Balille

raksukka

Hei reissaaja 56 ja muut balin matkaajat! Minäkin matkustan helmikuun lopussa Balin lämpöön. Matkalla ollaan 3 viikkoa. Kysynkin nyt ,että oletteko pysyneet matkalla terveenä. Onko ravintoloiden hygieenia taso ihan ok, koska kyseessä kuitenkin aika lailla turisti alue. Olisi kurja saada paha vatsa tauti joka kestäisi monta päivää. Entä oletteko ottaneet oman moskiitto verkon mukaan vai onko hotelleissa valmiina.Onko moskiittoja paljon? Matkustan keskitasoiseen hotelliin. Kiitos vastauksistanne.

2

659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moro!

      Olemme tehneet kaksi kuukauden reissua Indonesian eri saarilla. Ensimmäiselle matkalle lähtiessä pelkäsimme eniten juuri terveyden kestämistä, miten vatsa pärjää ja miten me pärjäämme liikenteen seassa. Toiseksi pelkäsimme luonnonmullistuksia, joille ei itse voi mitään. Eka reissu meni yllättävänkin hyvin; vain pientä ripulia siloin tällöin molemmilla, siihen auttoi paikallinen "imodium". Meillä oli myös tuuria oli luonnon kanssa, kaikilla ei. Jaavalla ollessamme Mt. Merapi purkautui ja lähdettyämme Yogyakartasta siellä oli iso maanjäristys ja noin 6000 ihmistä menehtyi. Lähdimme maasta kesäkuussa ja heinäkuussa Jaavan rannikolle iski tsunami, joka jätti jälkeensä satoja kuolleita.

      Toisella reissulla luonto pysyi rauhallisena ja mekin selvisimme lähes loppuun saakka terveinä. Kaksi päivää ennen kotiinlähtöä mies sai jostain pahan ruokamyrkytyksen (onneksi olimme jo palanneet Balille), hankin lääkärin hotelliin ja tämä antoi niin vahvat tropit, että mies selvisi pitkästä kotimatkasta. Muuten pysyimme terveinä, vaikka söimme vähän mitä sattui ja otimme myös jäitä juomiimme. Balin Kuta oli muuten ainoa paikka, jossa meitä on kahden kuukauden reissuilla huijattu rahanvaihdossa, joten kannattaa olla tarkkana!

      Harkitsimme omien moskiittoverkkojen mukaan ottamista, mutta koska liikuimme rinkat selässä pitkin poikin, jätimme ne hankkimatta, olimmehan liikkeellä sadekauden ulkopuolella (touko-kesäkuu). Useissa bungaloweissa oli verkot valmiina, ei toki kaikissa, ei myöskään hotelleissa. Joten jos ette paljon vaihtele majapaikaa ettekä ole varma moskiittoverkkojen olemassa olosta, niin ottakaa omat mukaan. Pitää myös miettiä, miten saatte ne viritettyä kattoon.

      • raksukka

        Kiitos vastauksesta! Ihanaa kun suurin osa ihmisistä on niin ystävällisiä, että vastaavat asiallisesti. Täältä saa enemmän tietoa ja infoa kuin matkakirjoista. Balia on kuulemma uhattu pommi iskuilla. Mahtaako olla riski lähteä näin alku vuodesta?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      74
      2952
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      68
      2827
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1822
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      17
      1679
    5. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1657
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1600
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      25
      1582
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1297
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1273
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1259
    Aihe