Latausveroa odotellessa...

Nettivero

Olisiko hyvä, että kaikki nettijakaminen ja lataaminen tehtäisiin lailliseksi ja jokaiselta perittäisiin pieni ''latausvero'', jolloin artistit ja yhtiöt saisivat omansa pois. Varmaan myös ostajia riittäisi siitä huolimatta, koska kaikki eivät halua nettiä. Näin data olisi yhteistä ja yleistä sekä kaikkien saatavilla samoin kuin monet palvelut. Olisiko hyvä idea? Mitä hyötyä/haittoja löytyy?

2

481

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hölmö

      Luulin että latausvero olisi sähköautoille.

    • Lawetorder

      Olet täysin väärillä jäljillä.

      Tekijänoikeudet kuuluu kaikille, eli ajatellaan vaikkapa mitä tahansa ammattia, niin jokaiseen tekemiseen on tekijänsä joten tekijän oikeudet ja niiden suojelu pitää koskea kaikkia tai vaihtoehtoisesti ei ketään.

      On hieman hullunkurista, että tekijän oikeudet kuuluisi vain ja ainoastaan määrätyille (rasismiako?) ja sitten jätettäisiin ne huomioimatta ne muut.

      Ajatellaan vaikkapa laivahitsaajaa, levyseppää, ilmastointiasentajaa, rakennusarkkitehtiä, siivoojaa, niin jokainen heistä on se tekijä, muut ovat heidän tekemisestään nauttijoita, niin tällä perusteella musiikinkuuntelija on tekijän tekemisestä nauttija, joka joutuu maksaan siitä, että saa nauttia musiikista, mutta ei se joka asuu, seilaa tai vastaavaa,, joka jonkun asian on tehnyt ei voi nauttia tekemästään mitään korvausta (yllä mainittu), niin tällöin tekijän oikeudet pitää ja pitäisi kuulua kaikille tekijöille taikka sitten ei ollenkaan kenellekkään.

      Onko teosto ja muut instanssit jokin rahankerääjä joka tulouttaa rahat jonnekkin, koska oikeammin tekijänoikeusmaksuista menee erittäin pieni prosentti todellisille tekijöille?

      Tässäpä vähän mietittävää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      76
      849
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe