Onko 22mm paksu rimoitus riittävä tuuletuksen ja kiinnityksen kannalta?
Mikä on yleinen paneelin paksuus saunassa ja kuinka pitkillä nauloilla kiinnitetään?
Viimeistelynaulaimella piilosta vai vasaralla näkyviltä?
Rosteria vai sinkittyä ruuvia/naulaa esim. rimojen kiinnitykseen?
Kiitos ja hyvää joulua!
Mikä on yleinen paneelin paksuus saunassa ja kuinka pitkillä nauloilla kiinnitetään?
Viimeistelynaulaimella piilosta vai vasaralla näkyviltä?
Rosteria vai sinkittyä ruuvia/naulaa esim. rimojen kiinnitykseen?
Kiitos ja hyvää joulua!
Vastaukset 10
Vanhimmat
22"-mm rimoitus on ok ja riittävä, erinomaisen hyvä. Yleinen panelin paksuus on 15mm, on ohuempaakin joka myös on halvempaa,,mutta, puulajeista ym, riippuen ohuemmat panelit ajan myötä halkeilevat, vetävät itseään pituus suunnassa kuprulle ym, hauskaa, eikä se aika ole kovin pitkä.
Kiinnitykseen pistelty 35mm x 1,2mm rst-viimeistelypiikkejä piilosta kuin myös hakasia, piilosta.
Muut kinnitystarpeet rst.
Samoin Hyvää joulua ! www.saunakeisari.fi
uus trolli? Avaus ja vastaus samalta heebolta
Olen luonteeltani hieman pilkunviilaaja ja kyselen joskus liiankin helpolta kuulostavia kysymyksiä, koska olen huomannut että aina voi oppia yksinkertaisessakin asiassa uutta. Kädetön tekijä en silti ole ja hyvin suunniteltu on puoliksi tehty. Minua kun ei yhtään ahdista jos joku neuvoo.
Lauteeni kaipaisivat uusintakäsittelyä. Minkähänlaista venelakkaa suosittelisit?
Onko sinulla sauna veneessä ;)
Hö, et mennyt halpaan? No ei siinä mitään..Ei tää oo niin vakavaa.
Ei ole. Väinämöinen pölli kun lähti vonkaan. Eikä vesikelloloi p......ssä.
Pakko vastatata enollelelele vaikkei nin suuresti olis tarvetta, 1-asia:
ei tarvi kertoa mutta nin hölmö olen että en edes tiedä mitä, ko, trolli tarkoittaa,mutta yritän sivistää senkin osalta itseni.
Toinen asia, näiltäkin sivuilta on tullut meillekin monta vinkkiä pelkästään lueskelemalla välillä palstoja, miksei voitaisi niitä myös antaa omatoimitekijöille jos niistä heille apua. Itsetekijät kuitenkaan eivät tule meiltä tilaamaan kertaakaan miehiä työmailleen juuri koska he tekevät ITSE, mutta saatavat pienillä neuvoilla saada toimivan sauna mestan, olemme valmiit jeesaamaan niin paljon kuin voimme jos kelpaa.
No, suuresti pyydän anteeksi että olen yhdistänyt netti sivutietomme tarinoihin mutta tarkoitus on myöskin se että ei tässä tarvii olla piilossa näistä asioista, yhteystiedothan löytyvät juuri näiltä sivuilta, saa kysyä ihan suoraan puhelimitse kuin myös nähden naamatusten, neuvoista emme veloita keltään sentiäkään ne saa aivan ilmaiseksi, jopa opastusta paikan päällä jos osumme samaan kaupunkiin töihin.
Terveisin ja hyvää joulua toivottaen Keisarit. www.saunakeisari .fi
katottua ton linkin kuva-almbumia niin lauteet oli tän päivän tavanomaista tyyliä,mut laatoittaja vois kyllä suunnitella laattajakoa ennen kuin rupee hommiin.
Kiitoksia, terveiset menee perille laatoittajallemme heti joka näihin yksin ei ole syyssä, osassa kohteita on ollut vastapelurina henkilöitä jotka ovat sanelleet melko paljon tapahtumia.
Samat saunakeisarit.
että piilosta ammutut naulat ei pidä panelia yhtä kauaa suorassa kun päältä ammutut 2 naulaa per naulauskohta!!!!ite teen ainakin laatua enkä rupee edes opetteleen piilosta ampumista,eihän siinä saa kiinni edes panelia ku yheltä sivulta!!