Miksi ihmeessä höpötetään jostain ilmastoinnista autossa näillä korkeuksilla, vaikka ei sitä tarvita kuin muutamana päivänä kesässä. 99 % tarvitaan "kuumastointia" ja hyvää ilmankiertoa autossa. Turhanpäiväinen rakkine laitettaisi silläkin rahalla autoon kunnon lämppäri ( ei lisäl.) vaan tehokas oma lämppäri. Toisena voisi olla listalla hyvät valot. Voi turhuuksien turhuus sentään. Joilekkin on kattoluukku ja ilmastointi niin tärkeitä minusta ne on turhakkeita.
ILMASTOINTI______ ILMASTOINTI ???????
Turhaa.
881044
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 88
Vanhimmat
Helpottiko?
Bensankulutus nousee 0.8 l - 2.0 l ja alkais isäntiä jurppia, jos auto veis maantielläkin yli kymmenen kahdeksan sijaan. Tosin narikoihin menee hetkessä kymppejä, varsinkin jos tekee baarikierroksia iltaisin, on takkinsa roikottaminen maksanut enemmän kuin ostoksensa aikanaan.
Onko nyky-ihmiset jotain sydän- ja keuhkovikaisia, vai eikö yhtään kestä kuumaa autoa hetkeäkään? Ymmärrän heikkokuntoiset eläkeläiset, mutta että parikymppiset kitisee, kun niin kylmä tai kuuma. Voi Jumalauta, mitä velliperseitä!
Sanovat, että parantaa liikenneturvallisuutta. Totta, onhan se mukavaa matkustaa raikkaassa ilmassa, mutta saa sellaisessa tuuletinmallisessakin lasit helteellä hetkeksi ajamaan lähdettäessä auki, jos noussut auringossa vaikkapa 50 asteeseen. Läpiveto parkkiksellakin auttaa asiaa, jos ei itse kestä yhtään vetoa. Normaali autossa, missä on tehokas ja toimiva tuuletin, ei todellakaan tarvita mitään A/ C härpäkkeitä, sieltä tulee ajossa niin raikasta ilmaa, että tarvii laittaa pienemmälle kohta puolin.
Ainoa todellinen hyöty on kosteuden poisto, sen hetken, kun tulet viileästä märissä vaatteissa lämpimämpään autoon, niin lasit huurussa hetken aikaa. No, siihenkin autta lasien raolleen aukaisu ja oikea suuntaus ensin tuulilasiin ja sitten muualle. Parissa minuutissa siitäkin selviää oikeilla säädöillä. Ei tää oikeasti ole mitään ydinfysiikkaa.
Edelleen ilmastointi on joissain autoissa lisävaruste ja siitä saa maksaa tai se näkyy uuden autonhinnassa joka tapauksessa kuten muutkin varusteet. Ilmaista ateriaa ei ole olemassakaan. Jälkiasennuksena maksoi ainakin vielä jokin aika sitten 1000 -1500 euroa, joten ei ole ollut hetkeäkään edes vakavasti harkinnassa.
Ja kerron tähän vielä, että en tosiaan ole kenellekään kade moisesta ja voin laitattaa sellaisen koska vaan, autossani on siihen täysi valmius katkaisijan paikkaa myöden, mutta ei tosiaankaan kiinnosta sitten yhtään.
Sille rahalle löytyy paljon parempia ja fiksumpia käyttökohteita.
Eikä sen laitteen kulut siihen lopu, sitä täytyy hoitaa vähintään joka toinen vuosi, että saadaan puhdas ja terveellinen kennosto ilmanlaadun takaamiseksi. Samoin kylmä-aine uusittava aika ajoin.
Monella on jokin ihme pakkomielle elvistellä, että tässäpä onkin ilmastointi ja pistetään niin kylmää kuin myllystä annetaan. Ja sit ihmetellään, kun kurkku kipeänä tai niskat ja hartiat ihan jumissa tms. Oi älyhoi tuota ihmisten typeryyttä ja turhamaisuutta. Yhtä fiksua kuin esitellä vieraalleen uutta tehokasta kiuasta ja lämmittää löyly 160 asteiseksi. Uskotaan, tulee se vähemälläkin uhoamisella selväksi pienemmälläkin eväillä pärjänneelle.
Auton ajaminen ikkunat auki 80km/h nopeudessa lisää pyörteitä ja sitä mukaan ilmanvastusta, jolloin kulutusero laskee entisestään ilmastoinnin ja sen puutteen välillä. Itse olen sitä mieltä, että 60v. eivät edes hikoile ja eikös eläkeläiset muutenkin muuta epsanjaan tai floritaan, sinne lämpösen perään...
molopää taas muka viisaudessaan. ne muuttaa lämpimään kellä on varaa,
minkä sais poistaa on ilmastointi. Kyllä Volkkarissa vetää ja tuulee muutenkin, ei tarvitse ylimääräisiä jäähdyttimiä. Viimeinen lämmin Golfi oli III- koppanen auto. Käyttäkää nyt sitä ilmastointia ja raaputtakaa jäätä ikkunasta. Kuivaa auton sisältä häh häh ha haaa.
Sen saa vielä ilman ilmastointia ja siitä puuttuvat kaikki muutkin turvallisuus- ja mukavuusvarusteet. Täydellinen auto Sinulle, köyhälle.
