Minkä tyylisuunnan tuolit?

entisöijä1

Omistamme siis kuvan mukaisia tuoleja kaksi käsinojallista ja kaksi käsinojatonta.
http://jesse-beagle.webs.com/galleria.htm

Aloimme nyt entisöidä tuoleja, koska päällimmäinen maalikerros on aivan halkeillut ja verhoilu repeillyt. Tuoleissa on kolme maalikerrosta päällekkäin, joista päällimmäinen on valkea, keskimmäinen kellertävän valkea ja alin hyvin tummanruskean-punainen. Verhoilu ei ole alkuperäinen. Tuolit olivat talossamme kun sukumme muutti siihen 1950-luvulla, joten ne ovat ainakin 60 vuotta vanhoja, todennäköisesti enemmänkin.

Haluaisimme entisöidä tuolit mahdollisimman paljon alkuperäisen kaltaisiksi, mutta emme ole varmoja, mitä tyylisuuntaa tuolit edustavat ja mikä väri/verhoilu olisi mahdollisimman edustava tälle tyylisuunnalle. Emme kuitenkaan halua maalata tuoleja tuolla alimman maalikerroksen värillä, joka on mielestämme aivan liian tumma, joten onko mitään muita värejä joka kävisi tyyliin, mutta ei olisi noin tumma?

Joten mitä tyylisuuntaa tuolit ovat ja mitä väri/kangas vaihtoehtoja olisi maalaukseen/verhoiluun?
Ja osaako joku sanoa miltä luvulta tuolit mahdollisesti ovat?

Kiitos jo etukäteen avustanne! :)

3

1584

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pindis
    • NUO OLE

      Jugend tuolit 1900-luvun alusta (1915-1930. voi olla myöhemminkin tehdyt "kopiot". )
      Koivupuuta lie ovat ja tummemmaksi lakattu lie se alkup. nakhaverhoilu mustalla tai mtumman ruskeella.

      • entisöijä1

        Kiitoskset avusta! :)
        Tuoleja löytyikin vielä yksi käsinojaton lisää ullakolta. Melkein kaikista on nyt rapsutettu maalit pois kuumailmapuhaltimella ja kaksi on jo maalattu tummanruskealla petsilla.

        Mistähän mahtaa johtua, että nuo jalaspuut on tehty koivusta ja isommat reunapuut männystä?

        Kangasta emme ole vielä varmaksi valinneet, mutta todennäköisesti laitamme tummanpunaisen nahan. Plyysi olisi parempi, mutta tällä hetkellä ei uskalla laittaa kun kissoja on kolme kappaletta ja ne jos keksisivät plyysin, niin se olisi entinen...
        Ukkini sattui muistamaan, että alkuperäinen verhoilu niissä olisi ollut kasviaiheinen, vihreä plyysi.

        Tässä tuolien ohella kunnostamme myös jugend peilipiironkia. Siitä onkin jo kaikki maalit rapsutettu pois ja alaosa on heloja vaille valmis. Olisiko jotain nettikauppoja josta saisi heloja? (Muita kuin Fasetti, Hietamäki tai Wanha Wiljami?)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      162
      1578
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      141
      1224
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      889
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      70
      836
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      727
    6. 53
      722
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      705
    8. 87
      637
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      193
      598
    10. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      582
    Aihe