Huomasin muutama päivä sitten, että undulaattini peräaukon ympärys on nypitty höyhenettömäksi ja peräaukkon ympärille oli paakkuuntunut ulostetta. Olen tarkkaillut lintua tarkkaan pari päivää; tilanne ei ole muuttunut, mutta undulaatti käyttäytyy tavallisesen pirteästi, ei yhtään sairaanoloisesti. Mikä mahtaa olla vialla ja kuinka huolissaan pitäisi olla?
Ongelmaa kasvattaa se, että ei-kesyn undulaatin vieminen eläinlääkärille (jos tilanne sitä vaatii) on todella hankalaa ja pakkaskelistä johtuen vaarallistakin. Sitäpaitsi lintuja hoitavia eläinlääkäreitä ei paikkakunnallani juurikaan ole, jos päivystäviä eläinlääkäreitä ollenkaan tulevina joulupyhynä.
Olen jo etukäteen todella kiitollinen mahdollisista vastauksista!
Mikä undulaattia vaivaa?
3
487
Vastaukset
- Jami ja muut
Miten linnullesi kävi? Onko vaiva parantunut?
Omalla linnullamme on nyt vähän samanlaista vaivaa. Rinnassa alkaa olla liikaa ihoa näkyvillä sulkasadon jäljiltä. Lintu on pirteä, mutta huolestuttaa jo vähän. Kohta lääkäriin. - aarniokotka
Meillä myös sama "ongelma" noin kuukausi/kaksi sitten, mutta parilla seeprapeipolla. Muuten olivat pirteitä kuin aina ennenkin ja söivät hyvin. En tiedä johtuiko kovasta pesimisvietistä tai stressistä. Nyt voivat jo paremmin enkä ole huomannut paakkuuntuvaa ulostetta eivätkä näytä "rähjäisiltä". Olisi kyllä mielenkiintoista tietää mistä moinen!
- Jamin kanssa
Lintuja hoitavia lääkäreitä on niin harvassa, vaikka linnut ovat kamalan tavallisia lemmikejä. Kävimme lääkärissä, mutta olen epävarma diagnoosista. Parannusta ei ole tapahtunut. Espoossa on kuulema eksoottisia eläimiä hoitava lääkäriasema, mutta hitsut, kun matkaa kertyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101064
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82794Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat262586Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede15563- 65531
- 92499
- 26492
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 47427
- 30416