Hei. Osaisko joku kertoa, miten korkea ja miten painava on täysikokoinen karkeakarvainen mäyräkoira? Tiedän, että niitä mitotaan rinnanympäryksellä, mutta kiinnostaisi tuo korkeus ja paino. Edes suunnilleen?
Mäyräkoiran koko
8
8184
Vastaukset
- näin...
Tyypillinen säkäkorkeus on 25-28 cm ja paino uroksilla noin 10 kg ja nartuilla 8-9 kg.
Tosin rotumääritelmän mukaan uroksenkin ihannepaino on alle 9 kg, mutta tällä hetkellä keskipaino huitelee kyllä lähempänä kymmentä. 12 kiloinenkaan ei ole mikään harvinaisuus.
Nuo siis normaalikokoisen mäyräkoiran mitat. Kääpiö- ja kaniinimäyräkoirat ovat tietysti huomattavasti pienempiä. - hajustiina
löydät parhaimmat vastaukset netistä suomen mäyräkoiraliiton sivuilta. Totuus on kuitenkin se että nykyään nuo koirulit painavat hieman enemmän kuin ennen... eli uroskarkkari saattaa painaa ihan hyvin 11 - 12kg eikä ole plösö... Korkeus on katsojan silmissä...tappijalka voi näytää ns. isolta mieheltä - ryhdistä ja mielialasta riippuen.
Mäykky nääs osaa kaikki teatraaliset taidot!- hajustiina
tänään meitin 5,5kk vanha karkkari painaa 7 kg eikä oo plösö... näyttää mieheltä...ja on todella särmikäs kaveri ja tulee varmaan isäänsä Moskuun!
- juttu...
hajustiina kirjoitti:
tänään meitin 5,5kk vanha karkkari painaa 7 kg eikä oo plösö... näyttää mieheltä...ja on todella särmikäs kaveri ja tulee varmaan isäänsä Moskuun!
Muistaakseni Moskulla ei ole jälkeläisiä - ainakaan rekisteröityjä.
Ja jos tuo 'Mosku' on pelkkä kutsumanimi niin ei kannata käyttää ihan sellaisenaan koska ihan 'oikea' ja ennen kaikkea suht koht yleisesti tiedossa oleva(olevia) karkkari Mosku(ja)kin löytyy... ;-) - fsfesffefwew
hajustiina kirjoitti:
tänään meitin 5,5kk vanha karkkari painaa 7 kg eikä oo plösö... näyttää mieheltä...ja on todella särmikäs kaveri ja tulee varmaan isäänsä Moskuun!
Meidän normaalikokoinen lyhytkarvainen painaa nyt juuri 5kk ikäisenä 9.2kg.
Ei ole yhtään pläski. Lihasta taitaa olla suurin osa painosta. Ollut aivan pienestä asti erittäin aktiivinen ja ruoan tarve suurehko. Osaa kuitenkin itse säädellä syömisiään. On ilmeisti ns. "kranttu" ruoan suhteen.
- marrrrrsy
Meidän kk. mäykky on vähän isompi - 14,5kg. :DD
Ei kummiskaan yhtään läski, pikemminkin hoikka, mutta huomattavasti
isokokoisempi kun muut mäykyt... Mistähän moinen mahtais johtua?
poju on 8 vuotta ja ollut aina tuon kokonen =) - Oscar Hotel
Jokikunnan sairaalan eläinlääkärillä on 15 kg mäykky. Sano että pitää ruuasta, kuin hän itsekin. Eli on noita isokokosia. Ainoo tietty tu selkä että lihakset on kunnossa.
- Anonyymi
en voi kertoa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anniina Valtonen tilittää - Potkut avasivat sanaisen arkun: "Ainut asia elämässä..."
Suosikkimeteorologi ja Puoli seitsemän -ohjelmasta tuttu Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Ylen muutosneu1243957Purraa riepoteltiin kuin märkää rättiä...
...Purra vastaukset olivat pelkkää persujargonia, hermotkin kärähtivät hänellä pari kertaa. Arvosanaksi jäi nolla näistä6183604- 1012079
Ellen Jokikunnas paljastaa - Näin Ralph-poika, 8, vaikuttaa Italiassa asumiseen: "Jos jossain..."
Miten käy Italiassa asumisen tulevaisuudessa? Ellen Jokikunnas ja Jari Rask remontoivat unelmiensa kodin Italiaan ja sa251748Nainen, tilanne on nyt tämä
että olen pyristellyt irti vahvoista tunteista sinuun, ja alku on näyttänyt hyvältä. Olisiko viikko jo taisteltu. Vielä821444Vaikka pidät minua
Herkkänä ja kilttinä niin tiedät että olen vahvaa tekoa. Vaikka mitä tapahtuisi niin yleensä selviän. Lähes aina. Nyt on501416- 1151293
Sheikki Laakso puolustaa poikaansa ja ilmeisesti tunnustaa itse nuorena syyllistyneensä samaan
Perussuomalaisten kansanedustajan Sheikki Laakson poika Nico Laakso on persujen kuntavaaliehdokas Kouvolassa ja aluevaal1291217- 471209
- 921180