No hei,sellaista ongelmaa kameran ergonomian kanssa, että kylmässä kun on nyt tullut kuvailtua,niin aukon ja ajan manuaalinen säätäminen on yhtä tuskaa tässä sony a350:ssä.
Sehän taas johtuu pitkälti siitä,että pitää suorittaa sellainen yhdistelmäpainaminen jotta saa esim aukkoa säädettyä ja se on penteleen hankalaa pakkasessa hanskat kädessä ja ilmankin hanskoja johtuen nivelsairaudesta.
Onko tietoa digirungosta jossa olisi vaikka kaksi säätöpyörää / painiketta,toinen ajan ja toinen aukon säätämiseen ilman näppäinyhdistelmä painalluksia?
Automaattisäätöjä en enää käyttele ollenkaan.
Kiitos
Sehän taas johtuu pitkälti siitä,että pitää suorittaa sellainen yhdistelmäpainaminen jotta saa esim aukkoa säädettyä ja se on penteleen hankalaa pakkasessa hanskat kädessä ja ilmankin hanskoja johtuen nivelsairaudesta.
Onko tietoa digirungosta jossa olisi vaikka kaksi säätöpyörää / painiketta,toinen ajan ja toinen aukon säätämiseen ilman näppäinyhdistelmä painalluksia?
Automaattisäätöjä en enää käyttele ollenkaan.
Kiitos
Vastaukset 26
Vanhimmat
Nikon D300s.
säätöpyörän systeemi ja niiden sjoittelu rungossa oli yksi niistä monista syistö miksi päädyin Nikoniin.
kamerasta
http://www.s.leica-camera.com/leica-s-system/
pyyhitäämpä monitori kuolasta, kun lopetetaa tuon Leica-linkin tiirailu
Olla hieman epäsuhtainen,vaikka on hyvä peli noin muuten.Nikonilla / Canonilla saa samaa kuvanlaatua edullisemmin.
aika monta kuvaa ennen sulkimen rikkoontumisesta.. Jos ei kuvaa paljon niin se saattaa kestää kunnes tulee uusi malli markkinoille. Toisaalta saattaa olla kivakin kun saa usein uusen kameran. Pieni kennokaan ei ole ongelma jos se on Canonissa.
Nikonit kahdella säätöpyörällä halvimmasta kalleimpaan:
D-90
D-300s
D-700
D-3
D-3s
D-3x
Erillinen säätöpyörä rungon edessä ja takana on mielestäni melko ylivoimainen sovellus moneenkin asiaan. Sulkimen ja aukon säätöön ratkaisu toimii erittäin hyvin. Nikonin säätöpyörillä voi säätää kameraa samalla kun katselee tuloksia etsimen läpi. Yllä olevien mallien pystykahvat ovat myös varustettu kahdella säätöpyörällä. Malleissa D-3, D-3s ja D-3x on tarkkaan ottaen neljä säätöpyörää, sillä pystykahva on integroitu runkoon valmiiksi.
Malleissa D-5000 ja D-3000 on vain yksi säätöpyörä
ergonomiassa ja käytettävyydessä muutenkin Canonin 6 - 0.
Vaikka nämä ovatkin tottumisjuttuja, niin silti Nikon pesee Canonin ja oman kokemukseni mukaan myös Olympuksetkin mennen tullen juuri ergonomiassa ja käyttömukavuudessa.
Ja ennenkuin joku älähtää niin voin kertoa että olen kuvannut kahdella eri Canonilla (20D ja EOS-1D Mark II) noin 20 000 ruutua, kolmella eri Nikonilla (D70, D2x ja D300) noin 50 000 ruutua ja yhdellä Olylla (E-500) noin 3000 ruutua.
Nikon tuntuu itselle ehdottomasti oikeimmalta kameralta, jollekkin toiselle varmaan joku muu merkki.
Olen tuossa aikani nyt pelannut tämän sonyn kanssa ja en ole siihen tottunut. Toisaalta jäykkenevät sormet estävät tietysti tottumista ...
