Kuulostaa aivan idiootilta, mutta kertokaas miten olette hakeneet pennun kotio? Mietin, että kehtaanko vaan napata pennun kainaloon ja lähteä? Ilman pantaa taikka kuljetuskopppaa?
Pennun kotio hakeminen.
hassu..
93023
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kehtaa! Mä otin pennun ja heitin sen siwan kassiin ja eiku menox!
haet ja autolla, niin häkki kuljetukseen olisi hyvä juttu. Pentu tuskin on vielä tottunut autoiluun, eikä osaa "olla kunnolla" sinin ajoasi häiritsemättä. Jos mukana on joku, joka voisi pentua vahtia ja ehkä sylissä pidellä, niin sujuu autolla ajaminen ilman häkkiäkin turvallisesti.
Itselläni on ollut mukana yleensä ns. noutajatalutin/pentutalutin. Mutta autoon mennään ilman, ja sitten mikäli matkaa on paljon, niin on tarpeellista pissattaa pikkuinen ja siihen noutajatalutin on hyvä, kun pentu ei välttämättä vielä tavalliseen kaulapantaan ole totutettu.
Meiltä ei ainakaan niin vaan tulla nappaamaan pentua! Ensin kahvitellaan ja kirjoitetaan myyntisopparit ja annetaan viime hetken neuvot, vaikka kirjalliset ohjeetkin lähtee mukaan. Panta ja hihna on hyvä olla (kysy pennun kaulanympärysmitta kasvattajalta etukäteen), sillä pentu voi rimpuilla irti sylistä. Jos menet autolla yksin, on hyvä olla jokin häkki tai kassi, jonne laitat pennun matkan ajaksi. Jos menet kaverin kanssa autolla tai menet yleisillä kulkuneuvoilla, voit kuljettaa pennun sylissäsi. Ota kakkapusseja ja talouspaperia mukaan mahdollisten pissi- tai kakka- ja oksennusvahinkojen vuoksi sekä filtti, jonne voit kääriä pennun kylmänä aikana. Jos matka on pitkä, ota siankorva mukaan, jotta pennulla on pureskeltavaa.
Onnea pennun kanssa! Minkä rotuinen sinulle tulee?
Itelläni oli pyyhe alustaksi, vaikka olikin sylissä, jos yksin autoilet, ehdottomasti häkki, sillä pieni pentu voi tippua lattialle ja jalka poikki jne. Talouspaperia, moni pentu voi pahoin autossa. Riippuen matkan pituudesta, koiralle kuppi ja vettä.
pienen tule kylmä. Ja tietysti sellaisia, ettei haittaa jos vahinko sattuu :)
*jos menette yleisillä..' Pitänyt ottaakin selvää, että onko pennun hakeminen tosiaan mahdollista matkustamalla yleisillä? Bussin ehkä ymmärrän paremmin, mutta pentu jolla rokotusohjelma on vielä kesken niin eihän junalla matkustaminen tule kyseeseen? Lemmikkieläinvaunuun mahtuu monta koiraa eikä voi tietää onko toisten rokotukset kunnossa.
Pennun voi antaa tavata vieraita rokotettuja koiria jo ennen rokotuksiakin. Emältä saadut vasta-aineet riittävät tavallisesti rokotuksiin asti. Yleisillä kulkuneuvoilla voi hyvin matkustaa pennun kanssa samoin kuin sen kanssa voi ulkonakin tehdä pikku lenkkejä normaalisti. Kaikilla ei ole autoa! Koirapuistoihin ei ole asiaa ennen rokotuksia.
Pentua ei ole tarkoitus pitää vain kotona rokotuksiin asti, vaan sitä tulee tutustuttaa eri paikkoihin ja asioihin paljon heti luovutusikäisestä lähtien http://www.kookas.fi/articles/read/7036 . Ensimmäiset 4 kuukautta ovat tärkeimmät ajat sosiaalistamisen suhteen.
5 sekarotuista koiran pentua olisi vapaana Liedossa. Niissä on lapinkoiraa ja australianpaimenkoiraa.
Hinta 70 euroa sis. hihna ja kaulapanta. Pennut on nyt 2,5 viikon ikäisiä.
Jos kiinnostuit niin tässä on sähköpostini: [email protected]
Saat tietoa ja kuvia pennuista lähettämällä tohon osotteeseen viestiä(:
Minä en ainakaan edes antaisi pentua, jos noin huolimattomasti olisi varauduttu sen kuljetukseen. Panta, hihna ja tuo koppakin ovat hyvä alkutaipaleelle. Siis kasvattajalta kotiin mentäessä. Pikällä automatkalla koppa on tosi hyvä kuljetusväline matkalle. Näinollen pennulle myös vettä mukaan ja paperia pahoinvoinnin jälkien siivousta varten, niin ja aikaa paluumatkalle riittävästi, taukoja on hyvä pitää ja käyttää pikkuinen pissillä.