Sinä se vasta köyhältä vaikutat kun ajattelet heti tämänkin asian rahassa. Ihminen kun on tarpeeksi "pölijä" niin se tyhjentää yhdellä sanalla koko koko pajatzzon. (älyllisen osamääränsä)
Ei todellakaan tarvitse, kesällä ani harvoin. Ainoastaan sellaiselle autoilijalle joka joutuu ajamaan töikseen autolla siitä on kesällä vähän hyötyä muulloin tarpeeton ELVISTELIJÖIDEN vekotus. Itsellänikin on Golfissa ilmastointi eipä tuota ole tarvinnut monestikkaan kesässä käyttää, hyvin pärjäisi ilmankin. Mutta esimerkiksi haluaa autoon hyvänmalliset penkit joista on hyötyä koko ajan kun siinä istut joutuu ottamaan sellaisen varustelutason missä on näitä turhanpäiväisiä vehkeitä. ( sähköpeilit -- koska säädit viimeksi ? sähköikkunat-- koska käytit viimeksi ? Manuaalisesti käytettävä taustapeili, missä häikäsynesto koska käytit viimeksi ? --- näitä turhanpäiväisiä romuja löytyisi vaikka kuinka paljon, kaikista niistä pitää kumminkin maksaa koska ne kuuluu siihen autoon vaikka et haluisi kuin hyvät jakkarat.
Ihmeellistä kitinää, jos kesällä pystyy hikoilemaan 60 asteisessa autossa, niin miten ihmeessä ei tarkene talvella nolla lämpöisessä autossa? Ainakaan Golffiin ei tartte mitään lisälämmitintä, on talvella juuri oikean lämpöinen eikä pääse hikoamaan edes lasketteluvaatteissa. Tietenkin, kun vanhenen 30v (ja 900000km) lisää, niin voi olla, että palelen ympäri vuoden ja olen pettynyt kaikkeen ja kaikkiin. Mutta se kai kuuluu vanhenemiseen.
- ole puhunutkaan lisälämppäristä vaan, että autossa pitäisiolla niin hyvä lämppäri vakiona että siinä tarkenee ilman toppavaatteita. Minä olen omistanut niin monta Volsua ,että tiedän varmasti mistä puhun. Kuplavolsu oli yhtä kylmä kuin nämä nykyiset ja varsinkin nyky- dieselit. Niillä kyllä tarkenee maantieajossa mutta taajama-ajossa tulee lämmöt alas ja ikkunat jäätyy. Itselläni on 24 ; s Volkkari nyt alla eikä näin heikkoja lämppäreitä ole ollut aikoihin. Nyt ajelen V- koppasella 2.0 TDI ongelmat ovat nämä. VALITETTAVASTI kun muuten on niin pirun hyvä auto.
Ilmastointia tarvitsee useammin kuin 3 päivänä vuodessa. Jos tarkoitat jäähdyttävää ilmastointia niin sitäkin tarvittiin viime kesänä äkkiä kalenterista katsomalla yli 40 päivänä ja todellisuudessa useampana jos huomioi sen, että auto lämpiää kuumaksi jo 10C ulkolämpötilassa jos se on suorassa auringon paisteessa.
Ja ilmastointihan käsittää paljon muutakin kuin vain jäähdytystoiminnon. Ilmastointi nykyisissä autoissa mahdollistaa tasaisen lämmön ympäri auton, niitä saa jopa useammalla lämpötilasäädöllä jolloin auton eri puolille saa haluamansa lämpötilan - toki Golfiin saa vain kaksialueilmastoinnin, mutta sekin on ihan ok peruskäyttöön. Ja miksikö tuosta lämpötilasäädöstä on hyötyä - no juuri siinä lämmön saamisessa talvellakin. Automaattinen ilmastointi kun säätää lämpöä paljon paremmin kuin käsiräpeltimet ja se osaa säätää myös lisälämmittimen lämpöjä autoon ilman että akku tyhjenee alta aika yksikön. Mutta eihän sitä kannata ajatella järjellä vaan pitää vaahdota miten turha varuste jokin on - lopullinen syyhän yleensä on se, että itsellä ei ole sitä :)
Niin ja ei kannata huomioida sitä miten hyvin ilmastointi poistaa kosteuden plussakeleillä - ihan turhaan sitä ajattelee että näkisipä auton laseista ulos - aivan yliarvostettua moinen kyky.
Suomessahan on todella harvassa nuo kosteat syys- ja kevätkelit :)
Köyhäilyähän se on jos ilmastointi pitäisi pois jättää, jos tarvitsisin sitä vaikka vain parina päivänä niin ostaisin sen silti, sillä mielestäni se on sen arvoinen. Aivan kuten Webasto ja xenon valot.
Miten se säätelee kun sitä lämpöä ei edes tule pakkasella ei tuollainen jääkaappi 2.0 TDI tarvitse mitään ilmastointia palelee muutenkin . Järjenkäyttö ja energiansäästö on sallittua. Aivan turhaa höpöttää ,että 10 asteen ilmalla tarvitaan ilmastointia , säädä lämppäri siniselle eläkä tuhlaa energiaa. Edelleen tervettä järkeä saa käyttää. Ajattele nyt hyvä ihminen itekki mitä kirjoitat. Tässä huomaa nämä uusavuttomien älynkäytön. Huh huh......