Hieno homma että muutamalta merkiltä löytyy tuplapyörä malleja,pitänee tutustua niihin liikkeessä.
Niinhän se menee että harrastuksen jatkuessa tulee esiin asioita jotka alkavat painamaan kupissa :)
Kaluston (Objektiivit ym) saatavuuden suhteen myös käytettynä taitaa tulla kyseeseen N tai C merkki.
Serkun N kyllä istui käteen tosi hyvin tänään kun sitä hypistelin ja kuvat elokuun ilmailutapahtumasta malminkentältä olivat todella laadukkaita,toki käytössä oli valovoimainen laatulasi N:lta
Se että kestääkö suljin 30000 vai 40000 laukausta ei liene oleellista minulle,siitä en jaksa oikein huolestua.
Leica toimii varmaan myös avaruudessakin ,mutta mutta ...ei tunnu järkevältä you know :)
—entäpä jos vaihtoehdot ovatkin C 3 000 vai N 40 000?
Lisäksi olympuksen suljin kestää varmaan 4000000000000000000000 !!!
Erään helsinkiläisen alan oppilaitoksen C merkeissä ei ole ilmennyt mitään "suljin epäkelpo 3000 tai edes 30000 otoksen jälkeen" oireita. Naapuri opettaa siellä....ja kaluston käyttö on aika kovaa.
Henkilökohtaisesti olen käyttänyt molempia merkkejä ilman murheita.
sontaa..olipa canon tai nikon niin molempiin tottuu ja joskus se on kiinni myös siitä onko kädet kuin ojan kaivajalla vai kätilöllä..ja myös siitä kuinka näppärä on sormistaan, jotkut niin tumpeloita kun motoriikka ei ota sujuakseen vaikka kuinka harjoittelisi..
> Onko tietoa digirungosta jossa olisi vaikka kaksi säätöpyörää / painiketta,toinen ajan ja toinen aukon säätämiseen ilman näppäinyhdistelmä painalluksia?
Tottakai. Tämä on ihan vakio-ominaisuus kameroissa, jotka eivät ole mallia aloittelija/budjetti/hinnat alkaen.
Löytyy Sonyn valikoimissa mm. A700 -mallista, mikä tyhjille tynnyreille = elämölöä pitämään kiirehtineelle canikon -karjallekin tiedoksi. Ei niissä canikoninkaan palikkamalleissa ole kuin 1 säätökiekko....
Väärin niin väärin
ei selvästikään pidä Sonyn ergonomiasta, vaikka sitä täällä mainostelisit. Itsellä hyvin vähäistä Sony A700 kokemusta noin 200 räpsyn verran ja vaikka muuten tosi hyvä kamera, niin käyttömukavuus on kyllä täysin per*eestä!
Tämähän näissä keskustelupalstoissa onkin hauskinta, keneenkään et voi luottaa. Edellä kirjoittanutkaan ei ole ikinä Sonya käyttänyt, tiedän kaverin. Ja silti haukkuu ko. kameran käyttömukavuutta.
samoin myös aikaisempi Nikonuskovainen, täytyy olla todellinen idiootti jos on panostanut sekä Canoniin, Nikoniin että Olympukseen, putkineen kaikkineen.
Täydellistä bullshittiä, ...
jos kuvaa välillä ammatikseen Graafikon hommien sivussa ja työnantaja hoitaa työkalut kouraan(D2x ja EOS-1D Mark II)! Omia noista olleet vain D70 ja D300, loput kaksi olleet ystäviltä satunnaisesti lainassa.
Kukas sitä olikaan täynnä bullshittiä!?
unohdin tuosta eräästä listasta vielä yhden..ojan kaivaja..kätilö ja sitten tuleekin graafikko..
harmittaa hitsata siellä telakalla räntäsateessa, kun me teemme mukavaa hyväpalkkaista sisätyötä. Älä välitä, kaikille nyt ei vain ole suotu visuaalisuuden lahjaa!
