mitä mieltä vanhemmat olette pikkupoikien sotaleluista mm armeijän panssarivaunuista,aseista?
onko teistä ihan ok että lapsi leikki tappoleikkejä ja tuhoamisleikkejä?
kehittäkö se pikkupoikien psyykettä hyvällä vai pahalla tavalla?
antakaa mielipiteitä.
sotalelut
10
1280
Vastaukset
- Mustaa vaiko valkois
Poikien terveeseen kehitykseen. Se on luonnonlaki, jota on kunnioitettava, ja siinä samalla kasvaa selkäytimeen taistelun tahto oman maan puolesta, pahuutta vastaan. Niistä asioista on vain puhuttava heille, että aseet on puolustaumista varten, jos kimppuumme joku hyökkää.
- näin on
Lapset eivät leiki sotaleluillaan aikuisten sotia vaan aika viattomia taisteluja joissa ratkaistaan kuka on paras. Ensin ukkelit vähän taistelee ja heittäytyy sitten matolle lepäämään ja paistaa sen jälkeen leikkinuotiolla makkarat koko porukalle. Näin ainakin meillä.
Olin itse järkyttynyt, kun taisteluleikit alkoi noin 3vuotiaalla. Mutta niitä on ihan turha verrata mihinkään aikuisten sotiin. Ne on leikkiä ja lapsetkin tietää sen. Mitä se kertoisi pojalleni, jos pitäisin 90% hänen leikeistään hirveinä/kauheina/typerinä ja yrittäisin kitkeä niitä pois? Lapsen tehtävä on leikkiä ja useimmilla pojilla taistelut vaan tulee geeneistä. - ei leikki tapa
Muistelen, että joskus 80-luvulla päiväkoteihin ei saanut esim. leulupäivänä viedä mitään asetta, tai taistelulelua. Kaikki sotaan ja taisteluihin liittyvät lelut karsittiin pois. Monet kieltivät kyseiset lelut lapsilta jopa kotonakin.
Melko pian sitten huomattiin, ettei lapselta voi viedä sitä "omaa" pyssyä pois - se kun saattoi olla oma sormi tai puukeppi tai mikä vaan esine.
Meillä on neöjä poikaa, jotka ovat omat sotansa lapsena leikkineet. Kaksi on jo armeijan käynyttä, ja kaksi menossa. Kaikki pojat ovat vakavasti pohtineet myös siviilipalvelukseen hakeutumista, mutta silti armeijaan päätyneet, ja ensi kesänä menevät nämä nuorimmaiset.- gg
Minä leikin kavereiden kanssa AINA jatkosotaa,enkä mitään star warsia.Ja se sota mitä me leikimme on tismalleen niin kuin oikea sota,eli ei siis mitään laserpyssyjä.
- asdasfasf
meidän urposta tulee sivarihomo. saa pienenä leikkiä vaan äidin hameella.
- ?!!!!!
Mitä pahaa on muka siinä että pojat leikkii sotaa? Sehän kuuluu kasvamiseen ja onhan se ihan sama kun että tytöt leikkii brazeilla! Kun lapsi kuvittelee vihollisen ja taistelee sitä vastaan niin se on aika luovaa joka on hyvä asia. Ja kaiken lisäksi se on vain leikkiä että miksi mennä kieltämään leikki josta pojat pitävät?
- /1/1/_111
niinpä, sitä paitsi nykyään melkein kaikki poikien lelut on tarkoitettu kaikenmaailman sota leikkeihin, mutta ei se mikään pahakaan asia oo!
- Peace
No mutta kun eikös sota ole aivan hirveä asia maailmassa? Eikö sotiminen ja toisten tappaminen ole ihan yhtä kauheaa, kuin vaikkapa raiskaaminen? Olisiko se sitten ok, että lapset leikkisivät raiskaajaa? Mun mielestä se on sairasta, että vanhemmat ostavat lapsilleen aseita ja muita sotaleluja. Miksi vanhemmat haluaisivat tukea pienissä lapsissa sellaista ajatusmaailmaa, jossa aseet ovat kiva juttu ja tappamisen leikkiminen on hauskaa? Leikitään sitten saman tien sarjamurhaajaa, nistiä, kouluampujaa ja vaimonhakkaajaa.
- PÄLLI123
entä sotapelit esim. MW3 K-18!?
- ÄLLI213
joo, ja kieltäkää tytöiltä nukkeelikit, ei kai se nyt ole ihan normaalia että 5-vuotiaat tytöt leikkii että heillä olisi vauva, häh?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2444348Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1222802Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412562Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?861546Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1171488- 491209
- 851154
- 45996
- 59993
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En179984