Haaveena Bordercollie

dsasad

Ensimmäistä koiraa olen ottamassa ja olen harkinnut bordercollieta. En kuitenkaan tiedä että pystynkö täyttämään sen tarvitsemat aktiviteetit .

Asun maaseudulla ja ihan maatilalla, tosin täällä ei ole muita eläimiä kuin kaksi kissaa,mutta tilaa on niin sisällä kuin ulkonakin. Olen ajatellut että koira pääsisi usein pitkille lenkeille,sillä itse olen liikunnallinen ja tykkää tehdä pitkiä lenkkejä. Lenkkejä olisi niin kauppareissuille ja metsäänkin . Muista aktiviteeteista olen miettinyt että riittääkö koiralle se että sille opettaa paljon erillaisia temppuja ja menee vaikka lenkin päätteeksi harjoituttamaan niitä temppuja ja heittämään vaikka keppiä ja uimaan ? Sitten olisi myös agility ja toko. Agilitya voi harrastaan ihan naapuri kunnassa,mihin ei ole pitkä matka ja lisäksi tiedän paikkoja mistä voi tilata agility settejä ihan kotikäyttöön. Koira ei tulisi pelkäksi ulkokoiraksi eikä se joutuisi olemaan hihnan jatkeena ulkorappusilla.

TUollaista toimintaa pystyisin koiran kanssa puuhaamaan . Onko liian vähän ja yksitoikkoista vai täyttääkö se koiran vaatimat aktiviteetit ja tarpeet ?

2

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varaudu vaan siihen että borderi oppii temput hyvin nopeasti, joten säästele niitä hieman :) Ihanteellinen paikka koiralle kuin koiralle.

      Voisi olla kyllä hyvä tuo oman agiradan rakentaminen pihalle, olisi borderin paratiisi (paimennuksen jälkeen tietenkin). En suosittele kepin heittelyä kun voi salakavalasti sujahtaa kurkusta läpi tai lähteä ilkeitä sälöjä.. mitäs jos korvaisit sen pallolla tai narufrisbeellä? :)

      Sen voin sanoa että pelkät pitkät lenkit ei borderia väsytä tai hetkauta, paimenkoirana se tarvitsee paljon aivotyötä. On myytävänä erilaisia aktiviteettileluja ja älypelejä koirille, tiedä sitten onko liiankin helppoja bordereille ;) Namipaloja voi piilotella metsäänkin lenkin päätteeksi, luulisi että jokainen koira tykkää käyttää nenäänsä.

      • tassut

        Muttä täytyy myös muistaa että kunnon työkoira pystyy olemaan myös pari päivää ilman suurempaa toimintaa. Koska onhan lammasfarmareillakin joskus "ennen muinoin" (miksei nykyäänkin) ollut sellaisia päiviä ettei koirille ole mtn paimennettavaa tai tekemistä.

        Sen vielä sanon että vaikka bortsu oppii nopeasti temppuja yms hyvää käytöstä, oppii se myös huonot käytöstavat nopeasti, joten niiden kanssa on oltava tarkkana. Bortsu voi hyvin sopia ekaksi koiraksi mutta voi olla myös varsin haastava tapaus ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      128
      5764
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2579
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2497
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      8
      2079
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1353
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      62
      1107
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1042
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      912
    9. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      825
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      825
    Aihe