mitä tehdä?

Mulla on hirveesti pieniä eriä villalankoja.
Mutta ideat loppuu,enää ei viittis kutoa sukkia ja vauvan vaatteita.
Olisko jollain jotain muuta ideaa,esim.olisko jossain hyviä pehmolelujen ym ohjeita.?
82228
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Minulla on kanssa villalankojen loppuja, joista joskus aion virkata mummon peiton. Anoppini teki niitä muutaman, eikä kovin vaikealta näytä. ´Virkataan nelikulmaisia lappuja, jotka virkaten kootaan yhteen. Näyttää tilkkutäkiltä valmiina.

Äänestä

kudo palatossut. Kudo neliöitä ja yhdistä ne tossuiksi.

Äänestä
  • Mikä on yhden palan hyväksi havaittu koko? Puikot kannattaa varmaan olla jotku kolmoset ja lanka semmosta sukkalankaa paksuudeltaan, vai? (Huom, en ole kutojaihme..)

    Äänestä

www.vaaka.org

Tuolta ei tainnut nyt ohjetta löytyä, mutta tilkuista kudotaan 20x20 cm lappusia. Lappuset ommellaan peitoksi 4x5 lappusta peittoon.

Minä olen kutonut lappusia kulmasta kulmaan eli aloitan kahdella silmukalla ja ensin lisään joka kerroksen alussa (yhden silmukan päässä reunasta) 1 silmukan ja sit puolivälissä aloitan kaventamaan 1 silmukan. Ja neliö on valmis. Mielenkiintoista kudottavaa, kun tekee raidallisia lappusia.

Peitot toimitetaan jollekin, jonka osoitteen saa tuolta sivuilta kyselemällä ja loppu sivuilta selviääkin.

Ainakin sivuilta http://groups.msn.com/Kapiokirstu/_whatsnew.msnw löytyy kuvia peitoista.

Äänestä

siellä on paljon malleja nukeista ja muista jutuista mitä voi langoista tehdä.

Äänestä

Olen itse tehnyt jämälangoista pitkin vuotta pieniä sukkia ja lapasia ja lahjoittanutne joulun alla sydäntäni lähellä olevalle "hyväntekeväisyys"kirppikselle. Pääsee langoista eroon ja ai, että tulee hyvä mieli!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mirkku kirjoitti:

Mulla on hirveesti pieniä eriä villalankoja.
Mutta ideat loppuu,enää ei viittis kutoa sukkia ja vauvan vaatteita.
Olisko jollain jotain muuta ideaa,esim.olisko jossain hyviä pehmolelujen ym ohjeita.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu