Suvun perimätieto kertoo, että kotitalomme on perustettu uudistilana valtion/kruunun maille noin vuonna 1808-1809.
Yritän nyt selvittää, että mahtaisiko tällaisesta tilanperustamisesta olla jossain arkistoissa jäljellä (maakunta/kansallisarkisto) mitään asiaa käsitteleviä asiakirjoja. En ole aikaisemmin tällaisia asioita tutkinut, joten minulla ei ole mitään käsitystä siitä, minkä viranomaisten yms. kanssa tällainen tilanperustaja asiaansa hoiti. Eli en tiedä, mistä kokoelmista tietoja pitäisi lähteä etsimään.
Kaikki vinkit ja ohjeet otetaan kiitollisuudella vastaan :-)
Uudistilan perustaminen 1800-luvun alussa
2
1029
Vastaukset
- 6 + 12 = ?
Katso maanmittauslaitoksen nettisivuilta missä on lähin maanmittaustoimisto ja kävele sinne.
Sieltä saat kaipaamasi tiedot. http://www.maanmittauslaitos.fi/Maanmittaus_toimistot/ - ilpoko
Olet oikeassa, kyllä maakunta-arkistoista löytyy uudistiloja koskevia asiakirjoja. Uudistilan perustamisen yhteydessä nimismies (useinmiten) piti tilalla katselmuksen, jossa todettiin tilan elinkelpoisuus. Usein näissä katselmuksissa oli myös rajanaapurit kuultavana. Katselmuspöytäkirjoista selviää mm. tilan perustaja, rakennukset, tilukset, karja, verovapaiden vuosien määrä jne. Seuraavan kerran katselmus pidettiin verovappavuosien päättyessä, siis silloin kun tila pantiin verolle. Tällöin uudistila muuttui kruununtilaksi. Periaatteessa katselmus pidettiin myös aina tilan asukkaan (kruunu omisti tilan) vaihtuessa. Arkistosta voi löytää myös mm. immissionikirjoja, eli "asukkaaksiottamispäätöksiä", takaussitoumuksia uudistilallisten puolesta jne. Maakunta-arkistoissa nämä asiakirjat ovat (ainakin Oulussa) hajallaan siellä täällä Lääninkonttorin, kruununvoutien ja nimismiesten arkistoissa. Asiakirjat ovat pahvimapeissa, jotka pitää erikseen "tilata" varastosta, yleensä tilaukset on tehtävä ennen klo 1500:ta. Em. arkistoista löytyy arkiston virkailijan avustuksella luettelot, joista kannatta tsekata esim. (voi vaihdella maakunta-arkistoittain?):
- lääninkonttorin arkisto, sarjat
- Hd1: tilojen verollepanoasiakirjat pitäjittäin ryhmiteltynä
- Hg1: kruununtilojen ja uudistilojen katselmuspöytäkirjat pitäjittäin
- Hg4: kruununtilojan koskevat imissionikuulutukset
- Hg6: takaussitoumuksia kruununtilojen puolesta
- Hg7: kruununtilojen luovutuskirjoja jne
- kruununvoudin arkisto, sarjat
- HI: kruununtiloja koskevia asiakirjoja (katselmuspöytäk. ym.)
- HI: erilaisia kruununtiloja koskevia asiakirjoja (asukkaaksiottokuulutuksia, takaussitoumuksia, kauppa-ja luovutuskirjoja jne.)
- HIII: kruununtiloja koskevia maaherran päätöksiä (imissionikirjoja ym.)
Oma lukunsa ovat sitten kruununtilojen perinnöksiostoasiakirjat, jotka saattoivat olla melkoisia nippuja/tietopankkeja. Niistä löytyy luettelot Kansallisarkiston Digitaaliarkistosta, kopiot varsinaisista asiakirjoista voi tilata Kansallisarkistosta:
http://digi.narc.fi/digi/dosearch.ka?sartun=49109.KA
Nämä ovat hyvin mielenkiintoista luettavaa, valitettavasti voi joutua selaamaan monta mapillista löytääkseen haluamansa tilan. Eikä kaikkia asiakirjoja ole säilynyt. Saloisten ja Haapajärven kihlakuntien alueelta löytyy netistä luetteloita, jotka helpottavat etsintää. Onnea metsästykseen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 683209
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753077Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.682942On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662621Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442132- 611699
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251657Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181649- 351645
- 591576