Jopa otta Golfari luonnon päälle kun omassa kinnerissä ei ole ilmastointia, voi voi.
on tyhjänpäiväinen ilmastointi . Käytetään 10 kertaa kesässä
Juu energiaa kannattaa ennemmin tuhlata siihen että käyttää niitä puhaltimia täysillä jotta saa edes jonkin verran auton sisäilmaa ilman jäähdyttävää ilmastointia laskemaan alle 50C. Se on paljon talousellisempaa kuin käyttää tovi ilmastoiniin kompuraa :)
Tai kannattaa kuluttaa sitä energiaa vaikka siihen että ajaa ikkunat auki jolloin saa suuremman kulutuksen sitä kautta :)
Ja tiedoksesi esim. 2.5l diesel koneen kyljessä olevaa ilmastoinnin kompuraa ei juuri huomaa kulutuksesta tai tehosta. Mittasin huvikseni yhden kesän aikana 4000km ajoa ilman kompuran käyttöä ja toiset 4000km kompuran käyttö sallittuna (molempiin mahtui hellepäiviä ja normaalia viileämpiäkin kesäpäiviä) - eroa noissa ei huomannut kulutuksessa, enemmän vaikutti se ajoiko 10km/h ylinopeutta kuin kompuran käyttö/pois päältä olo. 0,8l/100km se ehkä lisää kulutusta jossain 1l bensa kinnerissä, mutta normaalissa TDI koneessa kulutuslisä on niin pieni että enemmän vaikuttaa muut asiat kulutukseen. Mutta sitähän on turha sinulle selittää kun ei sinun autossasi voi moista 'mitata' :)
Mukavuuden hakuisuus ei ole uusavuttomuutta. Miksi ajat autolla kun voisit kävelläkin? No kumma kyllä moni valitsee auton kun se on nopeampi ja mukavampi. Jos siis sinulle on suuri ongelma Golfin lämmön riittävyys ja haluat todellisuudessa säästää energiaa niin kävele tai polje pyörällä. Tule sitten vasta puhumaan miten me muut tuhlaamme energiaa. Ilmastointia (sen käyttämättömyyttä tai pois jättöä autosta) on aivan turha käyttää verukkeena energian säästöön.
Itse tosiaan olen niin mukavuudenhaluinen että haluan autooni automaattisen ilmastoinnin, Webaston, xenon valot, automaattivaihteiston ja nelivedon. Jos se tekee minusta uusavuttoman niin tehköön - ei se minua haittaa.
kulutukseen aika paljon joskin D-lissä n. 0.2 dl . Olen kuule ajellut näillä kotturoilla kymmeniä vuosia , tiedän tarkalleen mistä puhun. Turhakkeista yksi on ILMASTOINTI, tietenkin helteellä jos on kersoja auto täynnä se rauhoittaa mieltä. Mutta ain kun ulkoilman lämpötila on alle 20 astetta ei mitään tekoo.....
mutta eikö sitä energiaa kulu melko paljon silloinkin, kun laitat säätimen siniselle (vissiin tojota, kun ei vielä lämpötiloja, vaan värit....) ja puhaltimen täysille? vai pyöriikö puhallin jotenkin ajoviiman avulla (lada?)? ilmastoinnilla ei tarvii laittaa puhallusta täysille, jolloin ainakin puhaltimen tehontarve lienee pienempi.
Myy se kinneri romuttamolle ja osta niilä rahoilla polkupyörän jos 0.2 dl kaataa sun budjeetin.
- kaada budjettia, mutta onhan se kiva kun pankkitilit kasvaa. Laskeppa 2dl/100 km , paljonko kasvaa tili kun ajat 24000 km /vuosi. Parempi tuotto kun karttuvalla talletustilillä. Saa käydä kerran ilmaiseksi tankilla.
Siis mitä ihmettä? Meinaat että ilmastointia tarvitsee vain 3 vrk vuodessa ja silti pyydät laskea sen kulutuksen koko vuodelle? Vai ajatko tosiaan noina kolmena päivänä 24000km?
Siis koita nyt ajatella vähän mitä kirjoitat - naurettavaa vänkäämistä.
Toki moisilla huuhaa-perusteluilla on helppo selitellä itselle miksi köyhäilee ja jättää ilmastoinnin autostaan pois. Arvaa muuten paljonko tulee maksamaan tuo 'säästö' sinulle kun autoa vaihdat pois - paljon enemmän kuin sinun kuvitellut säätöt :)
Moni sotkee ilmastoinnin ja lämppärin totaalisesti. Ilmastointi on se joka kesällä viilentää ja kostealla kelillä poistaa tehokkaasti ikkunoista juuri tuota kosteutta. Pakkasella sillä ei ole mitään merkitystä, koska pakkasilla se ei edes käynnisty. Kyllä Suomen kesässä, syksyssä ja keväässä ilmastointia tarvitsee, turha siitä on höpöttää, tottakai sitä ilmankin pärjää, kun sitä ilman pärjäsi 20 vuotta sittenkin, aivan niinkuin nyt ilman tätä nettiäkin, johon sinäkin GOLFARI 27.12.2009 kirjoittelet.
Kyllä lämppäri kuivaa ikkunat aivan yhtä hyvin vaikka ei ole mikään ilmastointi päällä. Tämä ikkunoiden kuivaus ilmastoinilla on höpöpuhetta. Moottorista tuleva lämpö tekee sen varmasti yhtä hyvin eikä tarvitse pyöritellä mitään kompuroita. Alle 20 C ei tarvitse mitään ilmastointia ulkoa tuleva ilma jäähdyttää auton paljon VEDOTTOMASTI kuin sieltä komputasta tuleva kylmä ilma. On kokemusta ja JÄRKEÄKIN kehittynyt vuosikymmenien aikana autoilessa.
Kannattanee tutustua ilmastoinnin toimintaan hieman kun alkaa nuo aukot tiedoissasi paljastua.
Lämpöinen ilma ei riitä kuivattamaan sisätiloja jos se on jo kosteata, lisäksi lisälämmön johtaminen auton sisään taas saa siellä olijat hikoilemaan lisää - ja miten meinasit sitten samaan aikaan sekä lämmittää että jäädyttää sitä auton sisätilaa?
Tuossa älynväläyksessä on suuri ristiriita - meinaat että alle 20C lämpötilassa ei tarvitse jäähdyttää ilmastoinnilla auton sisätiloja, riittää kun puhaltaa kylmempää ulkoa - no miten sitten meinaisit että se kosteus sisältä poistetaan kun puhallat sinne sitä kylmää ilmaa (joka on täynnä kosteutta)? Eikös tuossa ohjeessasi juuri haluttu lämpöistä ilmaa jotta kosteus sisältä poistuu?
