Latausveroa odotellessa...

Nettivero

Olisiko hyvä, että kaikki nettijakaminen ja lataaminen tehtäisiin lailliseksi ja jokaiselta perittäisiin pieni ''latausvero'', jolloin artistit ja yhtiöt saisivat omansa pois. Varmaan myös ostajia riittäisi siitä huolimatta, koska kaikki eivät halua nettiä. Näin data olisi yhteistä ja yleistä sekä kaikkien saatavilla samoin kuin monet palvelut. Olisiko hyvä idea? Mitä hyötyä/haittoja löytyy?

2

512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hölmö

      Luulin että latausvero olisi sähköautoille.

    • Lawetorder

      Olet täysin väärillä jäljillä.

      Tekijänoikeudet kuuluu kaikille, eli ajatellaan vaikkapa mitä tahansa ammattia, niin jokaiseen tekemiseen on tekijänsä joten tekijän oikeudet ja niiden suojelu pitää koskea kaikkia tai vaihtoehtoisesti ei ketään.

      On hieman hullunkurista, että tekijän oikeudet kuuluisi vain ja ainoastaan määrätyille (rasismiako?) ja sitten jätettäisiin ne huomioimatta ne muut.

      Ajatellaan vaikkapa laivahitsaajaa, levyseppää, ilmastointiasentajaa, rakennusarkkitehtiä, siivoojaa, niin jokainen heistä on se tekijä, muut ovat heidän tekemisestään nauttijoita, niin tällä perusteella musiikinkuuntelija on tekijän tekemisestä nauttija, joka joutuu maksaan siitä, että saa nauttia musiikista, mutta ei se joka asuu, seilaa tai vastaavaa,, joka jonkun asian on tehnyt ei voi nauttia tekemästään mitään korvausta (yllä mainittu), niin tällöin tekijän oikeudet pitää ja pitäisi kuulua kaikille tekijöille taikka sitten ei ollenkaan kenellekkään.

      Onko teosto ja muut instanssit jokin rahankerääjä joka tulouttaa rahat jonnekkin, koska oikeammin tekijänoikeusmaksuista menee erittäin pieni prosentti todellisille tekijöille?

      Tässäpä vähän mietittävää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      93
      3641
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2403
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      142
      2049
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      34
      901
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      44
      841
    6. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      820
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      805
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      789
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      707
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      89
      695
    Aihe