Tarinoita

Miekko

Kunpa valo loistaisi
kasvoillesi kohtisuoraan
ilmeesi olisi vakaa
löytäisin sinut huomennakin

haluan viestin huuliltasi
että ei ole olemassa
mitään lähtöjä
laiturista irtoavia laivoja
etäistä sumutorven ääntä

...

Tarinoita metsästä

miten kuuset sinua ruokkivat
söit variksenmarjoja kädestä
kuun rajaton lempeys iholla
olit kaunis kuin silloin unessa
täynnä mahdotonta rakkautta

10

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ' Kunpa valo loistaisi
      kasvoillesi kohtisuoraan '
      aikalailla hienot lauseet, viettelevätkin.

      Niin kuin koko runosikin,
      kyllä näihin tarinoihin on ihana uppoutua
      ja nauttia.

      Viimeinen säkeistö, siinä on se jokin.

      Lukija kiittää.

      • Miekko

        Kiitän kovasti. Viimeisessä säkeistössä jouduin hieman hakemaan soveliasta marjaa.. mielessäni oli ketunmarja, mutta onkohan sellaista olemassakaan.. sudenmarja oli myrkyllinen.. halusin jonkin eläimenmarjan kuitenkin.. heikko luonnontuntemukseni oli koitua runon kohtaloksi.

        Tarinoita.. näin jokin aika sitten unessa naisen metsässä.. hänet tulen tapaamaan ja on jokin syvempikin yhteys... kovin elävänoloinen uni.. sitä mietiskellessäni tämä runokin hahmottui..

        Suuren runouden nöyrä välikappale kiittää.


      • korppi1
        Miekko kirjoitti:

        Kiitän kovasti. Viimeisessä säkeistössä jouduin hieman hakemaan soveliasta marjaa.. mielessäni oli ketunmarja, mutta onkohan sellaista olemassakaan.. sudenmarja oli myrkyllinen.. halusin jonkin eläimenmarjan kuitenkin.. heikko luonnontuntemukseni oli koitua runon kohtaloksi.

        Tarinoita.. näin jokin aika sitten unessa naisen metsässä.. hänet tulen tapaamaan ja on jokin syvempikin yhteys... kovin elävänoloinen uni.. sitä mietiskellessäni tämä runokin hahmottui..

        Suuren runouden nöyrä välikappale kiittää.

        Tässä runossasi on jotain selittämätöntä, joka viehättää korppia. Olen lukenut sen jo monta kertaa ja se jokin siinä on...ehkä metsä, kuu ja kaukainen sumutorvi...niistä korppi tykkää :)


      • Miekko
        korppi1 kirjoitti:

        Tässä runossasi on jotain selittämätöntä, joka viehättää korppia. Olen lukenut sen jo monta kertaa ja se jokin siinä on...ehkä metsä, kuu ja kaukainen sumutorvi...niistä korppi tykkää :)

        Niin. Metsä, kuu ja sumutorvi. Mitä muuta hyvässä runossa oikein tarvitaan. Kaikki muu on vain turhaa rekvisiittaa. Kiitos kommentista:)


    • En ole kriitikko.... siksi on vaikea keksiä mitään TAAS.
      Mutta luulen, että hyväksyt, jos sanon; tunnelmaltaan juuri semmoinen,
      ettei soisi loppuvan ollenkaan.

      Joulutodistukseen saa runoistasi 9.5 .....
      (saan antaa puolikkaan kapun luvalla) :D

      • Miekko

        Arvosana 9.5! Olipa yllätys, kymppiä odotin. Tunnelmaa on.. tuo sanomapuoli ehkä jää hieman köykäiseksi.. perustuu siihen uneen, josta taannoin turisimme (prinsessa ja metsänneito). Kiitos kommentista ja arvioinnista:)


    • poskipusu

      unenomaisia tarinoita :) Mielenkiintoisia unia katselet... Toivottavasti tapaat unen naisen... Ehkä keväällä? :) Koko tuo toinen säkeistö on kaunis, koskettava. Toiveeseen, tahtoon on helppo yhtyä...

      "Kuun rajaton lempeys iholla" - vau, hieno tunnelma...

      Jos nyt jotenkin tiivistää, niin näen tässä runossa naisen ja linnun katseen kohteena.

      Kiitos runosta, oli ilo lukea.

      • Miekko

        Tavallisia unia yleensä. Tämä oli tämmöinen poikkeusuni vaan.. piti kirjoittaa jo silloin jotain mutta se jäi.. joulunaikoihin katselin iltayöstä ulos lumista maisemaa ja ulkona oli kevätpäivä, metsä ja se nainen metsässä.. tuli se uni taas elävästi mieleen ja se tunnelma.. kirjoitin niistä tunnoista sitten tämän runon... metsään tämä sijoittuu, en tiedä mistä tuo alun merimaisema syntyi.. jonkinlainen prologi kenties.

        Hienosti havainnoitu tuo, että nainen ja lintu katseen kohteena. Iloitsen, että olet näkevin silmin, tuntevin sormin runoani tutkinut:)


    • "täynnä mahdotonta rakkautta"

      lienee kaikki

      jotka kauniita sanoja kirjoittavat
      tuntemattomille mutta tunteellisille
      sieluille

      • Miekko

        En tunne
        ketään tuntematonta
        tunteellista sielua

        Kaikki rakkaus
        on mahdotonta
        järjenvastaista

        En sitä yritä ymmärtää.

        ...

        Kiitos:) Niin, pohjautuu uneen, jossa oli jonkinlainen prinsessa ja nainen metsässä. Prinsessan rakkaus oli mahdotonta rakkautta, minulle oli määrätty se nainen metsässä, jonka tulisin tapaamaan... Eli uneen perustuva aika pitkälle. Tuntui vain todelliselta yksi talvinen yö.. ajattelin että näin todella tulee tapahtumaan.

        En ole kovin käytännöllinen. Olen herkkä ja tunteellinen. Kiitos kommnetista:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      110
      2311
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      28
      1871
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      26
      1847
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      47
      1836
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      100
      1788
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      57
      1122
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1026
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      863
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      53
      838
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      817
    Aihe