Jäähdyttävä ilmastointi hoitaa kosteuden poiston kätevästi ja nopeasti sillä se kuivattaa sisään tulevan ilman. Kuiva ilma sitten voi ottaa sen kosteuden itseensä eikä tiivistää sitä ikkunoille yms.
Ja ilmastointeja saa vedottomiakin (toki kaikki saa vetoisiksi jos käyttää niitä väärin) - pahempi veto tulee esim. ikkunan auki pidosta kuin ilmastoinnista. Mutta mistä sinä sen tietäisit kun ei sinulla ilmastointia kerta autossasi ole.
Miksi siis vänkäät muille selvistä asioista kun et kerta voi niistä mitään tietää?
On kuule useampikin ilmastoitu auto ollut minulla, yksinkertaisesti sitä ei tarvitse kuin muutamana päivänä vuodessa. Auto kuivuu parhaiten reilusti vaan lämpöä sisään, kyllä ne höyryt häipyy ilmanvaihtokanavia myöten. Kuivattemiseen ei ilmastoinnista ole se on höpöpuhetta jota on jauhettu jo ainakin 20 vuotta. Lämpö se on mikä kuivattaa ja kostea ilma lähtee ilmanvaihtokanavia myäten pois hetkessä. Lämppärin kenno kuivaa nopeasti sisääntulevan ilman. Nuila sun jutuillas ei olisi koskaan voitu ajaa autolla missä ei ole ilmastointia, Höpö porinoita kaikki tyyni. Tiedän kyllä autoista ja ilmastoinnista varmaan sen kuin sinäkin ei ne minulle niin uusia vempeleitä ole. Mutta voihan sitä olla "höpinän-uhri" jos haluaa. Ilmastointi aiheuttaa aina vedontunnetta vaikka asettaa hyvinkin pienelle säädölle. Syy siihen on yksinkertainen .... Sama kanavisto mistä johdetaan lämpöä ei sovellu kylmän(viileän) ilman jakamiselle ohjaamoon pelkästään siksi ,että ihmisen iho tuntee niin suurista kanavista tulevan viileän epämielyttävänä tunteena. Viileä ilma ohjaamoon pitäisi jakaa paljon tasaisemmin useammista ja pienistä kanavasta mitkä johdettaisi epäsuorasti ohjaamoon. silloin ei olis vedontunne niin kova moni ei kerrassaan pysty istumaan vetoisassa jääkaapissa. Ajatteleppas hyvä ihminen järjelläs , että jumalattomista reijistä (lämpökanavista) työnnetään kylmää ilmaa suoraan jalkoihin käsiin jne... Sen muutaman kerran kun kesässä käyttää on kaikkein vedottomin jos asettaa puhalluksen vaan tuulilasille. Sieltä kylmä ilma pyrkii painumaan alas. ------ Pitäähän tuota sen verran aina käyttää ,että kompuran tiivisteet saa voitelua. Onhan siinä yksi homma turhakkeesta lisää. Puhun nimenomaan kokemuksesta ei tässä tarvitse mitään vängätä mihinkään suuntaan. Helteillä se jääkaapinkompura puoltaa vähän itseään muuten turha rakkine. On ajokokemusta ja kilometrejä takana vähintään 1000000km. On tullut muutamia kesä ja talvipäiviä ajeltua.
Katsos keksit siis ihan uusia termodynamiikan säätöjäkin tukeaksesi väitteitäsi. Voisitko hieman tarkemmin perustella miten kuiva ilma ei mukamas voi kosteutta poistaa, mutta kostea lämmin ilma voi?
Tiedäthän, että ilmastointi kuivattaa myös lämpimän ilman, ilmastoinnin käyttö ei tarkoita, että sisään johdetaan kylmää ilmaa, jonka kyllä tietäisit jos autossasi olisi joskus ollut ilmastointi.
Ilman lämmittäminen ei kosteutta siitä mihinkään poista, toki siihen sitä enemmän voi sitoutua, mutta ei määräänsä enempää ja siihen verrattuna kuivan ilman tehokkuus on tässä moninkertainen.
Tarkempi lukija tässä vaiheessa ymmärtäisi etten ole väittänyt etteikö lämmin ilma voi kosteutta poistaa, mutta sinähän et ilmeisesti semmoinen ole kun toista väität minun kirjoittaneen.
Niin nyt siis sinun mukaasi auton ilmanvaihtokanavisto ei kelpaa jäähdytykseen lainkaan vai? No miten se sitten voisi mitenkään kelvata siihen jäähdytykseen ilman ilmastointiakaan? Tuossa aiemminhan väität että pelkästään kylmää ilmaa sisälle puhaltamalla saadaan jäähdytystä aikaiseksi. Logiikkasi mukaan sitten tuokin aiheuttaisi vedontunnetta ja muita epämukavia tunteita. Ja ilmastoinniin ilman kuivattaminenhan ei vaikuttanut mitenkään tuohon kuten tuossa kirjoitit.
Vai olet miljoonan kilometrin ajanut ja vieläkään et ole oppinut miten ilmastointi toimii. Voi sinua. Koita ajaa toinen moinen jos sitten ymmärtäisit miten se toimii niin voidaan jatkaa keskustelua.
