      4509
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2445
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      48
      1880
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      28
      1824
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      24
      1792
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      80
      1728
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      16
      1692
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1506
    Aihe