hei! eli lyhykäisyydessään muutama kysymys joihin en ole löytänyt vielä vastausta.
1. monestikko vuodessa nartulla on kiima-aika?
2. voiko se lisääntyä kiima ajan ulkopuolellakin?
3. miten voi estää sen ettei sille ja toiselle uroskoiralleni tule jälkeläisiä? (eri rotuisia)
4. montako pentua koira synnyttää?
5. monetko pentueet koira saa tehdä pysyäkseen itse terveenä?
6. miten kiima aikana koiran käytös muuttuu?
7. onko näitä koiria ollut inka intiaaneilla?
8. tunteeko akileen alueen päässä sormella?
9. kuinka helposti koiran selkäranka voi katketa sen leikkiessä isomman koiran kanssa?
10. mikä on pakkasraja lenkkeilyyn ulkona?
11. millainen vaate suojaa koiraa parhaiten talvisin?
12. voiko koiraa ulkoiluttaa ilman takkia alle 12c pakkasella?
13. paljonko uros koiralla astuttaminen yleensä maksaa?
14. minkä värisiä pentuja syntyy kahden 3värisen koiran pennuista? (musta, valkoinen ja ruskea)
15. mistä voi tietää ettei koiralla ole purentavikaa tai polvilumpion sijoiltaan meno? kuinka el,lääkäri ne toteaa?
Siinä kysymyksiä joihin netti ei tarjoa vastauksia : ) toivottavasti joku kiva tyyppi jaksaa vastata näihin!
kysymyksiä koirastani
8
1064
Vastaukset
- ffds
kysymyksessä sis chihuahua rotuinen koira : )
- gfdgrehy
kääpiöhauva kirjoitti:
ostappa vaikka tämä kirja: http://koti.mbnet.fi/krantan/kirja/sisallys.htm
luin kirjan netissä ja se vaikutti huonolta. ei pahalla mutta asiaoita ei oltu ilmaistu yhtään vakuuttavasti saati ammattikielellä" ja ei ollut vastauksia luekmillani sivuilla kysyttyyn. kiitos.
- yleisiä asioita
Vastaan vain muutamaan yleiseen kysymykseen. Kysele lopusta koirasi kasvattajalta.
Narttukoirilla on juoksuaika tavallisesti kaksi kertaa vuodessa, mutta joillakin roduilla/yksilöillä vain kerran tai kolme kertaa vuodessa. Juoksuaika kestää noin kolme viikkoa. Tänä aikana narttu voi tulla tiineeksi, ei muuna aikana. Juoksuaikana aikana narttu on pidettävä erossa uroksista, jos ei halua pentuja.
Jalostustietokannassa pentuemäärä näkyy chihuilla olevan yhdestä seitsemään http://jalostus.kennelliitto.fi/frmPentueet.aspx?R=215 . Seitsemän pentua taitaa olla jo aika huippumäärä noin pienikokoisella rodulla ! :)
Itse astuttaisin nartun korkeintaan kolme kertaa, mutta mieluummin vain kaksi. On yksilökohtaista, muuttuuko kiima-aikana koiran käytös muuten kuin, että se on juoksuaikana ja varsinkin tärppipäivinä kiinnostunut uroksista erityisen paljon. Jos kotona on muita koiria, saattaa narttu "astua" niitä, siis narttujakin.
Yleensä uroskoiran omistajalle annettava astutusmaksu on 10 % pennun hinnasta per eloon jäänyt pentu. Eli jos pennun hinta on 1400 euroa ja syntyy kolme pentua, saa uroksen omistaja 3 x 140 euroa. Jos astutus tapahtuu uroksen kotona tai jos uroskoiran omistaja tuo uroksensa kauempaa nartun luokse, maksetaan usein myös hyppymaksu, joka on 10 % yhden pennun hinnasta eli 140 euroa. Hyppymaksuun sisältyy useampi astutuskerta eri päivinä, jos tarpeen. Jos pentuja ei tule, ei seuraavasta astutuksesta yleensä peritä hyppymaksua uudestaan. Hyppymaksu maksetaan yleensä astutuksen jälkeen ja astutusmaksu siinä vaiheessa, kun pentuja ollaan rekisteröimässä tai sopimuksen mukaan sitten, kun pennut ovat luovutusiässä.
Purentavian näkee ihan itse, jos tietää yhtään koirien anatomiasta mitään. Kasvattaja varmasti näkee, onko koiralla purentavikaa. Lääkäri, joka osaa hommansa, osaa tutkia polvilumpion ja onko siinä patellaluksaatiota. Virallisen polvitutkimuksen tekee Kennelliiton hyväksymä polvieläinlääkäri http://www.kennelliitto.fi/FI/yhteystiedot/elainlaakarit/polvielainlaakari/yhteystiedot.htm- gvrg
kiitos sydämmellisesti kivasta vastauksestasi! : ) paljon tuli uutta tietoa uuden tyttökoiran omistajlle tuosta kiiam-ajasta mm.. koira, poi sellainen jo löytyykin mutta hieman isompi, siksi oma lukunsa nämä pienokaiset. : )
- jeesville
1. monestikko vuodessa nartulla on kiima-aika?
