Kuusihenkinen perheemme muuttaa pois Kristiinankaupungista. Suuntana on Närpiö. Olemme jo pitkään miettineet, mikä olisi sellainen paikkakunta, mikä tarjoaisi lapsillemme hyvän päivähoitopaikan ja vanhemmille töitä. Närpiö on tällainen kunta. Siellä elinkeinoelämä on monipuolista eikä kaikki pyöri yhden toimialan varassa. Kunta tarjoaa suomenkielisille mahtavat palvelut ja ihmiset ovat ystävällisiä. Maahanmuuttajistakaan ei ole niin paljon haittaa kuin täällä etelämpänä.
Närpiö on kehityksen kärjessä.
Muutamme Närpiöön
12
2819
Vastaukset 12
- ketsuppi/tomaatti
niin ja siä on tomaatti karnevaalit , siä on hauskaa
- närpes
Provo....
- jallepalle
kiva kuulla, tämä olikin tosi tärkeä tiedoitus.
- maakunnan ylpeys
Tää Närpiö on sikäli erikoinen kunta, että se asukasluku laskee koko ajan, vaikka paikkakunnalle on haalittu poikkeuksellisen paljon vierasmaalaisia töihin ja kulttuuria rikastamaan.
- Anonyymi
Se jo kertoo paljon maahan"muuton" luonteesta
- närpiö kutsuu
meidänkin perhe muuttaa Närpiöön. haluamme nimittäin tutustua näihin maahanmuuttajiin ja rikastuttaa itseämme ruotsinkielisellä kulttuurilla.
- He nov he
puhuta ruotsia, vuan Närpes dialektia. Kouluruotsilla siitä ei saa mitään tolkkua. Oliskohan jotain sukua hollannin kielelle.
- miä9
Kukaan aito kristiinalainen ei kirjoita noin...
- goebbels
oliskohan joku närpiöläinen joka on kirjottanu vähäsen propagandaa,kukaan ei oikeesti haluais muuttaa kristiinasta närpiöön.
- fiasko Pohjanmaa
EN muuttaisi...Närpiössä asuu paskaa puhuvia ihmisiä
jotka luulevat olevansa niin tärkeitä ja parhaita
kaikki on valetta!!!
Yksi Närpiön "rahalistalla "ollut mies on nykyään
konkurssi kypsä
ajaa paskalla autolla
ja tomaatit ei tuota mitään..
Pettää vaimoaan minkä kerkiää ,jakaa sukupuolitautia ympäri pohjanmaata
ja sitä rataa..En ikinä asuisi kyseisellä paikkakunnalla!! - Ole G
fiasko Pohjanmaa kirjoitti:
EN muuttaisi...Närpiössä asuu paskaa puhuvia ihmisiä
jotka luulevat olevansa niin tärkeitä ja parhaita
kaikki on valetta!!!
Yksi Närpiön "rahalistalla "ollut mies on nykyään
konkurssi kypsä
ajaa paskalla autolla
ja tomaatit ei tuota mitään..
Pettää vaimoaan minkä kerkiää ,jakaa sukupuolitautia ympäri pohjanmaata
ja sitä rataa..En ikinä asuisi kyseisellä paikkakunnalla!!sina olla vaan katellinnen. mina saa pilu ja sina vai oma kasi.
- Anonyymi
Ihan samaa haittaa niistä on, kun suurin osa niistä haittaa aiheuttavista on juuri sieltä paljon idempää tulleita. Vaikka muuta väittävät, niin naama paljastaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3251544Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma311259Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html4771088- 63965
- 73952
- 48701
Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M107694Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen75692Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl466636- 38622