Onko kukaan teistä koskaan tehny talon näköisiä pienoismalleja? Entä paljon ootte niistä saanu ku ootte myyny ne? Itellä on nyt pari pienoismallia tehty, toinen on pieni mökki ja toinen vähä isompi talo. Olis kiva tietää paljo sellasista suurin piirtein sais.
Onko kukaan.
Jööööö
2356
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Rintamamiestalojen pienoismalleja ainakin saa valmiina jostakin, olikohan rautatietä varten.
Jos hyvän näköisen talorakennussarjan saa 10-20 euroa ja harrastaja osaa itse sen koota, tuskin hän maksaa valmiista talosta sen enempää.
Mutta jos taitosi riittävät esim. suomalaismallisen pienen kerrostalon tai rivitalon tekemiseen mittakaavassa 1:87, niin muutaman voinet saada kaupaksi kovemmallakin hinnalla, esim. 60-120 euroa. Suomalainen asemarakennus jonkun tyyppipiirustuksen mukaan voisi olla menekkiartikkeli.
Arkkitehtimallit eli havainnemallit jostain suunnitellusta hankkeesta ovat sitten kokonaan toisissa hintaluokissa mutta niitä valmistetaankin yleensä vain yksi kappale.