Itse en tänä jouluna pääse mökille joulusaunaan mikä on itselle jouluhulinoissa yksi tärkeimmistä jutuista. Hankeen polettua polkua pitkin pyyhkeen kanssa saunaan jonka ikkunalla palaa myrskylyhty. Saunan sisällä kynttilöitä..Toki citystä joulusauna löytyy mutta menee enempi rutiininomaiseksi toiminnaksi.
Kokemuksia. Mikä on hyvä joulusauna ja mikä sen tekee?
Ei mainoksia Jouluna kiitos.
Kokemuksia. Mikä on hyvä joulusauna ja mikä sen tekee?
Ei mainoksia Jouluna kiitos.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Hyvän joulusaunan aa ja oo on hyvä - tai oikeastaan erinomainen - kiuas.
Suomi24:n keskusteluja analysoitaessa on huomattu, että Sydänkiuas on tämän hetken paras kiuas. Ai miksi? Kyseistä peltilootaa vastaan kirjoitetaan eniten aloituksia. Myös kiukaan myyjää ja valmistajaa arvostellaan rankasti tuomalla esille henkilökohtaisia nimitietoja, välillä jopa etu- ja takanimi samassa viestissä!!
Huonoimmat löylyt joulusaunaan tuottaa tällä hetkellä reikäpelti-kiuas, koska pakkaskelien myötä huono saunanlämmitysteho korostuu. Tälläiselle normaalille talvipäivälle pihasaunaan iki (nimi muutettu) ei tarjoa muuta kuin kauhean määrän usvaa. Tulipalopakkaset nostavat myös kuumia hormilämpöjä tuottavien kiukaiden riskiä aiheuttaa tulipalo, joka on varsinkin jouluna erittäin epämukavaa sukulaisten ollessa käymässä.
Eli sellainen on hyvä joulusauna. Seinät ympärillä ja sisällä sopivan lämmintä. Myös saunomisen jälkeen.
KAUHEA IHMINEN JA JAUHAT PASKAA KOSKA PÄÄSI ON TÄYNNÄ SITÄ...JA AINA
Oletko koskaan miettinyt mistä mahtaisivat johtua mainitsemasi arvostelut? Loistava esimerkki on esimerkiksi avaus jossa pyytämällä pyydetään jättämään tuotemainokset pois. Sytyttääkö? Lue avaus uudestaan. Varsinkin viimeinen lause. Sen jälkeen mieti oman vastauksesi asiallisuustaso? Unohdit mainita kuinka ruma iki on?!
Tiedät harvinaisen hyvin että syy löytyy itse aiheuttajasta. Keskustelupalstan tuotemainostajasta. Mikä on muuten kiellettyä keskustelupalstalla.
ps. Reiska (nimi muutettu) on kyllä pitänyt erittäin hyvän huolen henkilötietojensa esille tuomisen henkilökohtaisesti. Ja usein vuosien aikana.
Näin se menee. Joka h..tin avaukseen ilmestyy ####mainos. Seuraavaksi itketään miksi sinä haukut minun mainostamaani tuotetta??
Toivottavasti joulusi ei ole yhtä musta kuin mielesi.
Näin kun Joulusta ja kiukaista on puhe niin muistelen millaista kiuasta karjalanpopika lämmitti kun sitten sinnejääneen saunan tilalle sain saunan lämmitettäväkseni . Olin 12 v .1946
Olimme saaneet asunmaata ison kartanon maista , mailleni oli jäänyt iso sauna . Kiukaana oli " Lokomon kattila , tuohan oli niitattu . Kertalämmiteinen 1/2 m puilla lämmitin , oli ratti johon kaadettiin löylyvesi .
Kaikki alueen siirtolaise tulivat saunomaan ( en muista milloin naiset )
Karjalaan olimme juuri saaneet uuden saunan , jäi polttopuita vaja täyteen , sekö minua harmitti.
Kai senkin jälkeen on hyvä sauna löytynyt?
Punainen sauna pihan perällä. Toinen puoli hirttä, toinen pystyrimalaudoituksella. Kolmiorimahuopakate. Ison koivun vieressä. Saman ikäisiä molemmat. Hienompia on nähty mutta ei yhtä hyvää. Ei ollenkaan. Meidän maailman paras sauna. Papan tekemä.
Itte tehty. Pitkään ja hartaasti. Hyvä tuli.
Naapurin sauna PERKELE!
Tervepäistä juttua??
22.12.2009
19.05
Elämäänsä vi¨¨uuntuneita ihmisiä riittää