21 vauvaa / 3½ vuotta

Onnittelen, halaan, hymyilen, kyselen voinnit, ihastelen... ja olen ihan oikeasti iloinen noiden ihmisten puolesta. Mutta jatkuvat kavereiden vauvauutiset eivät vähennä omaa sielua nakertavaa vauvankaipuuta :(
5393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kun itsellä on kova vauvakuume, toiset odottajat ovat oikeasti ärsyttävintä mitä tiedän. Ovat koko ajan valittamassa ja ruikuttamassa isoa mahaansa ja selkäsärkyään jne. Ja mikähän siinä onkin, että niitä odottajia putkahtelee koko ajan jostain lisää, ehkä heihin kiinnittää enemmän huomiota nyt. Tuo 21 on tosin huima määrä, ihme, jos jaksat vielä onnitella toisia. Saati pitää pääsi koossa, pysyä katkeroitumatta ja kysellä tosiaan toisten vointia.

Ja sitten mietit: Kuka kyselee minun vointiani? No, ei ainakaan kukaan raskaana oleva, kyllä jokainen odottaja jonka olen tuntenut/tunnen, on niiiiiiin itseensä kääntynyt, että ihan oksettaa. Odottavasta naisesta huokuu sellainen itseriittoisuus kaiken sen uikutuksen keskeltä, että ihan oikeasti tekee huonoa. Ja silti vain hymyilet. Tunnen niin monta odottajaa, jotka eivät näe mahaansa pidemmälle, sellaisia ihmisiä, jotka luulevat olevansa ainoita raskaana olevia, pitävät itseään ja omaa vauvaansa jotenkin universaalisti eritoten tärkeinä ja erityisinä.

Kaikki myötätunto sinulle, koita ajatella, että jonain päivänä olet itse siinä tilanteessa, että muut onnittelevat, hymyilevät ja halaavat sinua, kysyvät vointia ja raskausviikkoja. Ei saa luovuttaa eikä lannistua. Ja kun itse olet raskaana, koita muistaa muita, jotka yhä kamppailevat vauvakuumeessa.

Jokaisen odottajan pitäisi pitää mielessä, että vaikka oma vauva ja odotus on itselle maailman tärkein asia, ei se ole sitä kaikille muille. Eli kun itse joskus olen raskaana, haluan odottaa vauvaa vain itselleni ja perheelleni, se on OMA maailman tärkein asiani eikä kenenkään muun.

Olen äärettömän kateellinen kaikille raskaana oleville onnellisille naisille ja anteeksi tämä kamala vuodatus, mutta kylläpä helpotti. Mutta et ole yksin tuskasi kanssa, koita jaksaa ja kyllä jokaisen elämään onni varmasti osuu, tavalla tai toisella.

Äänestä
  • Niin ja tuolla odottajan itseensä kääntymisellä en tarkoittanut sitä, että he vetääntyvät kuoreensa odottelemaan rauhassa (mikä olisi muuten aika suotavaa, kiitos) - vaan juuri sitä, että raskaana olevat ovat aina minä minä minä -linjalla, vaikka kuinka koittaisit jutella esimerkiksi öö..säästä tai tv:stä.

    Olen puhunut. :)

    Äänestä

  • ...... kirjoitti:

    Niin ja tuolla odottajan itseensä kääntymisellä en tarkoittanut sitä, että he vetääntyvät kuoreensa odottelemaan rauhassa (mikä olisi muuten aika suotavaa, kiitos) - vaan juuri sitä, että raskaana olevat ovat aina minä minä minä -linjalla, vaikka kuinka koittaisit jutella esimerkiksi öö..säästä tai tv:stä.

    Olen puhunut. :)

    Pahoin pelkään, että minusta itsestä tulee pahin mahdollinen omaan napaan tuijottaja sitten aikanaan, kun on joutunut pidemmän kaavan mukaan odottamaan. Jotkut tuntuu ottavan koko raskauden aika lunkisti, siinä sivussa, mutta minä varmaan elän ja hengitän sitä raskautta joka sekunti, sitten kun oma aikani koittaa jos koittaa... mutta pitää tehdä se vain sopivan hiljaa, koska vaikka minun maailmani kääntyy kohti syntyvää lasta, muu maailma ei :)

    Äänestä

Se syntyvä otus ei ole vauva, vaan ihminen. Mieti siis onko se sinun juttusi?

Äänestä
  • Nooh, vauvan, leikki-ikäisen, koululaisen, teinin ja aikuistuvan kaipuu ei olisi ehkä sanana kuvannut tätä tunnetta ihan toivotulla tavalla. Haluan kyllä ihan koko paketin. Viisastelijoita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hyvä on tahti kirjoitti:

Onnittelen, halaan, hymyilen, kyselen voinnit, ihastelen... ja olen ihan oikeasti iloinen noiden ihmisten puolesta. Mutta jatkuvat kavereiden vauvauutiset eivät vähennä omaa sielua nakertavaa vauvankaipuuta :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu