toisen kerran roomaan

onko rooman lähellä joku kylä tai kaupunki jonne kannattaisi tehdä päivän retki ja mikä paras/halvin kulkuneuvo?
4545
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kartasta (vaikka netistä) ja ottaisin junan. Itse kävin 1 euron lipulla n. 60 km päässä merenrannalla. Tämä oli lokakuussa, aurinko paistoi ihanasti ja sai olla kesämekossa. Ranta sinänsä ei oo ehkä paras joulukuussa mutta mikä tahansa suunta paikallisjunalla on varmaan kiva :)

Roomassahan noi paikallisjunan liput on 1 e/suunta.

Äänestä

...ja varsinkin Duomo, kannattaa käydä katsomassa. Regional-junalla matka taittuu n. 1.18h hinta 7.10e, sitten funicolarilla ylös kylään.

Äänestä

Villa Gregoriana, Villa d'Este.... bussilla tai junalla edullisesti.

http://www.tibursuperbum.it/eng/index.htm

Muistaakseni arvoisa Rooman Rouva on kirjoittanut erittäin hyvin nähtävyyksistä tarkkoine ohjeineen, jos ystävällisesti katsot hänen vastauksia näiltä sivuilta.

Äänestä

Rooman ympäristöstä löytyy satoja mielenkiintoisia kohteita, ongelmana vaan on se että on vaikea valita. Yksi elämä ei riitä, ei sitten millään, näkemään kaikkea mitä hauaisi, niin valtavasti on tarjolla.

Joten sanon taas kerran että eikö Rooma riitä.

Tottakai jokainen saa päättää itse mihin menee. Vaikea on tietää että minkälainen kohde kiinnostaisi.

Itse käytän inspiraatiolähteenäni Roberto Piepernon sivuja. Hän on tehnyt todella mahtavat sivut, ei voi muuta sanoa. Katselkaa ja nauttikkaa, ihania kuvia ja näkymiä loputtomiin. Sivuilta löytyy kyllä muutakin, useampia paikkoja Laziossa, Rooman ulkopuolella.

http://www.romeartlover.it/Romeartlover.html

Jos ja kun päätät valita jonkin kohteen niin voin yrittää auttaa ja neuvoa miten sinne pääsee.

Pari vinkkiä kuitenkin voin heittää tähän: Boville Ernica, Frosieonen lähellä, Civita di Bagnoregio, Bolsenan lähellä sekä Ostia Antica, Ostiassa. Jos kiinnostaa luostarissa käynti niin Farfan luostari on yksi suosituimmista. Roomassa on myös luostareita pilvin pimein mutta ei ehkä ainuttakaan niin upeaa kuin Farfa. Se sijaitseee Roomasta pohjoiseen noin 60 km.

http://www.abbaziadifarfa.it/default.asp

http://www.farfa.info/

http://www.italy-weekly-rentals.com/WEBPAGES/ACCESSORI/UPPERLATIUM/FARFA.htm

http://www.lifeinitaly.com/tourism/lazio/farfa-abbey

Linkeistä löytyy muitakin mielenkiintoisia kohteita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jups1234 kirjoitti:

onko rooman lähellä joku kylä tai kaupunki jonne kannattaisi tehdä päivän retki ja mikä paras/halvin kulkuneuvo?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu