Kuolema ja avioehto

ymmälläin

Meillä on avioehto. Ei lapsia. Miten käy toisen kuollessa, meneekö omaisuus sitten leskeltä pois, jos on avioehto tehty? Olen kuullut, että avioehdon voi tehdä vain avioeroa koskevaksi, tällöin ei koskisi kuolemaa. Mitä tämä käytännössä tarkoittaa? Jos on ns. normaali avioehto, miten omaisuus jaetaan toisen kuollessa jos lapsia ei ole? Meneekö omaisuus sisaruksille tms.? Miten avioehtoon pitää muotoilla, jos haluaa ettei se koske kuolemaa? Itse soisin omaisuuteni menevän puolisolleni turvaksi, jos kuolla kupsahdan, hänen kanssaan olen kuitenkin vuodet asunut jne.

5

1957

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nyt sekaisin

      Lapsettomana kuolleen perii aina aviopuoliso, ellei jäänyt testamenttia jonkun muun hyväksi. Siihen ei avioehto vaikuta mitään. Kuolemantapauksessa avioehto aiheuttaa sen, että puoliso joutuu maksamaan koko saamastaan summasta veroa, mutta jos leskeksi jäänyt sattuu olemaan vähemmän varakas osapuoli, ilman avioehtoa hän saisi osan perinnöstä tasinkona, josta ei tarvitsisi maksaa veroa.

      "Olen kuullut, että avioehdon voi tehdä vain avioeroa koskevaksi, tällöin ei koskisi kuolemaa. Mitä tämä käytännössä tarkoittaa?"

      Täsmälleen sitä, mitä sanoitkin. Avioehto määrittelee vain sen, onko puolisoilla avio-oikeus toistensa omaisuuteen - eli käytännössä, saako vähemmän varakas osapuoli tasinkoa toisen omaisuudesta erossa tai kuolemantapauksessa. Jos avioehto on voimassa vain erotessa, avio-oikeus on olemassa, mikäli liitto päättyy toisen puolison kuolemaan. Ja jos ei halua avioehdon olevan voimassa myös kuolemantapauksessa, siihen tietysti kirjoitetaan jotain tähän tapaan: "... mikäli avioliittomme päättyy avioeron johdosta". Netistä löytyy varmasti malleja, mutta jos näitä omaisuusasioita oikeasti haluaa hallita niin, että ymmärtääkin, mitä on tullut allekirjoittaneeksi, kannattaa varmasti satsata muutama satanen asianajajaan, jonka pakeille menee kertomaan tilanteen ja miten sen haluaa olevan, niin hän selittää vaihtoehdot ja laatii paperit niin, että ne ovat oikein.

      • morsian-09

        "os näitä omaisuusasioita oikeasti haluaa hallita niin, että ymmärtääkin, mitä on tullut allekirjoittaneeksi, kannattaa varmasti satsata muutama satanen asianajajaan,"

        Avioehdon tekeminen asianajajan opastuksella maksoi meille vain 120 e.


    • kuhanvaan

      Sait hyvät vastaukset varsinaisiin kysymyksiisi.
      Seassa oli myös kysymys: "Meneekö omaisuus sisaruksille tms.?"
      Sinun kuoltuasi ensiksi ei mene koska leski perii sinut, mutta avioehto vaikuttaa kuitenkin lesken kuoltua siten, että sinulta ilman testamenttia lesken perimä omaisuus jaetaan sivuperillisillesi ja lesken omaisuus hänen perillisilleen. Tosin leski on saanut kuluttaa omaisuuden, mutta ei saa testamentata sinulta lain perusteella perimäänsä osuutta. Tämä lapsettomien avioparien lesken jälkeinen selvittely on usein hankalaa ja vaatii lähes aina asiantuntija apua. Toivottavasti tämä ei sekoita 1. vastauksen mukaisia suunnitelmiasi.

    • kiitoksia

      Kiitoksia vastauksista. Avioehdossa tosiaan lukee , en muista sanatarkasti, mutta jotain sinne päin, että jos liitto päättyy avioeroon. Olin vain alkanut epäillä, ettei se riitä, vaan että olisi pitänyt myös lukea jokin lause esim. "toisen kuollessa toisella oikeus kuitenkin toisen omaisuuteen" tms. Vaikeeta.

    • helppoa

      Keskinäinen testamenti on selkeä. Menee tosi helposti oikein

      Täten määräämme että jomman kumman kuollessa perii jäljelle jäävä koko omaisuuden.

      Ns lakiosuutta on vain ja ainoastaan lapsilla ja jos niitä ei kerran ole ei asiasta tarvitse koskaan taistella.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      265
      9995
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      192
      5704
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      167
      5284
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      75
      4911
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      7
      3193
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      0
      2560
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2479
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2299
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      355
      2049
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      24
      1845
    Aihe