Olympuksen E-3, halpa ja vaativaankin käyttöön sopiva, kestää tuulet ja tuiskut, sekä suljinkin kestää sen mitä tarvitsee. Zuikon objektiivitkin ovat kelpo tavaraa. Jos rungossa lukisi oikein CANON, niin sitten se
vasta oikea kamera olisikin, nythän se on vaan Öly.
käsiteltyä, joten tämä ei ole varteenotettava vaihtoehto.
Joo asia on ihan silleen että en ole ergonomisesti sinut sony a350:n kanssa,vaikka onkin hintaluokassaan ihan ok luulen.
En ole sinut myöskään minkään muunkaan merkin/mallin kanssa jossa joutuu suorittamaan yhdistelmäpainalluksia tehdäkseen halutun säädön/toiminnan.
Automaattisäädöt jos eivät sovi (Joku inssi on päättänyt mikä valotus on ok johonkin) ja haluat manuaalisesti
säätä ja perehtyä siihen,niin on olemassa varmasti helpompisäätöisiä malleja edullisessakin hintaluokassa kuten nyt on havaittu. Eräät Nikon ja Canon mallit alkavat olla varteenotettavia jatko tutkimuksen kannalta,mutta sanokaas vielä tästä olympuksesta , että onko niissä kaksi säätöpyörää ja missä malleissa? Rungot kai ovat olympuksessa aikas pieniä kooltaan joku väitti...ei hyvä.
löytyy kaksi säätöpyörää. Sitä mitä niillä voi säätää ja miten (tarvitaanko samalla näppäinpainalluksia) en tiedä, kun en ole Olympusta käyttänyt.
Kerran olen kameraliikkeessä käteeni ottanut E-3 mallin, mutta se meni 10 sekunnin kuluttua takaisin hyllylle. Oli raukka niin pikkuinen aikamiehen kouraan, ettei ollut mielenkiintoa edes kokeilla sähköjä päälle.
Seuraava kokeiltava oli sitten Nikonin D300, joka on siitä päivästä lähtien majaillut kameralaukussani.
Ei kamera objektiivin 12-60mm. kanssa mielestäni niin pieni ole, siihenkun ymppää lisäakkukahvan, niin on kokoa ja painoa. Lisäakkukahvassa on myös 2 säätöpyörää. Jokainenhan valitsee itseään tyydyttävän kameramallin, kyllä valinnanvaraa on ja kaikilla merkeillä saa hyviä kuvia, kunhan viitsii nähdä vähän vaivaa.
"Onko tietoa digirungosta jossa olisi vaikka kaksi säätöpyörää / painiketta,toinen ajan ja toinen aukon säätämiseen ilman näppäinyhdistelmä painalluksia?"
...olen kuvannut (digi)järkkärillä 99 %:ia kuvistani A-asennolla, eli olen valinnut aukon ensin ja antanut kameran hoitaa loput yleensä ISO 100...200 herkkyydellä, niin piti oikein poimia tuo Sony A700 hyppysiin ja katsoa mistä oikein tässä tapauksessa minun kohdaltani olisi kysymys. Tuossa kuvassa näkyy ainakin nuo Sony A700:sen
http://a.img-dpreview.com/reviews/SonyDSLRA700/images/allroundview.jpg
kaksi oikealla puolella olevaa hammastettua säätöpyörää, joilla voi M-asennossa säätää toisella aukkoa ja toisella valotusaikaa. Kokonaisuutena tuo Sony A700 on varmaankin hintaluokassaan vahva pelaaja nykyään ottaen huomioon kameran kaikki ominaisuudet sekä sen kennon suorituskyky, joten siihen on oltava enemmän kuin tyytyväinen. Nykyinen hintakaan ei enää paljon paina, kun kittipaketin saa alle 750 €:n vieläpä aidolla pentaprisma etsimellä varustetulla kameralla jonka suljinkin kestää koska turhaa videokuvausominaisuutta ei ole sitä suljinta särkemässä.
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=24631