Olisiko hyvä, että kaikki nettijakaminen ja lataaminen tehtäisiin lailliseksi ja jokaiselta perittäisiin pieni ''latausvero'', jolloin artistit ja yhtiöt saisivat omansa pois. Varmaan myös ostajia riittäisi siitä huolimatta, koska kaikki eivät halua nettiä. Näin data olisi yhteistä ja yleistä sekä kaikkien saatavilla samoin kuin monet palvelut. Olisiko hyvä idea? Mitä hyötyä/haittoja löytyy?
Latausveroa odotellessa...
2
439
Vastaukset
- Hölmö
Luulin että latausvero olisi sähköautoille.
- Lawetorder
Olet täysin väärillä jäljillä.
Tekijänoikeudet kuuluu kaikille, eli ajatellaan vaikkapa mitä tahansa ammattia, niin jokaiseen tekemiseen on tekijänsä joten tekijän oikeudet ja niiden suojelu pitää koskea kaikkia tai vaihtoehtoisesti ei ketään.
On hieman hullunkurista, että tekijän oikeudet kuuluisi vain ja ainoastaan määrätyille (rasismiako?) ja sitten jätettäisiin ne huomioimatta ne muut.
Ajatellaan vaikkapa laivahitsaajaa, levyseppää, ilmastointiasentajaa, rakennusarkkitehtiä, siivoojaa, niin jokainen heistä on se tekijä, muut ovat heidän tekemisestään nauttijoita, niin tällä perusteella musiikinkuuntelija on tekijän tekemisestä nauttija, joka joutuu maksaan siitä, että saa nauttia musiikista, mutta ei se joka asuu, seilaa tai vastaavaa,, joka jonkun asian on tehnyt ei voi nauttia tekemästään mitään korvausta (yllä mainittu), niin tällöin tekijän oikeudet pitää ja pitäisi kuulua kaikille tekijöille taikka sitten ei ollenkaan kenellekkään.
Onko teosto ja muut instanssit jokin rahankerääjä joka tulouttaa rahat jonnekkin, koska oikeammin tekijänoikeusmaksuista menee erittäin pieni prosentti todellisille tekijöille?
Tässäpä vähän mietittävää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1035708Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652552Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2391542- 941323
- 1241077
- 66837
- 64833
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8811- 71762
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17731