PÄÄHÄN POTKITTUJEN ÄÄNI.

Gynäniekka

PÄÄHÄN POTKITTUJEN ÄÄNI

Nyt muutama päivä romaanin luettuni, yritän pukea tuon vahvan tunne – elämyksen sanoiksi.
Kyseessä on on tähän aikaan sopiva nettiromaani nimeltä, Ilman opaskarttaa. Kirjoittaja on Kymenlaaksolainen Jarno Jäppinen, joka jostain syystä kirjoittaa itsensä pienellä. Hän on aikaisemmin kirjoittanut ja julkaissut Jumissa Karhulassa romaanin.

Kirjassa kuvataan epäonnistuneen yrittäjän ja pitkäaikaistyöttömän miehen nousua menestyväksi liikemieheksi, sekä suomalaisen pelimies – genren kehittymistä. Olen joskus lukenut Neil Straussin Pelimiehen ja voin kyllä huoletta sanoa, että Ilman opaskarttaa ei vedä sille vertoja, mutta ei pidäkään. Tarinat ovat erilaiset.

Kirjasta saa perusteellisen ja hyvän kuvan tästä ajasta ja suomalaisen miehen mielentilasta ja kuinka vaikeaa loppujen lopuksi sosiaaliset kohtaamiset ja nykyinen elämä hänelle ovatkaan.

En yhtään ihmettele, että teksti ei ole tullut valtamediassa vastaan, sen verran kovaa ja agressiivista on Jäppisen mediaa kohtaan kirjoittama kritiikki. Kritiikki on kovaa, mutta perusteltua ja kirjan luettuaan voi kyllä kysyä: tekevätkö toimittajat juttua nykyisin liian heppoisin perustein.

Kirjan rakenne on täysin uudenlainen, sillä kirjan pohja näyttää rakentuneen mielipidekirjoituksista, päiväkirjamerkinnöistä ja teksteistä, joista käytetään nimeä kenttäraportit.

Näyttää, että perusrakenne on koottu jo kirjoitetuista ja julkaistuista teksteistä ja Ilman opaskarttaa kirjan oma teksti punoo ne isommaksi kokonaisuudeksi.

Vastaavaa en ole suomalaisessa kirjallisuudessa aikaisemmin nähnyt.

Sinällään kirjan sisältö ei tarjoa mitään vallankumoksellista.

Samoista ihmissuhdevaikeuksista, ihmisten petollisuudesta, seikkailuista maineen, vallan ja varallisuuden perässä sekä kännitoilailuista on kirjoitettu jo iät ja ajat.

Jäppisen tyyli on kuitenkin raikas tuulahdus tässä Tervojen ajassa ja maailmassa.

Kirjassa on puutteensa, mutta se on yhden miehen ääni 2000 – luvulla ja hinta / laatusuhde on hyvä. Sen saa ilmaiseksi täältä:

www.anargia.com

Arvostelun kirjoitti.
Gynäniekka.

1

508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • J. L

      Pitääpä tutustua. Kiitos

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      239
      2729
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1098
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      851
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      837
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      825
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      129
      814
    Aihe