Laiska äiti

Lumissa

En tiedä, onko tässä mitään järkeä, mutta minua ahdistaa valtavasti ajatus vuosien vaipparumbasta. Olkoonkin, että itse olen kestot valinnut ja kaikkea, mutta siitä huolimatta haluan lyhentää koko shown niin lyhyeen kuin suinkin, pottaa siis vaan. Ja kai tää nyt jotenkin toimii, kun viisikuisen vaippa kastuu joinakin päivinä vain pari-kolme kertaa ja uniltakin tullaan jo nyt usein kuivana.

Laiskuutta kai tämäkin on :D

2

727

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kahden äiti

      :) olen onnellinen puolestasi että 5-kuinen lapsesit osaa jo pottailla hienosti. Kestolapsilla vaippailu kestää kuuleman mukaan lyhyemmän ajan,kuin kertislapsilla. Meillä käytetttiin alussa harsoja 4kk ja sitten kertakäyttöisillä.

      Meidän tarina on tällainen: Aloitettiin 4-kuisena pottailu. Lapsi teki 7-kuisesta lähtien myös kakat pottaan. .Olin todella mielissäni ja tyytyväinen itseeni ja lapeni oli tietysti normaalia fiksumpi (hih, oikeasti oli tuollaisia ajatuksia alitajuisesti). Lapsenihan oppii kuivaksi jo ennen yhtä ikävuotta, jippii jei!! Sitten kun hän oppi nousemaan seisomaan noin 10-kuisena, oli hänellä aina kova kiire harjoitella tuota taitoa ja potalla oli vaikea saada hänet pysymään. Tein asian itselleni ongelmaksi ja yritettiin aina vain uudelleen, josko hän nyt pysyisi.. Pidettiin taukoja, vietiin potta välillä viikoiksi varastoon odottamaan tai sitten ei houkuteltu ollenkaan.

      Nyt poika on 2,5 vuotta ja on vasta nyt ilman vaippaa. Lopultakin. Juoksee innoissaan potalle ja yötkin menee ilman vaippaa. Kesällä hän oli 2 kuukautta ilman vaippaa, mutta häntä piti käyttää potalla. Itse ei osannut oma-aloitteisesti mennä, vaan totetsi pissan olevan jo housuissa.

      Lopputulos: asiaa ei kannata hoputtaa. Tästä voi tehdä ongelman itselleen ;) Usein pojat oppivat vasta myöhemmin kuiviksi. Eka kunnon herkkyyskausi on 1,5v-2v, jolloin yritimme tuloksetta. Meillä näin ja muilla toisin. Nyt ei mene onneksi vaippoja enää kuin pikkusisarelle.

      Toivottavasti onnistutte nopeaa, sillä kertakäyttövaippoja tulee ihan tajuton määrä jo kuukaudessa, saati sitten vuosissa, HUH! Pesupähkint sitten kehiin,niin ei tule saasteitakaan kestojen pesussa. ;)

      • Lumissa

        Kiitos kertomuksestasi! Ihan terveellistä kuulla tämäkin mahdollisuus. Olen tosiaan kuullut, että pojilla voi mennä pidempään, esikoistyttö oli aikanaan kuiva siinä 1½vuoden kieppeillä. Mutta saa siis nähdä, miten pitkä prosessi tästä pojan kanssa tulee. Kestää sen, minkä kestää, tottahan se on :). En mie sitä (ainakaan enää) ajattele, että lapsen ois pakko oppia kuivaksi ennen jotain tiettyä aikaa, kunhan pidetään esilla vaihtoehtoa märälle vaipalle ja housuun tekemiselle ylipäätään. Ja siis ihan sen takia, ettei tule sitten iässä x yllätyksenä, ettei housuun tekeminen yhtäkkiä olekaan normaalia.

        Nyt meidän tyttö on uhmaiässä ja varsin iloinen olen, ettei nyt tarvitse opetella pottaa uutena asiana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      118
      2397
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      31
      1504
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      20
      1468
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1448
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1253
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      341
      1110
    7. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1005
    8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      56
      974
    9. 122
      841
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      816
    Aihe