En Ymmärrä!

Mää

Miks ylä-asteella jo pitää opettaa ruotsia? no okei suomihan on "kaksikielinen maa", mutta eihän ruotsi liity suomeen enää mitenkään!
ottakaa kantaa ja sanokaa mielipiteenne!

8

695

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomenruotsalainen

      Oo tyytyväinen, pääset vielä suht helpolla. Ei muutama vuosi ja lukiossa muutama kurssi ruotsia sun elämäs pilaa!
      Ruotsi ei enää liity Suomeen muuta kuin naapurimaana, mutta ruotsin kieli liittyy Suomeen vielä tänäkin päivänä. Suomenruotsalaisia elää lähinnä rannikkoseudulla, ja jos olet joskus sielläpäin käynyt, olet varmasti huomannut, kuinka elävä ruotsin kieli siellä on.

      Ai niin, miks suomenruotsalaisten pitää opiskella suomea jo ala-asteen kolmannelta luokalta asti?! Kyllä sen oppii muutenkin, miks suomenruotsalaisille lapsille ei anneta mahdollisuutta oppia englantia tai saksaa ykköskielenä? Miksi tämä eriarvoinen asema?

    • GuUmA

      No miks sitte kouluissa on saksaa,enkkuu tai venäjää?? Eihän nekään liity suomeen....Ja Ruotsi kyl liittyy suomeen,koska tääl on ruotsinkielisiä.Niit ei välttämättä oo Hesassa tms.,vaa esim. Tammisaaressa ja Snappertunassa....
      Niin,ja suomi on kakskielinen maa....että silleen!

      • tyyppi

        No miksei sit Tammisaares tai Snappertunas asuvat opiskelis ruotsia, ja stadilaisille annettas vapautus siitä p*skasta? Ruotsin tunneilla porukka ei tee mitään muuta ku nukkuu!


      • suvi

        saksa ja venäjä on valinnaisa ei niitä oo pakko valita ja sitten se englanti...

        Mee ulkomaille ja ihan varmana ne puhuu sulle suomea siis 100 % varmuudella

        *pyörittelee silmiään*


    • R16

      Vähän - eikun tosi nössöä sanoa että ruotsi on "ihan perseestä" vain koska ei osaa sitä (eikä viitsi opiskella sitä). Se on kieli kuten kaikki muutkin ja kielistä on hyötyä useimmissa ammateissa.

      • lola

        totta..oon samaa mieltä...
        mut ei se ruotsi kumminkaa oo hirveen kiinnostavaa...


      • R16
        lola kirjoitti:

        totta..oon samaa mieltä...
        mut ei se ruotsi kumminkaa oo hirveen kiinnostavaa...

        Koulussa hyvin monet aineista eivät ole kiinnostavia. Melkeinpä suurinta osaa koulussa oppimistamme aiheista ei tarvitse missään vaiheessa elämää.

        "Ruotsi on mälsää"-asenteella voisi myös miettiä että "Matsku on mälsää" tai "Bilsa on mälsää". Lopulta ei jäisi enää mitään opiskeltavaa.

        LUKIOON EI OLE PAKKO MENNÄ JOTEN ÄLKÄÄ ENÄÄ VALITTAKO RUOTSISTA SIELLÄ (TÄÄLLÄ).

        Kiitos.


    • Tiivi

      Nyt sitten säkin heräsit valittamaan pakkoruotsista, siitähän on tässä viime aikoina kiivaasti keskusteltu.
      Ruotsin opiskelu on hyvin pitkälle asenne kysymys. Itselläni on erinomainen opettaja (opettajana hyvä, persoonana )x ) ja olen aina pitänyt kielistä, joten otin ruotsinkin tosissani. Sen eteen ei todellakaan tarvitse tehdä paljoakaan töitä, että kokeista vetelee kymppejä. Mielestäni ruotsi on helpompaa kuin englanti ja varsinkin helpompaa kuin saksa (Luen A-saksaa, olemme aina edenneet aikamoisella vauhdilla).
      Vai Ruotsi eikä ruotsi liity millään tavalla Suomeen? Kumpikin liittyy - hyvin vahvasti. Kun olemme olleet monta sataa vuotta Ruotsin alaisuudessa, tyhminkin tajuaa, että se on vaikuttanut paljon maahamme. Ruotsin lukemista ei voi tuomita vain sen vuoksi, että "mitä hyötyä on lukea kieltä, jonka käyttäjiä ei edes tunne?" tai "en kuitenkaan koskaan muuta Pohjanmaalle. Mitä hyötyä tästä muka on?"
      Kaikilla ihmisillä ei ole varaa matkustaa Thaimaaseen tai Espanjaan aina, kun haluaa pois kotimaisemista. Hyvä vaihtoehto on matkustaa Ahvenanmaalle, Ruotsiin, Norjaan tai Tanskaan. Kaikissa puhutaan ruotsia tai ruotsin sukuista kieltä. Itselleni on ainakin ruotsista ollut jokakesäisillä Ahvenanmaan -purjehduksilla suunnattomasti hyötyä. Mielestäni ruotsin lukeminen on paljon hyödyllisempää kuin esimerkiksi venäjän hallitseminen, ainakin suurimmalle osalle ihmisistä.
      Herätkää nyt jo todellisuuteen, kielten lukeminen - oli kieli sitten MIKÄ tahansa - ei ole KOSKAAN turhaa!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      24
      2232
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      28
      1606
    3. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1392
    4. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      23
      1375
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1072
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      117
      984
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      906
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      234
      856
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      12
      690
    10. Suomuksen kuumin kaupan kassa?

      Missä kaupassa on, siellä minäkin alan käymään.
      Suomussalmi
      10
      680
    Aihe