Tallinnaan menossa

Ensimmäistä kertaa suunnitteilla reissua Tallinnan puolelle, ensimmäinen yö Baltic Princessissä ja toinen yö kylpylähotellissa Sataman läheisyydessä. Voisiko joku kyseisellä matkalla ollut kertoa, onko esim. tallinnan terminaalissa säilytyspaikkaa laukuille, jotta niitä ei tarviis koko päivää (9 aikaan laivasta ulos ja hotellihuoneen saa klo 15) raahata kaupoilla mukana? Vai pitääkö vain pakata muutama vaateriepu rinkkaan ja roudata mukana??
2442
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

En ole ollut kyseisellä reissulla, vaan tiedän muutenkin matkatavaroiden säilytyksestä. Tallinkin sivulta löytyy kaikenlaista tietoa Tallinnaan matkustavalle, sinunkin kannattaa sieltä lukaista. Satamatiedoista löytyy mm näin:
Tavarasäilytys D-Terminaalissa
Terminaalissa on vartioitu tavaransäilytyshuone, jonne voi jättää tavaransa pientä maksua vastaan (n. 2€). Terminaalista löytyy myös erillisiä tavaransäilytyslokeroita, joihin mahtuu esim. matkalaukku. Säilytyslokeron käytöstä veloitetaan n. 2€.
....................................
Miksi et vie matkatavaroitasi suoraan hotellille? Hotelleilla on matkatavaroiden säilytyshuone, jossa laukut voi säilyttää maksutta. Hyvällä onnella voit saada huoneesikin jo heti aamusta.
Uskon, että kylpylähotellisi on kuitenkin lähempänä kaupungin keskustaa kuin satama, joten sinun ei tarvitse edes-takaisin satamaan kulkea. Kätevää, eikö vaan?

Äänestä
  • Paljon kiitoksia avusta. Muistan että joskus käydessäni olisinkin nähnyt satamassa jotain säilytystä,mutten sittemmin ollut varma. Ja täytyy siis kysyä vielä hotellin sivulta että onko siellä mahdollista säilyttää matkalaukkua, saattanevat tietää matkatoimistossanikin asiasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Matkalaineeen kirjoitti:

Ensimmäistä kertaa suunnitteilla reissua Tallinnan puolelle, ensimmäinen yö Baltic Princessissä ja toinen yö kylpylähotellissa Sataman läheisyydessä. Voisiko joku kyseisellä matkalla ollut kertoa, onko esim. tallinnan terminaalissa säilytyspaikkaa laukuille, jotta niitä ei tarviis koko päivää (9 aikaan laivasta ulos ja hotellihuoneen saa klo 15) raahata kaupoilla mukana? Vai pitääkö vain pakata muutama vaateriepu rinkkaan ja roudata mukana??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu