Mnkä merkkinen sähköase

Olisi 300e rahaa niin että minkä merkkine sähköase ois paras
16476
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Jing Gong jos halpaa, ja laatuu ettit nii Jg:n G36.

Äänestä

Ostat full metal kiinapyssyn. Lähötkii on vakiona ihan hyvät ja säästät rutkasti rahaa

Äänestä

Nii, vaik sul onki rahaa, jolla saa jotain maruin aseita, niin saat melkein puoleen hintaan jo full metal kiinapyssyn, joka on yhtä laadukas.

Äänestä
  • älä vaan mee ostaa jtn MARUI mp5 osta kunnon kiinalainen metallinen tykki jossa lähöt kohallaan kun ylihinnoiteltu marui!

    Äänestä

  • joohhh kirjoitti:

    älä vaan mee ostaa jtn MARUI mp5 osta kunnon kiinalainen metallinen tykki jossa lähöt kohallaan kun ylihinnoiteltu marui!

    osta joku ak-47 maruion tai CyberGunin.

    Äänestä

  • elokjovshi kirjoitti:

    osta joku ak-47 maruion tai CyberGunin.

    ostapa ICS mp5 hinta 199e fullmetal ja kaksi hicuu messii lähtönopeus 100m/s
    ostan sen itekki iha just

    Äänestä

Mitä vittua te puhutte, ostat tietysti G&Pn M4sen etkä mitään muovisia Maruin paskoja tai kiinaihmeitä.

Äänestä
  • Halvalla selviää, jos ostaa kiinalaisen misää on jo vakiona hyvät lähöt eikä mee helposti rikki. Itelläni on cybergunin ak-47

    Äänestä

  • iiiiiiiii kirjoitti:

    Halvalla selviää, jos ostaa kiinalaisen misää on jo vakiona hyvät lähöt eikä mee helposti rikki. Itelläni on cybergunin ak-47

    Osta Cybergun Ak 47 tactical.Muilla rahoilla saat rutosti kuulia ja muita tarvikkeita itsellesi.

    Äänestä

  • CyberGun kirjoitti:

    Osta Cybergun Ak 47 tactical.Muilla rahoilla saat rutosti kuulia ja muita tarvikkeita itsellesi.

    Joku Beta spetsnaz ni eiköhä ala äijät lentää ;)

    Äänestä

jos sul on 300 euroo ni kannattaa mieluummi ostaa joku laadukas (ei missään nimessä kiinalaisia) joku ICS, G&P, G&G tai Marui ovat parhaita... kato kaikkii youtubevideoi ni selvii :D

Äänestä
  • Maruin pyssyillä ammut metrin ja ne on jo hajalla!

    Äänestä

  • elokjovshi kirjoitti:

    Maruin pyssyillä ammut metrin ja ne on jo hajalla!

    Nyt oot tainnu nähä unta! Maruin pyssyt kestävät parhaiten, mutta niissä ei ole mitkään parhaat lähdöt. Silti marui on kannattava osto, koska itselleni ainakin 90m/s riittää. Paitsi jos mp5 sarjaa harkitset niin sitten classic army.

    Äänestä

  • softaaja111 kirjoitti:

    Nyt oot tainnu nähä unta! Maruin pyssyt kestävät parhaiten, mutta niissä ei ole mitkään parhaat lähdöt. Silti marui on kannattava osto, koska itselleni ainakin 90m/s riittää. Paitsi jos mp5 sarjaa harkitset niin sitten classic army.

    Montako saatanan kertaa se teille naskeille pitää sanoa?

    Marui on paras vaihtoehto ALOITTELIJOILLE, koska se on valmis pelipyssy suoraan paketista. Ei tarvitse pelätä, että hajoaa ainakaan vuoteen tai kahteen normaalissa käytössä. Elokjovshi voi tällä kertaa olla kommentoimatta.

    G&P taas on kokeneemmille harrastajille valmiiksi kovemmilla tehoilla ja metallirungolla varustettu ase. G&Pn M4- ja M249-sarjalaisten ainoa huono puoli on Gearbox 2 joka ei kyllä ole itselläkään hajonnut normaalissa käytössä. Jos haluaa kuitenkin laatikosta erittäin luotettavan, on vahvisteviilaukset ja Silent Head Set tarpeen.

