Miten colliet pysyvät pihassa?

Kysyisin tätä:

Noin keskimäärin. Kiitos kokemuksista.

6

454

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eli millä tyylillä

      koulutat, saatko koirasi luottamuksen kohtelemalla sitä hyvin :) Colliehan on erittäin älykäs, sitä ei kouluteta huutamalla ym, kuten ei pitäisi mitään rotua. Meillä pysyy pihassa, mutta juoksuaikoina on lähtenyt kyläilemään loikkaamalla (matalahkon) aidan yli. Kyllähän esim pelästyessään koira kuin koira saattaa lähteä. Riippuu myös pihasta, onko siellä puuhasteltavaa ja tutkittavaa koiralle. Jos se on pihassa vain narun jatkeena ja lapset heittelevät joskus palloa, niin taatusti kiinnostaa koiraa silloin muukin maailma.

      • Esimerkki...

        Moi,

        Meillä on omakotitalo jossa ei ole aitoja koira kyllä pysyy pihassa jos on jotain tekemistä tai aurinkoinen päivä jolloin se lekottelee auringossa. Kannattaisi ensin aina kun kutsuu koiraa antaa makupaloja/makupala ja kehua koiraa vaikka taitavaksi ja kun osaa hyvin tuon käskyn esim. "Siru tänne" niin alkaa vaan kehuskella ja valillä voi ehkä antaa jonkun makupalankin jos koira käskyä tottelee ettei luule että on vain joku ruoka tauko yms. ja pötki sitten pakoon. Niin meillä tehdään ja on koira sen oppinut ettei pihalta ilman lupaa saa poistua.


      • Esimerkki...
        Esimerkki... kirjoitti:

        Moi,

        Meillä on omakotitalo jossa ei ole aitoja koira kyllä pysyy pihassa jos on jotain tekemistä tai aurinkoinen päivä jolloin se lekottelee auringossa. Kannattaisi ensin aina kun kutsuu koiraa antaa makupaloja/makupala ja kehua koiraa vaikka taitavaksi ja kun osaa hyvin tuon käskyn esim. "Siru tänne" niin alkaa vaan kehuskella ja valillä voi ehkä antaa jonkun makupalankin jos koira käskyä tottelee ettei luule että on vain joku ruoka tauko yms. ja pötki sitten pakoon. Niin meillä tehdään ja on koira sen oppinut ettei pihalta ilman lupaa saa poistua.

        Eli myös jos opettaa koiraa vaikka seuraamaan noon opettaa sen myös seuraamaan juostessa siten voi pitää hauskaa ja vaikka tieltä menisi koira koirasi keskittyisi sinuun eikä toiseen koiraan.


    • Colliehan on paimenkoira joten sen täytyy pysyä lauman luona vahtimassa sitä. Meillä oli vanh.engl.lammaskoira eikä sitä tarvinnut opettaa olemaan pihassa, siinä se käppäili ja vahti ja otti rennosti :) Toki niinkuin edellinenkin vastaili, jos on tylsää niin eiköhän se sitten lähde paremmille maille etsimään jännitystä.

    • Vompattia

      Meillä kyllä colliet pysyy pihassa, mutta kun niitä on useampi, en ihan viitsi luottaa siihen, ettei jotain mielenkiintoista(jänis) pyrähdä ohi ja lauma perässä. Olisi niin kauhea paniikki, jos olisi koirat edes viisi minuuttia kateissa..
      Puolen vuoden ja vuoden välissä on jokaisella meidän koiralla ollut karkailuvaihe, ei tosin kovin kauas ole kadottu, mutta kuitenkin.

    • BigBang

      Meillä isohko omakotitalo/piha ja ei koira pihasta lähde tarkoituksellisesti edes tiellä olevan koiran tai lähimetsän jäniksen perään. Muutaman kerran on säikähtänyt jotain kovaa pauketta (pärinäpoikien viilatti mopo tai jotain) ja sännännyt johonkin...tuli molemmilla kerroilla 1-2 tunnin jälkeen takaisin kotiin. Lähdin kyllä huutelemaan ja etsimään mutta kuten tavallista collielle niin makasi varmaan jonkun pensaan juuressa ja varmisti, ettei ääni enään kuulu ja rauhoittui...

      SAMALLA VAROITUS TAAS TEILLE MUILLEKIN COLLIEN/KOIRAN OMISTAJILLE: Nyt uutena vuotena en missään tapauksessa pidä koiraa vapaana pihalla - itse asiassa jo tämän viikon koira on jatkuvasti kytketty, koska jotkut kaalipäät paukuttelevat jo lainvastaisesti yhtäkkiä ennen uudenvuodenpäivää - hyi heitä! Tämä on painajaisinta vuodenaikaa koirien omistajille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 119
      1480
    2. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      649
      1454
    3. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      201
      985
    4. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      331
      905
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      235
      857
    6. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      58
      743
    7. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      233
      707
    8. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      175
      681
    9. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      88
      630
    10. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      21
      611
    Aihe