Päiväretkikohteita

...........

Suunnittelemme noin viikon matkaa Wieniin ehkä ensi kesänä tai syksynä. Haluaisimme matkaan sisällyttää myös päiväretkikohteita Wienin ulkopuolelle. Ajokorttia ei ole kenelläkään, joten vaatimuksena on vain kulkuyhteydet esimerkiksi bussilla tai junalla. Haluaisinkin kuulla suosituksia, minne kannattaisi mennä. Ykköstoiveena olisi kauniit luonnonmaisemat, viininviljelysalueita tai vaikkapa kaunis luostari tai linna. Olisi mukavaa vaikka kiivetä ylös jonnekin rinteelle. Saa olla ihan pieni kyläkin.

Kohteet saisivat olla mieluiten sellaisia, ettei tule ihan mahdottomia välimatkoja ja ehtii illaksi mukavasti tukikohtaamme Wieniin. Ehkä 1-2 retkikohdetta haluaisimme mukaan matkallemme.

6

1370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wienin ystävä

      Tonavan varrella on mukavia kohteita, joihin pääsee junalla ja/tai laivalla. Krems on aika lähellä Wieniä, vähän kauempana on mm. Melkin luostari.

      Päiväseltään ehtii käydä myös Salzburgissa. Aamujunalla kun lähtee, ehtii hyvin nähdä vanhan keskustan, käydä Mozartin syntymäkodissa ja nousta ylös linnoitukselle ja syödäkin välissä. Iltajunalla ehtii taas takaisin Wieniin.

      Hyvät bussi- ja junayhteydet on myös Bratislavaan, mutta se nyt ei noita maisemakriteereitä ajatellen ehkä ole kaikkein osuvin paikka.

    • wienerknabe

      Semmering, vajaan parin tunnin junamatka Wienistä lounaaseen, on kaunis ja antaa vähän esimakua alpeista.
      Ja kuten jo sanottu Krems ja Melk ovat näkemisen arvoisia. Niin on tietenkin myös Salzburg mutta itse en lähtisi sinne päiväretkelle, minulle liian paljon junassa istumista.

      • W-S

        Saa Salzburgin-matkalla tietysti istua junassa; nopeimmat yhteydet kestävät 2 tuntia 39 minuuttia. Meille tuo sopi kyllä hyvin, kun edellisenä päivänä oli kävelty jalat muussiksi pitkin Wieniä. Teki hyvää vain istua ja katsella (meille uusia) maisemia. Mutta tämä on tietysti ihan mieltymyskysymys, kuka tykkää ja kuka ei.


    • ...........

      Hei.

      Kiitos teille. Olen etsinyt lisää tietoa antamistanne kohteista, ja ne vaikuttavat todella hyviltä paikoilta. Juuri sellaisia upeita maisemia kuin ajattelinkin. Salzburg olisi myös kivaa nähdä ja Alpit, mutta Itävallassa riittää varmasti nähtävää useammallekin matkalle.

      • viikoiksi ja

    • Lousium

      Viiinikellari maailma Lousium kellerwelt http://www.loisium.at 70 km Wienistä
      LOISIUM
      Kellerwelt Betriebs
      GmbH & Co KG
      Loisiumallee 1, A-3550 Langenlois
      Tel.: 43/2734/322 40-0
      [email protected]
      Vinoteekki April bis November, Montag bis Sonntag von 10:00 - 19:00 Uhr geöffnet
      Für Gäste, die mit der Bahn anreisen: Folgen Sie den Schildern "Zum Zentrum", dort angelangt, folgen Sie den Schildern "LOISIUM".
      Laivalla Herbert Hofer Platz tonavaa pitkin Zentrum Langenlois
      Kornplatz A-langenlois Kornplatz 3550 Langenlois

      Vinoteekki April bis November, Montag bis Sonntag von 10:00 - 19:00 Uhr geöffnet
      Für Gäste, die mit der Bahn anreisen: Folgen Sie den Schildern "Zum Zentrum", dort angelangt, folgen Sie den Schildern "LOISIUM".
      Fußweg vom Bahnhof zum LOISIUM ca. 30 Minuten. Eläkeläiset kiertokäynnille a) 9.50 euroa.
      kartta http://www.qype.co.uk/place/291205-LOISIUM-Kellerwelt-Betriebs-GmbH-Langenlois

      How to get to LOISIUM
      LOISIUM is situated near the centre of Langenlois.
      The approaches are very well signposted.
      The interactive route planner will point the way to the roundabout at the Kornplatz in the centre of Langenlois.
      Simply enter details of your place of departure and press “calculate”.
      A detailed route plan will then be provided.

      Danube waves & wine-sensibility - day trip from Vienna
      Combine your visit to the LOISIUM cellar world with a Danube boat trip through the Wachau. Each first Sunday from 4th May to 5th October 2008.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      39
      2945
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      63
      2324
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      174
      2294
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      1988
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      15
      1344
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1336
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1333
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1214
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      11
      1194
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1191
    Aihe