Päikkärit

Hei!voiko 2v jo jättää päikkäreitä pois? meillä on viikon verran taisteltu päiväunien kanssa yleensä menee tunti,että nukahtaa eikä nuku välttämättä kuin tunnin,lisäksi on alkanut öisin heräilemään muutamia kertoja istuu ihan virkeänä sängyssä ja haluaisi leikkiä,nyt ollaan parina päivänä jätetty päikkärit pois ja on nukkunut 12 h putkeen heräämättä.Kannattaisiko vaan suosiolla jättää päikkärit pois,kun ei siinäkään mitään järkeä ole,että joka päivä menee tunnin verran ennen kuin nukahtaa päikkäreille ja illalla on ihan virkeä kun pitäisi mennä nukkumaan lisäksi nuo yöheräilyt.
6264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

aina nukkua sen 12h?
Onko kotona vai hoidossa?

Äänestä
  • Koti hoidossa on,eli saa kyllä nukkua aamulla niin pitkään kuin haluaa.

    Äänestä

jos ei lapsi halua nukkua päikkäreitä ja ne päikkärit ns.häiritsee yöunia, niin kyllä ne voi mun mielestä jättää poiskin. meillä tyttö jätti päikkärit joskus 1-vuotiaana. ei vaan suostunu nukkumaan, eikä sitä lasta voi pakottaakaan nukkumaan. ollaan sitten tehty niin, että laitetaan lapsi kuitenkin lepäämään, siis vaikka ihan vaan sohvalle ja luetaan kirjoja siinä ja levätään, niin jaksaaa sitten iltaan asti touhuta.

Äänestä

voitte kokeilla jättää päikkärit pois!Ja katsoa miten niin menee.
Suosittelisin myös rauhoitushetkeä,kirjan lukemista rauhassa.

Muistakaa silti että saattaa olla että hän kuitenkin tarvitsee JOINAIN PÄIVINÄ päikkärit,
eli nukkumaan jos väsyttää ja vastaavasti ei nukkumaan kun ei väsytä!
Tilanteen mukaan vaan..

Huolehtikaa että tosiaan saa sitten kunnon yöunet!:)

Äänestä

Minun poika on 1v8kk ja nukkuu yöllä noin 10-11h, on taistellut päikkäreitä vastaan kovastikin. Joskus olen jättänyt suosiolla tappelut sikseen ja antanut valvoa, mutta se ei ole yöunia pidentänyt. Sen sijaan olen todennut paremmaksi tavaksi myöhäistää päiväunia iltapäivään ja herättänyt aiemmin. En siis laita nukkumaan pakolla, vaan myöhäistän unia niin, että lapsi takuulla on väsynyt. Nukahtaa silloin tosi hyvin. Joskushan lapsi esittää väsynyttä tottumuksesta tiettyyn aikaan päivästä, hieroo silmiään ja haukottelee, vaikka todellisuudessa ei vielä ole nukkumaan valmis, on vain tottunut nukkumaan siihen aikaan. Ajattelen, että tämä on vähittäistä harjoittelua pois päiväunista. Kun siirrän vähitellen unia myöhemmäksi, kohta lapsi oppii luontevasti irti päiväunista. Ei tosin tarvitsisi vielä oppia... Esikoisella oli sama juttu ja tällä systeemillä etenin silloinkin tämän vaiheen. Yöunet eivät häiriinny päikkäreitten myöhäistämisestä, kunhan muistaa, ettei anna nukkua kauan. Sivuvaivana tulee sitten se pirullinen kiukuttelu, kun herätetään kesken unien, mutta ilman torkkuja lapsi kiukuttelisi koko illan väsymystään. Ainakin meillä. Kiukuttelu menee ohi, kunhan saa aikansa notkua sylissä ja saa sitten jotain mielekästä tekemistä.

Äänestä

alkoi jättämään 2vuotiaana silloin tällöin päikkärit kokonaan pois, alkuun ne jäi 1-2 kertaa viikossa. Tätä kesti puoli vuotta ja oli tavallaan aika rasittavaa, kun rytmit vaihteli välillä paljonkin. 2,5-vuotiaana nukkui päikkärit enää kerran viikossa ja nyt kolmevuotiaana nukkuu enää kerran parissa viikossa päikkärit. Aina ollaan kuitenkin rauhotuttu iltapäivällä muuten ja katottu, miten väsyny on. Aika hyvin jo osaan arvioida, missä mennään ja koska on se päikkäripäivä. Suosittelen kyllä kaikkien (etekin vanhempien) mielenrauhan vuoksikin päikkäreiden jättämistä silloin tällöin. Todennäköisesti alkuun saattaa otta unet takaisin jossain vaiheessa ja saattaa valvoo viisikin päivää ilman päikkäreitä. Mutta ei ne kyllä vielä kokonaan jää ton ikäsenä, ainakaan ei suositella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä tehdä kirjoitti:

Hei!voiko 2v jo jättää päikkäreitä pois? meillä on viikon verran taisteltu päiväunien kanssa yleensä menee tunti,että nukahtaa eikä nuku välttämättä kuin tunnin,lisäksi on alkanut öisin heräilemään muutamia kertoja istuu ihan virkeänä sängyssä ja haluaisi leikkiä,nyt ollaan parina päivänä jätetty päikkärit pois ja on nukkunut 12 h putkeen heräämättä.Kannattaisiko vaan suosiolla jättää päikkärit pois,kun ei siinäkään mitään järkeä ole,että joka päivä menee tunnin verran ennen kuin nukahtaa päikkäreille ja illalla on ihan virkeä kun pitäisi mennä nukkumaan lisäksi nuo yöheräilyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu