Ihan uteliaisuuttani pohdin tällaisia juttuja... jotkut pikkuleivät säilyy loistavasti pakastimessa, monien mielestä koristelemattomat voileipäkakutkin, lautasliinat voisi ostaa, ehkä kastemekonkin, vieraslistan miettiä, miksei kutsutkin suunnitella/ostaa... mitä teidän mielestänne voisi tai kannattaisi (=olisi mielekästä) tehdä ristiäisten eteen ennen vauvan syntymää, JOS silloin on aikaa ja energiaa? Syntymän jälkeenhän ne saattavat vaikka hetken olla kortilla :)
En tarkoita että siitä pitäisi jotkut megazembalot järjestää joita pitää suunnitella jo paljon etukäteen tai en kuvittele että päivämäärän/paikan tms. voisi tietää etukäteen, mitä tahansahan voi tapahtua, mutta jos puuhailun pula iskee niin voihan sitä touhuta.
Mitä voi valmistella ennen syntymää?
2
644
Vastaukset
- .......
Itse suunnittelin häät/ristiäiset alusta loppuun, ennen kuin vauva syntyi. Vieraita oli n.50, ohjelma tehty täysin vauvan ehdoilla eli tilaisuus oli lyhyt ( kahvipöytä, pari puhettajne...)
Melkein kaiken voi miettiä valmiikse, tehdä muistiin panot paperille esim.vihkoon.
Kutsu kortit voi tehdä puoliksi valmiiksi, suunnitella teksin. Miettiä valmiiksi Kukat/koristelun, servetit jne.
Pitopalveluilta voi pyytää tarjouksia. Jos kotona ei ole tilaa, juhla paikkoja voi käydä katsomassa tai kysellä mm.vuokraa.
Jos tekee itse tarjottavat ruuat. Pakasteeseen voi tehdä osan valmiiksi. Pyytää yhden tai pari henkilöä hoitamaan käytännön järjestelyn, ruokien esille laiton, kahvituksen jne.- sdfuuu
no mua harmittaa kun ennen synnytystä ajattelin että teen ristiäisiin kaakut ja pikkuleivät kaikki itse ja vieraita ei tulis kun kaikki läheisimmät.. nyt ahdistaa jo se että pitäis saada täällä siivotuksi ja porukat meni kutsumaan lisää vieraitakin. Vauva oli helppo mutta ei kahen-kolmen tunnin väleissä kauheasti ehdi tekemään kun uusioperheessämme on muittenkin jäljet siivottavana. Näin jälkiviisaana olisin vaatinut miestä keskustelemaan vauvan nimistä jo ennen synnytystä, kun väsyneenä ja hiukan masentuneenakin sitä on hankala pitää oma päänsä näinkin tärkeässä asiassa. (melkein mies sai tosi ruman nimen läpi!)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2742432Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001304- 1081211
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831201Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581155Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi811106- 44972
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67907Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22860- 33777