Bichon bolognese!

Faxeee=)

Moi, olen 12 vuotias koirahullu tyttö. Olen halunnut varmaan kaksivuotiaasta saakka koiran, mutta äitini ei suostu. Hän sanoo, että onko oikeasti hauska herätä aamulla kuudelta lenkille paukkupakkasissa tai vesisateessa ja tehdä sama rumba kolmesti päivässä.

Pystyisin kyllä huolehtimaan koirasta! Koiran hoito ja lenkitys on tosi hauskaa, ja vaikkei olisikaan, olisi ne pakko tehdä. Äiti väittää, että kyllästyisin hoitamiseen parissa viikossa ja koira olisi täysin hänen vastullaan (toki hän auttaisi hoidossa, mutta enimmäkseen koiraa hoitaisin minä) .

Miten voin sanoa äidilleni, etten kyllästyisi koiraan ja hoitaisin sen kunnialla?!

Auttakaa! Ja asiallisia vastauksia kiitos =)

1

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koiranomistajaaas

      "Koiran hoito ja lenkitys on tosi hauskaa, ja vaikkei olisikaan, olisi ne pakko tehdä." Tuota noin, jos et vielä ole, niin suosittelen, että hankkisit jonkin lenkityskoiran, ainakin aluksi, saisit hieman esimakua. ;)

      Koiran hoitoon kuuluu PALJON muutakin (varmasti tiedätkin) kuin lenkitys, jos rotu on trimmattava, niin trimmi, ruokinta, leikkiminen jne. Samoin pitää huolehtia kaikki rokotukset ajan tasalle, itselläni kuluu erittäin paljon aikaa oman koirani kanssa. Ja koulutus tietysti. Nyt voisin sanoa, että koirani ei saa tarpeeksi leikkiä, koska en kertakaikkiaan jaksa! :D SIlloin kun meillä ei vielä koiraa ollut, ja leikin sukulaisen koirien kanssa, se oli hauskaa, ja alkuvaiheissa kun pentu tuli meille. Mutta siihen voi kyllästyä, kuten itse olen kyllästynyt leikkimiseen, mutta muuten olen motivoitunut ja yritän tietty aina leikkiäkkin koiran kanssa päivittäin, vaikkei niin huvittaisikaan. ;)

      Itse oon 15, sain koiran 13-vuotiaana, (odotin n. 4-5 vuotta koiraa ;) onnelinen oon etten ainakaan aiemmin saanut --> en olisi osannut kouluttaa sitä esim. 9-vuotiaana, jolloin meinattiin koira jo ottaa, oli ihan soiton päässä, onneksi siihen jäikin. :--)

      Nyt on kiikarissa toisen koiran hankinta, mutta porukat eivät oikein tiedä, nykyisestäkin irtoaa niin kivasti karvaa. : D

      Ps. Et voi mitenkään sanoa ettet kyllästy koiraan, sen voi vain näyttää, ettei kyllästy. Kaverini kyllästyi koiraansa, ja nyt se onkin lähes aina sisällä, käy välillä pikku lenkin, mutta siihen se jää. Itse yritän viedä koirani joka paikkaan, minne vaan voin :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      217
      4949
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      189
      2693
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1572
    4. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      50
      1328
    5. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      97
      1251
    6. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1242
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      132
      1237
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1174
    9. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      148
      1155
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      73
      1133
    Aihe