että kun äänikortin lyö pci-korttipaikkaan 1, ääni pätkii ja tökkii, mutta paikassa 2 toimii moitteettomasti!?!?!?!?
Mistä hitosta johtuu
3
615
Vastaukset
- Mika++
Johtunee päällekäin menevistä keskeytyksistä. Laitteiden pitäis toimia vaikka ne käyttäiskin samoja keskeytysnumeroita. Nähtävästi juuri sillä keskeytysnumerolla on sen verran liikennettä, että ääni pätkii. Emon manuaalissa on mainittu mitkä laitteet käyttää mitäkin keskeytysnumeroa (1-16/24). Laita jälkeenpäin hankitut laitteet semmoisiin PCI-paikkoihin joiden keskeytysnumerolla on mahdollisimmat vähän muita laitteita.
Onko sulla emolevyn biosissa päällä "Plug and play OS"? Jos ei, niin laita päälle. Silloin käyttöjärjestelmä hoitaa keskeytysten jaon emolevyn sijasta. En tiedä auttaako vaivaan. Ite oon asentanut aina omat vehkeet niin, että käyttis jakaa keskeytykset.
Eli ei ole vika vaan ominaisuus. - Mika++
Joskus vuonna kivi ja keihäs muistan lukeneeni, että äänikortti olis hyvä asentaa mahdollisimman kauas näytönohjaimesta, koska se saattaa antaa häiriötä äänikorttiin. En tiedä pitääkö paikkaansa tämän päivän vehkeillä.
- yksinkertaista,,,,
pci 1 kortti paikkasi on jaettu luultavasti jonkun kanssa joka vie paljon kaistaa. kannattaa pitää äänikortti paikassa 2 jos silloin pelittää. muutenkin näytönohjaimesta äänikortti kannattaa laittaa niin kauas kuin mahdollista. tämä parantaa äänenlaatua. perustuu emiin eli elektromagneettiseen häirintään.
http://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_interference
muutenkin pätkintä voi johtua monista asioista. mutta tyypillisimmät on laitteisto ristiriidat ja muut ongelmat. Myös kovalevy voi aiheuttaa jos vetelee viimeisiä tai sitten kaipaa eheytystä. Myös kovalevyä ei saisi ahtaa liian täyteen. Hyvä perussääntö on että 30 prosenttia pitäisi olla vapaata tilaa kovalevyssä. Jos on hidas kovalevy niin mitä enemmän vapaata tilaa sitä parempi.
Myös emolevyssä on tietty määrä kaistaa tehä asioita, että liian monta kovalevyä voi hidastaa koneen. Myös virukset ja troijalaiset ovat todellisia koneen hidastajia. Jos koneesi raksuttaa vaikka et sillä tee mitään. Niin eheytä se, aja virus scanneri uusimmilla päivityksillä ja puhdista koneet mahdollisista trjoijalaisista. Kone on silloin nopeempi ja hiljaisempi sekä äänikortti mahdollisesti pelittää. Jos nämä eivät auta niin kortissa on vikaa jos se on ilman pätkimistä aiemmin pelittänyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain14310238Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-729783Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1056809Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2085238- 1734959
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1533792- 802618
- 1702611
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1642433- 582272