Rapatun seinän ehostusvinkkejä??

Eij36

Purin vanhan kaapin, jonka takaa paljastui valmis paikka takalle. Seinä on siis rapattua betonia, mutta sitä täytyy vähän tasoittaa. Haluiaisin tehdä siihen esim. harjalla kuviota. Ostin Vetonit tiilitasoitetta, mutta en hoksannut kysyä samalla, ett miten tälläinen kuviointi harjalla tehdään käytännössä. Miten paksu kerros tasoitetta pitää laittaa? Olisiko neuvoja?? Maalaan seinän lopuksi.

1

867

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rellurei

      Paksuus riippuu siitä miten korkean kuvion haluat, helpointapa on tasottaa seinä ensin tasaiseksi ja sitten tehdä se "kuvio". Kuvioon paksuuden ei tarvitse olla 3-5mm ja kuvion syvyys riippuu harjasta, roiskerappaus pinnan saat löysällä laastilla ja maalaus telalla. Onnea vaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      75
      4321
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      106
      4039
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2517
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      67
      2367
    5. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      145
      2270
    6. 132
      2077
    7. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      41
      2074
    8. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1949
    9. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      54
      1708
    10. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      59
      1704
    Aihe