Miten colliet pysyvät pihassa?

Kysyisin tätä:

Noin keskimäärin. Kiitos kokemuksista.

6

412

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eli millä tyylillä

      koulutat, saatko koirasi luottamuksen kohtelemalla sitä hyvin :) Colliehan on erittäin älykäs, sitä ei kouluteta huutamalla ym, kuten ei pitäisi mitään rotua. Meillä pysyy pihassa, mutta juoksuaikoina on lähtenyt kyläilemään loikkaamalla (matalahkon) aidan yli. Kyllähän esim pelästyessään koira kuin koira saattaa lähteä. Riippuu myös pihasta, onko siellä puuhasteltavaa ja tutkittavaa koiralle. Jos se on pihassa vain narun jatkeena ja lapset heittelevät joskus palloa, niin taatusti kiinnostaa koiraa silloin muukin maailma.

      • Esimerkki...

        Moi,

        Meillä on omakotitalo jossa ei ole aitoja koira kyllä pysyy pihassa jos on jotain tekemistä tai aurinkoinen päivä jolloin se lekottelee auringossa. Kannattaisi ensin aina kun kutsuu koiraa antaa makupaloja/makupala ja kehua koiraa vaikka taitavaksi ja kun osaa hyvin tuon käskyn esim. "Siru tänne" niin alkaa vaan kehuskella ja valillä voi ehkä antaa jonkun makupalankin jos koira käskyä tottelee ettei luule että on vain joku ruoka tauko yms. ja pötki sitten pakoon. Niin meillä tehdään ja on koira sen oppinut ettei pihalta ilman lupaa saa poistua.


      • Esimerkki...
        Esimerkki... kirjoitti:

        Moi,

        Meillä on omakotitalo jossa ei ole aitoja koira kyllä pysyy pihassa jos on jotain tekemistä tai aurinkoinen päivä jolloin se lekottelee auringossa. Kannattaisi ensin aina kun kutsuu koiraa antaa makupaloja/makupala ja kehua koiraa vaikka taitavaksi ja kun osaa hyvin tuon käskyn esim. "Siru tänne" niin alkaa vaan kehuskella ja valillä voi ehkä antaa jonkun makupalankin jos koira käskyä tottelee ettei luule että on vain joku ruoka tauko yms. ja pötki sitten pakoon. Niin meillä tehdään ja on koira sen oppinut ettei pihalta ilman lupaa saa poistua.

        Eli myös jos opettaa koiraa vaikka seuraamaan noon opettaa sen myös seuraamaan juostessa siten voi pitää hauskaa ja vaikka tieltä menisi koira koirasi keskittyisi sinuun eikä toiseen koiraan.


    • Colliehan on paimenkoira joten sen täytyy pysyä lauman luona vahtimassa sitä. Meillä oli vanh.engl.lammaskoira eikä sitä tarvinnut opettaa olemaan pihassa, siinä se käppäili ja vahti ja otti rennosti :) Toki niinkuin edellinenkin vastaili, jos on tylsää niin eiköhän se sitten lähde paremmille maille etsimään jännitystä.

    • Vompattia

      Meillä kyllä colliet pysyy pihassa, mutta kun niitä on useampi, en ihan viitsi luottaa siihen, ettei jotain mielenkiintoista(jänis) pyrähdä ohi ja lauma perässä. Olisi niin kauhea paniikki, jos olisi koirat edes viisi minuuttia kateissa..
      Puolen vuoden ja vuoden välissä on jokaisella meidän koiralla ollut karkailuvaihe, ei tosin kovin kauas ole kadottu, mutta kuitenkin.

    • BigBang

      Meillä isohko omakotitalo/piha ja ei koira pihasta lähde tarkoituksellisesti edes tiellä olevan koiran tai lähimetsän jäniksen perään. Muutaman kerran on säikähtänyt jotain kovaa pauketta (pärinäpoikien viilatti mopo tai jotain) ja sännännyt johonkin...tuli molemmilla kerroilla 1-2 tunnin jälkeen takaisin kotiin. Lähdin kyllä huutelemaan ja etsimään mutta kuten tavallista collielle niin makasi varmaan jonkun pensaan juuressa ja varmisti, ettei ääni enään kuulu ja rauhoittui...

      SAMALLA VAROITUS TAAS TEILLE MUILLEKIN COLLIEN/KOIRAN OMISTAJILLE: Nyt uutena vuotena en missään tapauksessa pidä koiraa vapaana pihalla - itse asiassa jo tämän viikon koira on jatkuvasti kytketty, koska jotkut kaalipäät paukuttelevat jo lainvastaisesti yhtäkkiä ennen uudenvuodenpäivää - hyi heitä! Tämä on painajaisinta vuodenaikaa koirien omistajille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2557
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      118
      2176
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      103
      1861
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      123
      1852
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      10
      1584
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      142
      1172
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1051
    9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      22
      1042
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      987
    Aihe