Onko kukaan teistä koskaan tehny talon näköisiä pienoismalleja? Entä paljon ootte niistä saanu ku ootte myyny ne? Itellä on nyt pari pienoismallia tehty, toinen on pieni mökki ja toinen vähä isompi talo. Olis kiva tietää paljo sellasista suurin piirtein sais.
Onko kukaan.
2
347
Vastaukset
- rinta minua kiinosti
Rintamamiestalojen pienoismalleja ainakin saa valmiina jostakin, olikohan rautatietä varten.
- rehdest
Jos hyvän näköisen talorakennussarjan saa 10-20 euroa ja harrastaja osaa itse sen koota, tuskin hän maksaa valmiista talosta sen enempää.
Mutta jos taitosi riittävät esim. suomalaismallisen pienen kerrostalon tai rivitalon tekemiseen mittakaavassa 1:87, niin muutaman voinet saada kaupaksi kovemmallakin hinnalla, esim. 60-120 euroa. Suomalainen asemarakennus jonkun tyyppipiirustuksen mukaan voisi olla menekkiartikkeli.
Arkkitehtimallit eli havainnemallit jostain suunnitellusta hankkeesta ovat sitten kokonaan toisissa hintaluokissa mutta niitä valmistetaankin yleensä vain yksi kappale.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin171637Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka4351367Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait3081289kukaan ei pakota kasteeseen..
Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot400995Ethän leiki kanssani J- mies
Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.100933Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa
Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte17926Molemmat päät
aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s117843Kasteen merkityksestä ihmiselle
Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J388783Liikenne onnettomuus
Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp6780Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!
Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!123744