Koita vaikka automaattista ilmastointiakin jollei taitosi riitä manuaalisen ohjaamiseen - niinhän tuosta kirjoituksestasi voi päätellä.
kyllä puhaltaakin kun lähetään kylmällä autolla , silloi tuntee saman tunteen kuin kesällä ilmastoinnin kanssa. Minä joudun ainakin aina aluksi talvellakin pienentämään pyörimisnopeutta lämmppärin puhaltimesta ja suuntaamaan tuulilasille kaiken just sen inhottavan vedon vuoksi. Olen kuule niin paljon ajanut autoilla että sinä tuskin koskaan tulet pääsemään niihin kilsoihin. Istu sinä ilmastoinin kompura päällä kesät talvet ja nauti olostasi vetoisassa jääkääpissa. Minä käytän sitä rakkinetta vain muutamana päivänä kesässä. Turhake kun suurimmaksi osaksi on.
Etpä sinä luuseri paljon taida tietää ilmastoinnista, no Ladassahan sitä ei olekaan, eikä se kompura pyöri pakkasella niinkuin sinä luulet.
Millä kuivatat autoasi kun kompura ei pyöri,elikkä - 5 astetta pakkasella. Et millään muulla kuin "lämmöllä" ei silloin ilmastointi kuivaa mitään kun se ei edes kytkeydy. Ajattele nyt immisraukka mitä höpötät jostain turhakkeesta ja sen ylivoimaisuudesta. Kyllä minä oon sen varmaan tiennyt sua ennemmin milloin kompura kytkeytyy päälle. Ei ole minulla ensimmäinen auto. TERVEEN JÄRJENKÄYTTÖ on tässäkin asiassa tarpeen. Ei kannata päätänsä juosta seinään jos joku käskee. Etkö älyä,jospa se ikä toisi sinullekkin älyä ?
SE ON JOKA SIELTÄ VALUU MAAHAN HELTEELLÄ AUTON ILMASTOINNISTA . EI SE VESI TULE AUTON SISÄLTÄ,NIINKUIN LUULET. TOOPE HIKOILEEHAN JÄÄKAAPPIKIN.
Valitan mutta itse esilämmitän autoni Webastolla joten en minä millään kylmällä autolla liikkeelle lähde. Ei puhalla kylmää siis pakkasellakaan liikkeelle lähtiessä kun auto on jo lämmin.
Ja lisäksi minulla on yleensä kylmällä säällä vaatteetkin päällä joten kylmä ei suurempaa vedon tunnetta minulle senkään vuoksi tee. No mutta meillä on kaikilla omat fobiamme :)
Minua ei kiinnosta miten paljon sinä olet ajanut autollasi, se ei tee sinusta mitenkään experttiä ilmastonnin suhteen, jollet sitä kerran omien sanojesi mukaan juuri käytäkään. Jos ilman ilmastointia kerran ajelet niin miten pelkkä ajaminen tituleeraisi sinut jotenkin ilmastoinnista edes jotain tietäväksi?
Luin tuon toiseen jonkun toiseen viestiin osoitetun vastauksesikin ja siitä kommentoisin sen verran.
Pakkassäällä jolloin kompura ei toimi ei tarvita sen kuivattavaa toimintoa - tiedätkö miksi? No kun pakkasilman on itsessään jo melko kuivaa - sen lämmittäminen riittää sillä lämmitessään ilma voi sitouttaa riittävästi kosteutta itseensä myös auton sisältä. Minähän kirjoittelin niistä alle 20C lämpötiloista joista sinäkin aiemmin mainitsit ettei silloin ilmastointia tarvitse. Jos siis luulit tuossa vastaavasi minulle jotain.
Miksi muuten valitat siitä vedon tunteesta niin paljon ja silti sinun mielestäsi järkevää on puhaltaa kylmää ilmaa autoon 10C lämpötilassa? Eikö se juuri omien sanojesi mukaan ole epämiellyttävää vedontunteen vuoksi? Automaatti-ilmastointia jos käyttäisit niin ei tarvitsisi mitään kylmää puhaltaa autoon vaan riittää kun istuu ja nautii autossa olemisestaan.
Nämä kaikki epämääräiset kirjoituksesi selvästi kertovat meille sen, ettei sinulla ole mitään käsitystä miten ilmastointi toimii autoissa saati siten että olisit sitä joskus käyttänyt. Toki voit koittaa keksiä lisää itseäsi pönkittäviä lausahduksia ja lisätä miljoonia kilometrejä tarinaasi, mutta ne eivät muuta sitä faktaa miksikään, että ilmastointi ei ole semmoinen turhake miksi sen yrität saarnoissasi saada. Ja kuten jo aiemmin kirjoitin niin minulle on aivan sama jos koet sen turhakkeeksi, on vain ihmeellistä, ettet näe miten päätöntä sontaa kirjoitat ja millä vääristelyillä itsellesi tuon perustelet.
No sinun tapauksessa oli ikäsi mikä tahansa on luoja olllut hyvin kitsas jaellessa älyä.
Pojankollien Elvistelyvehe se on. Sen mitä olen haatatellut autoilijota niin hyvin useat katsoo sen tarpettomaksi suurimman osan vuodesta Muutama kerta kesässä, siihen sen käyttö rajoittuu suurimmalla osalla. Istukoot jääkaapissa ken lystää minä en . Jos sinä haluat tietää niin minulla on ollut 19 Volkkaria ja aina ajanut miltei uudella autolla joissa neljässä viimeisessä on ollut ilmastointi koska olen aina valinnut parempia varusteelutason autoja ne turhakkeet ovat tulleet siinä mukana. Esim jos haluaa Volkkarin paremmilla kuin peruspenkit joutuu varustelutasoa nostamaan ja joutuu ostamaan muutakin turhanpäiväistä kuten tämän ilmastointi rakkineen. Voisit varmaankin alkaa jankuttaan seuraavaksi "nahkapäälysteisen" vaihteenvalitsijan nupista. Varmaan sekin on tarpeellinen varuste.
