On todella järkyttävää lukea kerta toisensa jälkeen tältä palstalta pakolaisvastaisia kannanottoja. Hävetkää te liikaa lapsia omaan perheeseenne ahnehtivat usein uskovaiset suurperheelliset !
Turussa Mikaelin seurakunnan kirkkoherra Jouni Lehikoinen paheksuu nelihenkisen kurdiperheen yllättäen toteutettua yöllistä noutoa. Viime kuussa karkotuspäätöksen saanut perhe haettiin maanantaina 21.12.2009 aamuneljältä Pansion vastaanottokeskuksesta.
- Olen aika järkyttynyt tilanteesta. Kahta kahden vuoden ikäistä lasta sekä heidän vanhempiansa kohdellaan kuin pahimpiakin rikollisia. He ovat ihmisiä, jotka ovat tulleet Suomeen hakemaan turvaa ja parempaa elämää, Lehikoinen sanoi MTV:n uutisille.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2009/12/1022414
Kirkkoherra järkyttyi kaksivuotiaiden kaksosten karkottamisesta
4
594
Vastaukset
- oikeinpäin
siinä vaiheessa kun jokaisen suomalaisen asiat on hyvin, voi tänne ottaa pakolaisia.
Sitä ennen pakolaiset voi mennä sinne, mistä ovat tulleetkin.- kaksi lasta riittää
Suurperheen ahnehtiminen maapallon väkiluvun takoessa hurjaa tahtia ylöspäin on väärin. Elätän mieluummin kaksilapsista pakolaiskurdiperhettä kuin holtittomaan sukupuolielämään syyllistynyttä suomensuomalaista monilapsiperhettä.
- turkulainen__
Jos kaikilla suomalaisilla on oma asunto, ilmainen terveydenhoito, sosiaalituki ruokaan ja juomaan, lehtiin ja puhelimeen, niin mitä vielä vaaditaan että asiat olisivat hyvin? Auto, mutta minkä merkkinen ja mikä vuosimalli kelpaisi? Rivitalo, mutta kuinka suuri sen pitäisi olla, että voisi sanoa että asiat ovat "hyvin"?
Minulla on iso perhe, töitä ja velkaa. Kaikki asiat eivät ole niin hyvin kuin mahdollista, on kaikenlaista murhetta ja surua. Mutta silti meillä menee paremmin kuin miljoonilla, jotka ovat vaarassa kuolla nälkään, tauteihin ja vainoihin.
Ylipainoinen suomalainen istuu sohvalla, katsoo televisiota ja ruikuttaa kun tv:n ohjelmatkin on niin huonoja. Samaan aikaan kidutuksen traumoista kärsivä pakolainen tulee sisällissodan runtelemasta maasta, jossa hänen kaikki sukulaisensa on tapettu viidakkoveitsellä, ja haluaisi vain huoneen jossa oven saa lukkoon. - kotkalainen___
turkulainen__ kirjoitti:
Jos kaikilla suomalaisilla on oma asunto, ilmainen terveydenhoito, sosiaalituki ruokaan ja juomaan, lehtiin ja puhelimeen, niin mitä vielä vaaditaan että asiat olisivat hyvin? Auto, mutta minkä merkkinen ja mikä vuosimalli kelpaisi? Rivitalo, mutta kuinka suuri sen pitäisi olla, että voisi sanoa että asiat ovat "hyvin"?
Minulla on iso perhe, töitä ja velkaa. Kaikki asiat eivät ole niin hyvin kuin mahdollista, on kaikenlaista murhetta ja surua. Mutta silti meillä menee paremmin kuin miljoonilla, jotka ovat vaarassa kuolla nälkään, tauteihin ja vainoihin.
Ylipainoinen suomalainen istuu sohvalla, katsoo televisiota ja ruikuttaa kun tv:n ohjelmatkin on niin huonoja. Samaan aikaan kidutuksen traumoista kärsivä pakolainen tulee sisällissodan runtelemasta maasta, jossa hänen kaikki sukulaisensa on tapettu viidakkoveitsellä, ja haluaisi vain huoneen jossa oven saa lukkoon.Aivan samaa mieltä olen, onneksi en mielipiteineni yksin. Vielä on toivoa. Hyvää Joulua sinne Turkuun!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 724326
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺684176Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363582Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163163Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle362824En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142582Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102374IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm261508Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1571302Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli751089