    Kiinalaiset aseet (Cyma, Double Eagle, Jing gong..) ovat aloittelijoille ja vähän kokeneemmillekkin harrastajille ihan hyvä vaihtoehto koska ne ovat yleensä metallisia ja ihan hyvillä tehoilla varustettuja valmiiksi ja hinta noin 140-200e. Ja Suomessa kun ollaan, ei tarvitse pelätä jos ase hajoaa, sillä niissä on 6 kuukauden takuu ainakin yleensä.

    Äänestä

Hmm, osta g&p moe carbine. :)

Äänestä

Aseen valmistajalla on toki väliä aloittelijan ostaessa uutta asetta (tai ensimmäistä), voihan kyseessä kuitenkin olla melko suurikin investointi. Jos haluaa rahoilleen suoraan hyvää vastinetta, joka ei vaadi suurempia huoltotoimenpiteitä, kannattaa ostaa Marui, G&P tai G&G. G&G:n hinnat ovat usein aloittelijaystävällisimpiä ja niiden laatu onkin varsin hyvä. G&G:n muovirunkoisten combo-aseiden sarja (ns. intermediate sarja) onkin varsin hyvä sisuksiltaan, ulkoinen viimeistely on myös varsin hyvää. G&G:N top tech-sarja käsittää suurimman osan valmistajan sähköaseista, niiden ollessa usein metallirunkoisia ja hieman paremmilla sisuksilla.

Jos raha kuitenkin on tiukassa, kannattaa harkita myös kiina-aseita. Loppujen lopuksi maanantaikappaleiden määrä on laskenut parin viime vuoden aikana rutkasti ja aseiden laatu on kohonnut ja hinta halventunut. Maruin vakioaseen hinnalla saa Cymalta jo täysteräsaseen laminoiduilla puuosilla ja mahtavilla sisuksilla. Pienellä opettelulla aseen purkamiseen saatavat tiedot saa päähänsä jo parin videon jälkeen, tosin taitojen iskostuminen selkärankaan vaatii myös konkreettista harjoittelua. (Ellei satu olemaan esimerkillinen chairsoftaaja)

Yksi parhaita vaihtoehtoja aloittelijoille on Cyman oman "intermediate"-sarjan Ak-sarjalaiset. AK:n rakenne on simppeli ja rataslaatikko ver.3 sallii kaikenlaiset päivitykset. Cyman CM.028 on jo legendaarinen sen ollessa todella suosittu ympäri maailmaa - ja Suomea. En ole kai vielä kertaakaan nähnyt peliporukkaa, jossa ei ainakaan yhdellä olisi Cyman -47:aa.Hintakin on useimmissa kaupoissa 150€ luokkaa. Hieman enemmän maksamalla saa jo metalli tai teräsrunkoisia Ak-sarjalaisia. Cymalla on myös varsin mallikas MP5-sarja metallirungolla ja mekaanisella blowbackilla.

Eli ainakin tässä tapauksessa kannattaa opiskella hieman airsoft-aseiden mekaniikkaa; Cyman ostamalla Maruin sijaan, jäljelle jää vielä mukavasti rahaa lisä/viritysosien osteluun - tai säästöön. Tai muun airsoft-tavaran hommaamiseen.

Cyman lisäksi markkinoille tuo hyviä kiina-aseita mm. JG ja DBoys. Classic Armyn tai vastaavien Taiwanvalmistajien sähköaseet ovat jo jääneet näiden Kiinan jättien varjoon niiden omatessa ainakin muutamien asemallien taholta parempia aseita niin sisäisesti kuin ulkoisestikin. Classic Army tms. aseet ovat niin kalliita, että ko. valmistajan aseita kannattaa ostaa vain, jos kyseessä on tietty asemalli, jota ei saa muualta.

Kuten Red Alliancessakin on tapana sanoa:

Classic army - high end prices, chinese quality.

Paitsi, että kiina-aseiden sisukset ovat paremmat kuin CA:lla, ainakin CA:n sportline sarjan aseet käyttävät vieläkin sinkkivaluista sector gearia (mutta niin käyttää Maruikin, parempilaatuista tosin)

Ostaja päättäköön itse, kuinka paljon aikaa ja vaivaa hän airsoft-aseeseensa käyttäköön.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vemppumaster kirjoitti:

Olisi 300e rahaa niin että minkä merkkine sähköase ois paras

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu