Mitä mieltä olette risu- ja kantoautojen näkymistä Suomen energiapoliitikassa? Kovaa vauhtia niitä rakennetaan ainakin. Volvon syyskiertueella oli enimmäistä kertaa mukana mobulimittainen FH16 700 hv energiapuuauto, tuleeko muut merkit kiertueilla ym perässä?
http://www.ammattilehti.fi/albumi/volvofh16700hvkoeajo-jaesittelykierros2009/551737
http://www.ammattilehti.fi/albumi/volvofh16700hvkoeajo-jaesittelykierros2009/551737
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kun tuolla maakunnissa ajelee, niin tienvarret on kahtapuolta täynnä semmosta ihan jonnijoutavaa risukkoa. Kun jo nykyäänkin onnistuu se lupiinien niitto, niin eikö sitä hiukan pitemmällä puomilla ylettäisi hakettammaan sitä tienvarsirisukkoakin; siitä vaan tienvierestä suoraan hakkeeksi ja kyytiin.
Alkaa tuo 700hv olemaan jo sellainen järkevä teho tuohon energiapuuhommaan, jos jollain lastulla vähän vielä saa lisäpotkua niin kyllä on vaikea ajaa kantoa metsästä siten että ei rahaa taskuunkin jäis.
Joko valtio teki asialle jotain vai vieläkö venäjältä valuu lähes ilmaista polttoainetta voimalaitoksille?