Olen 13-vuotias tyttö. Äidilläni alkoivat kuukautiset 12-vuotiaana, ja terveydenhoitajani sanoi, että kuukautiset alkavat yleisimmin samaan aikaan äidillä ja tyttärellä. Minulla ei ole kuin vasta valkovuotoa. En ole asiasta huolissani, mutta onko täällä monia, joilla on alkanut kuukautiset aivan eri ikäisenä kuin äidillään. Ja toivon asiallisia vastauksia, kiitos!
Kuukautiset
17
982
Vastaukset
- Äiti...
Minä olen äiti ja mun kuukautiset alkoivat 14 vuotiaana ja luulin että lapsellakin alkaisi silloin. Mutta hän on 12 ja kesällä alkoivat menkat, valitettavasti. Kyllä niihin punaisiin päiviin olisi kerinnyt myöhemminkin. Näyttää olevan kovin yksilöllistä, mun omalla äidillä alkoivat vasta 17 vuotiaana, eli tosi myöhään. Kyllä niihin kerkiät ole onnellinen ettei tule liian nuorena.
- akuankka12
Sama homma.. Minulla tulee vaan valkovuotoa.. Äitini alkoi 12.vuotiaana ja olen 13.
- Liinu96
akuankka12 kirjoitti:
Sama homma.. Minulla tulee vaan valkovuotoa.. Äitini alkoi 12.vuotiaana ja olen 13.
Joo, turhaan mie siis murehdin. Mutta kun se terveydenhoitaja sanoi, että: ´´se on kyllä melkein aina niin, että kuukautiset alkavat äidin kanssa samaan aikaan´´. Ja sitten mie tietysti odotin, että kaksitoista vuotiaani minullakin ne alkavat. Mutta ei ole vielä mitään kiirettä :)
- ansku15
Liinu96 kirjoitti:
Joo, turhaan mie siis murehdin. Mutta kun se terveydenhoitaja sanoi, että: ´´se on kyllä melkein aina niin, että kuukautiset alkavat äidin kanssa samaan aikaan´´. Ja sitten mie tietysti odotin, että kaksitoista vuotiaani minullakin ne alkavat. Mutta ei ole vielä mitään kiirettä :)
no ei todellakaan ei oo kiirettä, elämä on mullaki ollut mukavaa tähän asti ku tänään alko menkat, ja mä oon neljän päivän päästä 16! mun äiskällä alko 12 vuotiaana ja oon onneelllineen ku mulla alkoi vasta nyt. Joillain alkaa jo 10 vuotiaana! kauheeta.
- sontu
ansku15 kirjoitti:
no ei todellakaan ei oo kiirettä, elämä on mullaki ollut mukavaa tähän asti ku tänään alko menkat, ja mä oon neljän päivän päästä 16! mun äiskällä alko 12 vuotiaana ja oon onneelllineen ku mulla alkoi vasta nyt. Joillain alkaa jo 10 vuotiaana! kauheeta.
sama juttu älä murehdi.
- miz4
mul ei vielä alkanut ja mun siskolla on se on 13 ja mä 12 niin vähän harmittaa kun sillä alkaa kehittyy kaikki paitsi mulla ei edes tissitkään ja silä on luokkansa suurimmat tissit
- ässä-mixx
Siis ootte niin onnellisia ne joilla alkaa esim. 14 v.!!! Koska mä oon 11 v. ja mul alko ne pari viikkoo sitte!!
en ois halunnu.... - kysymysmerkki?
ässä-mixx kirjoitti:
Siis ootte niin onnellisia ne joilla alkaa esim. 14 v.!!! Koska mä oon 11 v. ja mul alko ne pari viikkoo sitte!!
en ois halunnu....Huh! Ei alkanu kymmenen V, ehin just täyttää ykstoista. Mut pelkään et ne alkaa kesällä.
- ...
Aika yksilöllistä. Mun äitillä alko 12 vuotiaana,samoten mulla. Nyt ollu kohta pari vuotta ja ei todellakaan oo hauskaa,joten ei kiirettä!!
- Bebethebest
Mulla alkoi 11-vuotiaana. ._____.
- mä murkku vaan)=
Hei!Ooo ilonen et sul ei o alkanu ,ku oon 12 mulla alko 11w....et mä oon sulle siis niin viituunn kade!...)=..Ei oo herkkua tiedä se!
- pineappleeee
siis mun äidillä alko 10v. ja mä oon 17v. ja mul ei tuu ees valkovuotoa:( WHAT TO DO?
- henu
herranjestas mee ny ihmeessä lääkärii!
- t
äitillä alko 15 veen ja mulla 11 :/ oisivat voineet vähä aikaa viel ootella tuloaan
.... - mensut
Eikö sun pineappleeeen pitäis mennä johonkin gynekologille...Kun mulle terkka sano että pitäis alkaa 16 vuoteen mennessä ja jos ei niin joku lääke alottaa ne!! Oon nyt 13 ja alko äsken.. OOn vähä paniikissa..
- ninni000
Oon 12.v ja mulla ei oo alkanu menkkoja, vaik mun äitil alko sillon ;(
- Anonyymi
Mä oon 11v tyttö mun menkat alko vähän aikaa sitte mun äidillä alko 12v on ihan kivaa että ne alko mutta välillä vähän ärsyttävää ja mun pikku veli kaupassa sinä menee kuukautis suoja osastolle aina tapaamaan siteitä ja tämpooneja😅🤣
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu747369Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2127214Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä675216K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1334970Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju734764Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1104598PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *394510Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko824216Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1023998- 1571630