Toivottavasti poliisi rapsauttelee nyt reilusti sakkoja alaikäisille paukuttelijoille ja heidän typerille vanhemmilleen. Keskisuomalaisen jutun mukaan parin tonnin kuukausituloja kuittaavalle huoltajalle napsahtaa sakkoa 460 euroa, jos antaa raketit alaikäisen penskansa käsiin. Se on oikein se.
Kunnon sakot
paukuttelijoille
11391
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
kunnon hinta lain piittaamattomuudelle, toivottavasti kerkiävät valvomaan, siis poliisit.
Mistä poliiseja riittää joka paukun perään katsomaan oliko alaikäinen tai oliko suojalaseja. Ei mistään. Täysin joutava laki.
Aivan erinomainen laki, joka johtaa pian siihen, että raketit kielletään pian yksityisiltä kokonaan. Kun entinen meno epäilemättä jatkuu, todetaan lain valvominen mahdottomaksi. Tällöin ainoa keino on täyskielto. Kuten jo muutama vuosi sitten ennustin, holtittomat paukuttelijat tekevät omalla käytöksellään hommasta lopun. Ja se on hyvä se.
olisi hyvä jos raketit kielletään. vielä parempi olisi jos kielletään alkoholi.
ulkona tuntuu että sota olisi alkanut , en uskalla liikkua enää kun pommit paukkuu ja rakkaan koirani sulkialihas petti persialaismatolle kun pommi jysähti. miksi tämä sallitaan!
Jep! Kyllä raketit vois kieltää kokonaan aikuisilta, mutta se onkin muksujen ilo ja kyllä niiden pitää saada paukutella vanhempien läsnä ollessa. Pikkusieluista niuhotusta mokoma niuhotus paukuttelusta. Meidän kersat kyllä saa nauttia uudesta vuodesta rakettien viuhuttelun merkeissä niin kuin itsekkin olen saanut nuoruudessani isäukkoni kanssa. Antaa paukkua vaan!
Aikuisten ei tarvitse paukutella itsekseen, ellei ole mukuloita mukana.
"Meidän kersat kyllä saa nauttia uudesta vuodesta rakettien viuhuttelun merkeissä niin kuin itsekkin olen saanut nuoruudessani isäukkoni kanssa."
Kun sinulla oli typerä isäukko, niin haluat siirtää samaa typeryyttä myös omille lapsillesi. Juuri niinhän se menee.
Pitäisi sitä olla rakettien myyjilläkin jotain vastuuta niitä myydessään. Tänäänkin näin Löytöteksissä tilanteen missä isä oli kahden poikansa kanssa raketteja sekä paukkuja ostamassa ja pojat siinä myyjälle kertoivat mitä tahtovat. Jos lapsien vanhempia sakotetaan alaikäisille annetuista paukuista niin pitäisi sitä myös myyjiäkin sakoittaa niiden myymisestä !!
Ei ole lama Jämsässä tänä yönä, sillä melkoinen määrä rahnaa palaa parhaillaan paukkuina taivaalle. Lisäksi a) lapset ovat vaarassa, kun humalassa rakettien kanssa toikkaroidaan
b) poliisi ei tosiaan ehdi joka nurkalle vahtimaan, etteivät myös mukulat paukuttele
c) monen kiinalaislapsen käsi ja silmä on vahingoittunut näitä meidän iloraketteja tehtäessä
d) huomenna on valkoinen hanki kuin sotatantere, eikä kovin moni ampuja kyllä aamulla lähde paikkoja siistimään - viime vuonna meidän alle kouluikäiset löysivät kassillisen ampumattomiakin metsän reunasta, onneksi toivat pussin näytille
e) ilmakehä saa taas melkoisen pläjäyksen saastetta kertaheitolla
f) eläimet ovat ihan ymmällä tästä paukkeesta
g) Espoossa oli tosi pauketta ja murhetta, mutta muut paukuttaa ilokseen.
Kysynkin, millä perusteilla tätä "ilotulitusta" enää kukaan voisi puolustaa?
ainoastaan kosovonlaiset sotilaat saavat kunniaa ja tähtisadetta taivaalle
Tästä "ilosta" on tehtävä loppu. On se ihme, että idiootit saavat aiheuttaa häiriötä ja saastuttaa ilmaa vielä nykyisenä aikanakin. Mies puhuu televisiossa ilmastonmuutoksen torjunnasta Helsingin torilla ja samaan aikaan kuuluu taustalta jatkuva pauke. Ei mitään järkeä ole tässä touhussa.