Olis kiva tietää ketkä nämä sinun haastatellut autoilijat ovat, ettei mielikuvitus taas tehnyt tepposia?
Minä ainakin säädän lämpötilan sopivaksi ja automatiikka hoitaa loput, jääkaapissa en ole ketään nähnyt istumassa mutta talviaikaan pakastimessa kyllä, pakastimien merkki on Volswagen.
- tuollainen pakastin on kuin volswagen, taitaa olla UPOn uutuusmalli. Minä itse ajelen Volkswaagenilla on se vaan niin hyvä auto. Kysyppäs sellaisilta miehiltä joilla ei enää oo finnejä naamassa niin saat vastauksen, sellaisilta ihmisiltä joilla on elämänkokemusta, eivätkä arvosta enää turhakkeita. Lapsiahan kiinnostaa aina lelut jotka toimii sähköllä tai muuten pitävät ääntä.
"Pojankollien Elvistelyvehe se on"
Aika tyhmä pitää olla jos moisella elvistelee. Se on vain auton perusvaruste, ei moisilla elvistellä. Mutta kertonee jotain asenteestasi. Kuka nyt perusautolla kuten Volkkari elvistelisi - vähän sama se olisi ilmastoinnin kanssa.
"Voisit varmaankin alkaa jankuttaan seuraavaksi "nahkapäälysteisen" vaihteenvalitsijan nupista. Varmaan sekin on tarpeellinen varuste."
Jaa minäkö tässä vaan jankutan? Itsehän keksit perusteluja milloin mistäkin miksei ilmastointia tarvita. Olen vain selittänyt mikä vika sinun uusissa perusteluissasi on. En jankuta, vaan keskustelen. Sinulla nuo perustelut ilmeisesti loppui kun pitää alkaa tällä linjalla kirjoittamaan, etkä enää vastaa mitään noihin kumottuihin väitteisiisi. No mitäpä voisit niihin enää keksiä :)
Nahkapäällysteinen vaihteenvalitsija on mukavampi kuin joidenkin käyttämät kumiset tai keinonahkaiset. Ei sitä toki tarvita auton jäähdyttämiseen tms. mutta vaihteenvalitsijaa tarvitaan jatkuvasti, sikäli turha sen tarpeellisuudesta on väitellä suhteessa ilmastointiin.
Siinä taisi olla se kykysi keskustella asiasta. Alkaa tuo argumentointisi hieman horjua. Ehkä huomaat jo itsekin miten hataralla pohjalla väitteesi ovat - toivossa on ainakin hyvä elää :)
Volkswagen=pakastin.
Sinun elämänkokemus taitaa rajoittua hiekkalaatikkoon ja sen lähiympäristöön, autoista et tiedä mitään muuta kun mitä olet isin TM. stä lukenut, vai onko sinulla edes lukutaitoa?
Tv. Kortti vuodesta 73
Toiset laskee desejä, ja toiset ajaa tehokkaalla bensavehkeellä!
- Se sanoi lapamatokin , ETTÄ TOIVOSSA ON HYVÄ ELÄÄ.
sinua tuossa vähä aattelin niin mie tulin siihen tulokseen , että sie olet vähän pörrö.
Perkele meilä ei tartte koskaan semmosia ko lumi on aina maassa. Se mennee sääskiä täytheen se saatanan suotatin , parempi ko ei olis mithään muuta ko suora rööri ulos.
Golfari jo tajuta, se kompura ei käynnisty talvipakkasilla, toisekseen, automaatti ilmastointi hoitelee itse pyörimisnopeuden, eli kylmänä ei puhalla juuri lainkaan ja alkaa kovenemaan moottorin lämmetessä.
Puhut vähän,mutta asiaa. Täällä on yksi "värisevillä pohkeilla" varustettu kaveri joka vesittää muitten mielipiteet. Asentajana nään näitä mulkvisteja ihan tarpeeksi,jotka tietävät autoista kaiken,mutta eivät itseasiassa hevon****ua. Ois kiva nähdä se stanan rivitanssia,joka vinoilee kaikille palstalaisille ja ajaa volkkarimiehiä OMILLE palstoilleen.
Galipra ,-5 niin kompura menee pois päältä.Esimerkkinä vaan.
Vähän jäähdytystehoa,enemmän säästöä polttoainekuluissa.Ilmastointi ottaa siis moottoritehoa.
Mutta sulla ei ole kirjoitustaitoa.
se on tärkeä joka päiva...........
ja kyrsii olla aina tankilla kaikki raha mikä menee bensaan menee hukkaan.
kaikki raha mikä menee dieseliin ja käyttövoimaveroon menee hyvään tarkoitukseen ;)
Diesel: Vääntöä 150 Nm enemmän. Polttoainetta 1,3lt vähemmän/100km. Kone kestää, puhun kokemuksesta 500.000km. Ainoa huonopuoli auto lämpiää puolta hitaammin kuin bensakone,sellainenkin löytyy tosin vaan 1,6 8-ventt.
Vuosia,vuosia sitten ajettiin iltapäivälehtiä Golf dieseleillä.
Kilometrejä autoihin tuli miljoonan pintaan.
Ja kyyti oli kovaa ,tiukkojen aikataulujen vuoksi.
olet autoradiosta/CD-soittimesta,onko turhake?
- On ihan OK. CD - soitin on hyvin kyseenalainen rakkine. En ole omasssa autossani muuten käyttänyt kuin kokeillut, että toimii. Musikkia tulee radiosta ihan tarpeeksi.
Onko teillä kotona telkkari ja lupa siihen,vai onko sekin turhake?
Itsellä ei ole volkkaria,ja nyt kun "vahingossa" tulin vw palstalle ja luin itkunne,ei voi kuin sääliä lapsellisuuttanne keskustella asioista.
