sairas nuori APUA!

huolestunut äiti

Lapseni sairastaa erinäisiä mielenterveydellisiä ongelmia, on nyt 20 vuotias,koulut lopettanut näiden vuoksi kesken.Ei ole työkykyinen.Työkkäri ja sossu painostaa eikä usko lapseni sairastavan vaikka kerran jo saanut B lausunnon ja sairaspäivärahaa.Nyt kysyisin että mitä eroa on sairaspäivärahalla ja kuntoutustuella,kumpaa tyttäreni hakee seuraavaksi ?hän Asuu omilla ja sosiaalitoimistoon on on kertonut ongelmistaan kuten työvoimatoimistoon silti hänen perusturvaa ollaan nyt laskemassa 20% uhattu jopa 40% jos ei kuulemma osallistu työkkärin kursseille joille hän ei voi mennä sairautensa vuoksi :( olemme molemmat aivan väsyneitä ja rikki tähän taisteluun.Itse olen työtön enkä pysty tytärtäni auttamaan rahallisesti.Miten tästä nyt jatkaa kaikki neuvot tervetulleita kiitos :)

6

538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eläk.

      entinen määräaikainen eläke.

      Onko hänelle nyt kirjoitettu sairauslomaa ja miten paljon? Sairauspv.rahaa ensin 300 vrk, siten vasta haetaan kuntoutustukea ja saadaan jos saadaan. Millainen jakso sairauspäivärahaa hänelle on myönnetty?

      Onko hänellä lääkäriltä lausunto että ei voi osallistua työkkärin kursseille?? Ellei ole niin on osallistuttava. Kerrot työkkärin ja sossun painostavan, eli vaikuttaa siltä ettei tyttäresi ole tällä hetkellä KELA:n sairauspäivärahoilla, vai onko?!

      • edelleen huoöestunut

        Nyt tytär ei saa sairaspäivärahaa vaikka lääkäri kirjoitti täyden 300 päivää kelan omat lääkärit hyväksyivät vain 2kk...helvetin byrokratia johtunee varmaan siitä että tytär noin nuori,vaikka oikeasti huonossa kunnossa.Itse niin väsynyt etten jaksa lähteä valittamaan ku ei tota paperisotaa kuitenkaan tulla voittamaan :(


      • eläkeläinen.
        edelleen huoöestunut kirjoitti:

        Nyt tytär ei saa sairaspäivärahaa vaikka lääkäri kirjoitti täyden 300 päivää kelan omat lääkärit hyväksyivät vain 2kk...helvetin byrokratia johtunee varmaan siitä että tytär noin nuori,vaikka oikeasti huonossa kunnossa.Itse niin väsynyt etten jaksa lähteä valittamaan ku ei tota paperisotaa kuitenkaan tulla voittamaan :(

        hakemus ja uusi B-lausunto sekä kirjoittaa siihen hakemukseen mahd.tarkasti se tilanne. Valittaakin toki voi, mutta uusi hakemus menee paremmin läpi.
        Eli siis psykiatri kirjoitti sairauslomaa vuodeksi ja KELA hyväksyi 2 kk siitä?

        Tyttärenäsi tekisin uuden hakemuksen. Ja menisin niille kursseille koska se vaikuttaa toimeentuloon. Jos se uusi hakemus ei menekään läpi.

        Voimia!


      • S. A. N.
        edelleen huoöestunut kirjoitti:

        Nyt tytär ei saa sairaspäivärahaa vaikka lääkäri kirjoitti täyden 300 päivää kelan omat lääkärit hyväksyivät vain 2kk...helvetin byrokratia johtunee varmaan siitä että tytär noin nuori,vaikka oikeasti huonossa kunnossa.Itse niin väsynyt etten jaksa lähteä valittamaan ku ei tota paperisotaa kuitenkaan tulla voittamaan :(

        Lääkäriseura Duodecim on laatinut ns. käypähoito-suositukset. Näiden mukaan psykiatrisissa sairauksissa
        sairauslomat kirjoitetaan lyhyiksi pätkiksi. Hoito aloitetaan(lääkitys,terapiakeskustelut yms) ja sitten arvioidaan tilannetta uudelleen. Kovin outoa, että heti kirjoitettu vuodeksi todistus.

        Tietoa löydät vaikka googlettamalla hakusanalla" käypähoito". Näitä suosituksia on jo lähes kaikista sairauksista. Tiedän, että Kela noudattaa näitä lääkäreiden omia ohjeita päätöksenteossa.


    • nuorikinvoisairastua

      Miltä toi tuntuu kun nuori sairastuu siten, että ei ole sillä hetkellä työkykyinen. Pahimassa tapauksessa ei edes tule sairaslomaa, vaikka olisi tarpeen. Ja toisessa tapauksessa tulee sairaslomaa, mutta ei jatketa vaikka olisi tarpeen. Se on sitä, kun on tota ikäluokkaa, niin se on valitettavasti joidenkin lääkäreiden mielestä este. :( Olen lukenut ainakin tuosta masentuneisuudesta, että yksityisellä kyllä antavat sitä sairaslomaa ja hyväksyy sen, että nuorikin voi olla työkyvytön..

      • knups

        No mutta pitäähän sitä "säästötalkoissa" jostain säästää? Loistavia kohteita ovat juuri sairaat, vammaiset, vanhukset jne...
        Ei ole hääppöstä vanhemmankaan ihmisen sairastella. Itse olen jatkuvalla sairaslomalla, yli 50-vuotias. Kaksi pitkää ja piinaavaa vuotta olin mieheni "holhouksen alla". Sairauslomaa oli, mutta eivätpä maksaneetkaan, vaan hylkäsivät hakemuksen perusteettomasti/säästivät.
        Työvoimatoimiston asiakkaana olen ollut jo vuosia, 300 päivää sair.päiv.rahat käytetty ajat sitten.
        Suuren rahasumman menetin, erikoisen mielivallan takia. Oli todella "mukavaa" olla sairauksien lisäksi vielä rahattomana. Omat sairauteni ovat fyysisiä.
        Ei ole mikään ihme, jos esim. psyykkisten sairauksien vuoksi, voimavarat eivät riitä taistelemaan oikeuksistaan. Tukihenkilöitä siihen tarvitaan avuksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe