hei, mistä kirjasta on tuo tilda kissa, nalle, merihevonen, etana yms. tai olisiko sulla valmiita kaavoja mulle lähettää? laitan sulle sähköpostiosoitteeni myöhemmin. kiitos jo etukäteen. jos sulla on ylimääräinen kirja omistuksessasi mistä nämä ed. mainitut hahmot löytyy, voisin ostaa sen sinulta.
tildailua
uusi harrastus tilda
2800
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kaikki Tilda-ohjeet löytyvät Tildan tekijän kirjoista ja hän on erittäin tarkka tekijänoikeuksista, joten esim. netistä tuskin löytyykään. Vaan niitä kirjoja saa ihan kaupasta!
Ainakin kolme Tilda-kirjaa on käännetty suomeksi, tässä yhden nettikaupan tarjonta (mutta just näin Tildaa mm. Suomalaisessa kirjakaupassa ja Uuden kirjakerhon luettelossa eli monesta kaupasta saa):
http://www.bookplus.fi/kirjat/finnanger,_tone/tildan_kevät-4345374
http://www.bookplus.fi/kirjat/finnanger,_tone/sisusta_tildan_tapaan-4349137
http://www.bookplus.fi/kirjat/finnanger,_tone/satumainen_talvi-4242889
Gummerus näyttää olevan noiden suomenkielisten julkaisija.
Eiköhän näitä muuten löydy kirjastostakin...
Lisää Tilda-kirjoista ihan googlella hakusanalla
tilda kirja
Etanaa etsin hakusanoilla
missä Tilda-kirjassa etana
ja löytyihän se sieltä " etanat "Sommer i Tildas hage"-kirjasta." (lähde: http://manninene.vuodatus.net/blog/1226588/keskeneraisia/ )
Tuota Tildaa ei ilmeisesti ole suomennettu tai se ei ole suomeksi saatavilla, mutta sen saattaa jostain saada alkukielellä.
Englanninkielisiä Tilda-otusohjeita näyttäisi tulevan myyntiin helmi-maaliskuussa eikä maksa paljonkaan: http://www.bookplus.fi/kirjat/finnanger,_tone/crafting_tilda's_friends-7477468
Lisää vinkkejä ja linkkejä ja kaikkea muuta kannattaa ehkä etsiä tätä kautta: http://finnishtilda2.blogspot.com/
Kirjassa Sisusta tildan tapaan löytyvät ainakin suloiset merihevonen, meritähti ja simpukka sekä metsäneläimet orava ja pupu sekä metsähiiri ja paljon muuta ihanaa.
Kustannusoakeyhtiö Tammi on Suomenkielisen version tuonut markkinoille.
Norjankielinen aalkuteos on nimeltään tildas landsted