Aikuistukaa,jos ei vw miellytä menkää ostamaan auto.
Volvo on lämmin ja kesällä AC päälle niin myös sopiva lämpö löytyy.
Lopettakaa paskan jauhamisenne!!
Luulitko tosiaan, että alkuperäinen kirjoittaja edes omistaa autoa. Todennäköisimmin ko. henkilö on koulusta tällä hetkellä talvilomalla ja halusi jotain tekemistä lomapäiville. No mikäpä helpompaa kuin provoilla vw-palstalla niin saa volvo-kuskitkin tänne kirjoittelemaan :)
Ai se pitää Volvossa itse kytkeä päälle, kehittyneimissä autoissa on automaatilmastointi jossa valitaan vain asteet ja homma on bueno.
Pakatkaa autoon- siis siihen missä ei ole sitä ilmastointia, lauma lapsia ( ikä n 4-12v ), niin monta kuin mahtuu luvallisesti ( ja ehkä uimarantareissua varten yksi lisää). Jos ei ole omia niin lainatkaa vaikka naapureilta. Sitten lapsukaisille mukavaa matkamusaa ja pikkusen jotain tekemistä auoon ja ottakaa määränpääksi 600 km:n päässä oleva kohde. Ja sitten viereen emäntä...elle ole omaa, lainaa naapurista. Niin tai isäntä, jos olet nainen.
Ja muistithan valita matkapäiväksi sen, jolloin aamulla mittari kiipeää 18 paikkeille jo klo 8 ja taivaalla ei ole pilvenhattaraakaan.
Lähde matkaan klo 8:15. ja aja niin pitkälle kuin lauma sallii, jos pääset moottoritielle, vielä parempi, pääsethän kaasuttelemaan sujuvasti ja mukavasti melkein täysillä....
...hetken päästä alat kuulostella lisääntyvää kitinää ja taistelua siitä, kuka vie kenenkin tilaa takapenkillä... Sitten kitistään tipahdelleista pikkutavaroista ja siitä miten akuankan sivujen kahina häiritsee vieressä istuvaa. Itsesi vieressä istuva emäntä tai isäntä alkaa rauhoitella lapsia...sitten komentaa niin, ja sitten jo karjuu niille täysillä että hiljaa.
Hetken päästä huomaat että oma ärsytyskynnys on aika korkealla ja karjaiset että "nyt turpa tukkoon jokainen, pysähdytään heti kun päästään tältä tieltä". Matkaa on kulunut ehkä vajaa 100km...
...ja sitten edessä on tietyö, moottoritie poikki, ja edessä tajuton rekka joka onnistuu sivutietä kulkemaan vain nopeudella 30-50km/h. Tie on niin kapea että pysähtymäänkään ei pääse...
...Isäntä/ emäntä vieressä muistuttaa että autoissa on yleensä ilmastointejakin saatavilla... siinä vaiheessa jos osaat hymyillä takaisin ja sanoa että "kulasen, emmehän me sellaista tarvitse" uskon että saattaa nyrkki heilahtaa tai akka ainakin suunnittelee kyydin vaihtoa.
Pysäyksen jälkeen virkistynyt porukka autoon jossa on lämmöt kohonneet tuonne 60 paikkeille... jee, saunaan. Ikkunat auki ja kiva viima... ihanaa, niskat jumahti, mutta ei se mitään, otetaan lihasrelaksanttia...matka jatkuu...
Voisin oikeasti kertoa monta tarinaa ilmastoimattomalla autolla kulkemisesta. Itse pentuna oksentelin autossa joka viikonloppu mökkireissujen kuumuuden takia. Nyt itselläni on diabeetikkolapsi jonka sokerit noissa kuumuuksissa nousevat taivaisiin. Siinä ei levähdyspaikat enää riitä kun tarviisi sokereita korjailla. Nyt ensimmäiset vaatimusket autooni ovat ilmastointilaite ( ja ohjaustehostin... sekin puuttui edellisestä)
Suosittelen TILA-AUTOA ambulanssivarustuksella, kun tilanne on kohdallanne noin kriittinen ja vakava.
hyvä kapine,kakarat viihtyvät helteillä paljon paremmin(kolme tenavaa,1,5 3 ja 5v joista keskimmäisellä diabetes) Allekirjoittaneen työmatkasukkulassa tarpeeton,työkalussa välttämäton nurkka-ajossa,tienpäällä harvoin käytössä joten riippuu aivan tilanteesta.
päälle ja pois vaikka olisi automaatti-ilmastointi.
Eikä pidä.
Annetaan vaan tämän luupään istua siellä pakastimessa vaikka kellon ympäri.
Volkkari ,puhun Golfista kärsii pienimuotoisesta ongelmasta,johon luulisi löytyvän korjauskonstit.Hanskalokerosta puhaltava kylmä ilma on saatava kuriin. Se on järkyttävää,kun "apumies" pyytää säätämään lämmönpuhalluksen jaloille,kun kintut meinaavat jäätyä. 20 asteen pakkasessa haluaa kuitenkin ,että ikkunat pysyvät sulina. Monissa autoisssa ikkunat ummessa Golfissa kaikki hyvin sulana,jopa 30 asteen pakkasissa ja muutenkin lämmin,mutta "apumiehelle" PITÄÄ apu löytyä. KÄSITTÄMÄTÖNTÄ!!!!
Golfin suunnitteluvika. 4 ja 5 koppasessa ainakin en tiedä tästä uudesta. Ei ole mitään tehtävissä muuta kuin laita tyynytiiviivsti sinne lokeroon.
Ilmastoinnin "HEHKUTTAJA" osaa senkin korjata . Katoppa ko se tykkää niin pirkuhleesti siittä kylmästä. Lihaki häätyy laittaa pakastihmeen ennenkö se mennee pilale.
Joo se korjaa sähköhellat,laatottaa kylppärit, pissii pitkälle,tanssii hyvin ja sil on kauhea vehe.
kyllä se on näin että auton tehtaa ei niitä autoja meille suomalaisille tee,,suuremmat markkinat lämpimissämaissa ,niin miksi ne sitten jättäisivät ilmastoinnin pois.jos joku haluaa auton ilman ilmastointia niin voivat ostaa aina vanhan kotteron siinä ei eitä ylellsyyden tuntua tarvitse kärsiä ,,,köyhät hehkuttaa kuten sanonta kuuluu.
On varmaan velka-auto kun vaikuttaa tuo raha olla ajatuksissa aina. Minulla sitä on ollut aina riittävästi.
ajellut automaatti ilmastoinnin kanssa,,ja en pois vaihtaisi ei tarvitse kokoajan nappuloita väännellä olipa sitten -30--- 30 niin autossa aina sama lämpö 21 sanokaa mitä vaan ,mutta pois en antaisi kun siihen tottunut.päällä kesät talvet sama pyöriikö kompura vai ei automatikka kumminkin huolehtii siitä että aina tehokkain lämmitys käytössä.
verrata tuota automaatti ilmastointia vaikka jokaisen koti lämmitykseen toisilla on kuumaa puhaltavat lämpöpuhaltimet ja toisilla tasainen keskuslämmitys.toinen säätää ja räpeltää kokoajan että olisi tasaisen lämminta toinen vain loikoilee vaikka sohvalla hyvän kirjan kanssa ,,kumpikohan niistä loikoilee????
volkkarissa ole tuo ilmastointi laite lisävaruste minkä kylkiäisinä sitten myyvät muutakin muihin autoihin luonnostaan kuuluvia varusteita ,jos näin sitten ymmärtäisi tuon ilmastointi vastaisuuden
Hoi . Kylmälläpä ajelet. Talvella kannattaa ottaa moottorista reilut lämmöt sisälle. Lukot ja niiden mekanismit pysyy paremmin kuivina. Samoin ovikoteloihin joiden pintaan kehittyy kosteutta (hurretta) kuivuvat, varsinkin pitemmillä reissuilla. Taaskin on terveen järjen käyttö SALLITTUA.
Milläpä se Volkkarikuski ottaa ne reilut lämmöt sinne sisälle kun alla on Suomen kylmin auto?
Nyt viieistään ne ilmastoinnit päälle ja ikkunoita kuivattamaan niillä ilmastointilaitteilla. -30 C näyttää pakkasmittari. Hei kiihko MITÄ sinä niillä nyt teet???????
Volkkarissa on keskinmäärin ihan sopiva lämpötila, kesällä kuuma ja talvella kylmä.
Rukka. Etkö sä tuolta aiemmin jo sataan kertaan mainittuna olevaa asiaa ole huomannut. Ilmastointikompura ei edes käynnisty näillä pakkasilla, ei tarvitse nääs.
Uolevi, mitä teet talvirenkailla kesällä? Eikö ne ole ihan turhat silloin!!
ei tule kuumaa auttakaa...... Palelee niin pirusti . Mitä sinä teet kesärenkailla talvella ?
En käytä talvella kesärenkaita enkä ilmastointia. En kuitenkaan itke foorumilla kuinka turhia ne ovat. Miksi ihmeessä ihmiset ostavat epäsopivia (ja tod näk liian kalliita) autoja itselleen? Sitten pitää päteä ja katua valintaansa julkisesti foorumilla. Varmasti löytyy vielä autoja, joissa ei ole ilmastointia (ja myös autoja, joista puuttuu ESP:t yms), ja ko autot olisivat vieläpä halvempia, niin jäisi rahaa muuhunkin elämään kuin Suomi-foorumiin! Miten jos ostatte kaupasta mautonta leipää, niin menettekö itkemään siitäkin foorumeille?
Pitäisikö sinne laittaa tenttua sinne kompuraan ??? Käyttöohjekirjassa käsketään laittaa kompuraan ja esp.. lle tenttua ettei jäädy. Osa 4 huolto/ oma apu
vain olisi itse ottanut sitä Tenttua?
Ilmastointi on täysin turhaa VW-kuskeille.
golffi on täysi geelibäiden turhake.
aloittajalla ei ole tainnut olla ilmastoitua autoa koskaan kun tuollaisia sammakoita suustaan päästää. Kaikkea se jääräpäisyys ja tietämättömyys teettää. Hyvät valot saa rahalla ja myös lisälämmittimen.
Juu kyllä nyt aloittajalla on tainnut käydä niin että on saanut jonkinlaisen lämpöhalvauksen kun tollaisia päästelee ja viitsii noin pitkän "palopuheen" kirjoitella moisesta, itse olen tienpäällä jatkuvasti niinkuin moni muukin ja se ilmastointi on kyllä hyvä laite, mutta mielipiteitähän on niin monta kuin miestäkin.
Muutama kesäpäivä on suomessa kun tarvitaan ilmastointia. Itse en käytä muulloin.
Mulla ei ole ilmastointia, joten kukaan ei tarvitse ilmastointia.
Mulla ei ole autoa, joten autot ovat tarpeettomia.
Mulla ei ole rahaa, joten raha on ihan turhaa.
Mulla ei ole järkeä, joten ei sitä ole kellään muullakaan.
Minä, minä, minä eikä kukaan muu. Joku päivä peilin kanssa naimisiin mä meen.
Oletpa melkö pölijä kirjoittaja. Kirjoituksistas huomaa heti, että oot osamaksuköyhä. Pitääkö perkele istua pää kuurassa vaikka autossa on ilmastointi. PÖLIJÄ HÄ !