1...5 kertaa vuodessa, tyypillisimmin 2 kertaa vuodessa.
2. voiko se lisääntyä kiima ajan ulkopuolellakin?
ei voi.
3. miten voi estää sen ettei sille ja toiselle uroskoiralleni tule jälkeläisiä? (eri rotuisia)
Pitämällä koirat erossa juoksuajan.
4. montako pentua koira synnyttää?
riippuu koirasta. Chihuilla varmaan 1...5 pentua? En tunne rotua, mutta ei varmasti kovin montaa.
5. monetko pentueet koira saa tehdä pysyäkseen itse terveenä?
Koiran ei tarvitse tehdä yksiäkään pentuja pysyäkseen terveenä. JOS koira kuitenkin tekee pentuja, parhaassa iässä siihen tarkoitukseen se on 1,5 -6 vuotiaana
6. miten kiima aikana koiran käytös muuttuu?
Se alkaa kiinnostua uroskoirista, tulee leikkisäksi, saattaa karkailla...
7. onko näitä koiria ollut inka intiaaneilla?
Jaa-a, tuskin.
8. tunteeko akileen alueen päässä sormella?
Tuntee, mutta en suosittele painelemaan. Saatat vahingoittaa aivoja!
9. kuinka helposti koiran selkäranka voi katketa sen leikkiessä isomman koiran kanssa?
Jos omistaja katsoo ettei leikki ylly liian rajuksi niin ei pitäisi katketa... Helpostihan se katkeaa sitten jos iso koira päättää sen katkaista.
10. mikä on pakkasraja lenkkeilyyn ulkona?
-18 astetta
11. millainen vaate suojaa koiraa parhaiten talvisin?
Lämpömantteli tai haalari, korvat suojattu tuubipipolla. Töppösiä ei tarvi välttämättä, mutta parhaat saa tekemällä sellaiset vauvan sukista. Koiran kengät ei toimi.
12. voiko koiraa ulkoiluttaa ilman takkia alle 12c pakkasella?
No voit, mutta tuskin kovin pitkiä aikoja.
13. paljonko uros koiralla astuttaminen yleensä maksaa?
Riippuu koiran omistajasta. Yleensä 10% pennun hinnasta on pentumaksu, voi vaihdella paljonkin. Jotkut ottaa lisäksi vielä hyppymaksun, eli rahan astumisesta vaikkei pentuja tulisikaan.
14. minkä värisiä pentuja syntyy kahden 3värisen koiran pennuista? (musta, valkoinen ja ruskea)
Vaikea sanoa, ainakin kolme värisiä...
15. mistä voi tietää ettei koiralla ole purentavikaa tai polvilumpion sijoiltaan meno? kuinka el,lääkäri ne toteaa?
Ell toteaa ne tutkimalla... Purentavian toteaa katsomalla suuhun ja polvivian tunnustelemalla polvet.
Siinä kysymyksiä joihin netti ei tarjoa vastauksia : ) toivottavasti joku kiva tyyppi jaksaa vastata näihin!- hthj
kiios myös sinulle kivasta vastauksestasi! : ) olen nyt taasen viisaampi uuden tulokkaani kanssa.
meillä espanjassa koirista puhutaan niinpaljon yleisimmin.. joten kiva kuulla rotukohtaista tietoutta!
yksi kysymys vielä on: kuinka reksteröin espanjasta tuomani koiran suomen kennelrekisteriin? (asumm e nyt suomessa seuraavat 6vuotta) ja tark teettää pentuja koiralla kerran. - export
hthj kirjoitti:
kiios myös sinulle kivasta vastauksestasi! : ) olen nyt taasen viisaampi uuden tulokkaani kanssa.
meillä espanjassa koirista puhutaan niinpaljon yleisimmin.. joten kiva kuulla rotukohtaista tietoutta!
yksi kysymys vielä on: kuinka reksteröin espanjasta tuomani koiran suomen kennelrekisteriin? (asumm e nyt suomessa seuraavat 6vuotta) ja tark teettää pentuja koiralla kerran.Sinun pitää pyytää Espanjan Kennelliitosta Export Pedigree. Täällä ohjeet, miten koira rekisteröidään Suomeen http://www.kennelliitto.fi/FI/jalostusjakasvatus/tuontikoirat/tuontikoirat.htm
Täällä silmäeläinlääkärit http://www.kennelliitto.fi/FI/yhteystiedot/elainlaakarit/silmaelainlaakari/yhteystiedot.htm Chihu taitaa tarvita ennen astutusta myös virallisen silmätutkimuksen (en ole varma). Jos se ei ole pakollinen, olisi silmät mielestäni kuitenkin hyvä tutkituttaa miltä rodulta tahansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1091974- 2541729
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos611106Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311030Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K641003En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k67967Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉68860Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.37847The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut6831Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49815