Lasten kanssa Nizzaan

pikkumatkaaja*

Onko kellään kokemuksia lasten kanssa matkustamisesta Nizzaan? olisimme lähdössä kahden pienen taaperon kanssa nizzaan ensi kesänä (1 ja 2 vuotiaat). Ollaanko ihan hulluja vai sopisiko kohde näinkin pienten kanssa matkustaville? :) Jos jollain on kokemuksia niin kertokaahan. Onko keskustassa lapsille jotain touhuttavaa? Löytyykö huoneistohotelleja tai hotelleja keskustasta tai läheisyydestä joissa olisi uima-allas?

13

5163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AliciaF

      vaan Toulon,Sanary sur Mer,La Grande Motte,tämä on hyvät paikat lasteperhelle!Nettin kautta antamalla nimi voit nähdä vuokraasunnot....myös "ABRITEL.FR" voit katsoa vuokra-asuntoja

      • Pariisin matkaaja

        Oma valintamme oli pienten lasten kanssa Cannes. Kompaktimpi kokonaisuus ja pienille sopivampi ranta.

        Nizzankin ydinkeskusta on tavoitettavissa helposti vaunujen kanssa, mutta hotellin valinta kannattaa tehdä harkiten. Jos ottaa vuokra-asunnon, niin raitiovaunulinjan ääreltä tuntuisi järkevältä. Itse en ole Nizassa käynyt linjan valmistuttua, mutta vaikuttaa oikein toimivalta.


    • Mazu

      Olin viime elokuussa 1v 4 kk ikäisen poikamme kanssa Nizzassa. NOvotel cAP 3000 hotellissa lähellä lentokenttää. Hotelli oli hyvin perheystävällinen, iso uima-allas, lapsille leikkipaikka ulkona jossa liukumäki tms. Hotellilta sai tilattua kyydin lentokentältä hotelliin (ilmainen). Hotelli sijaitsee Cap 3000 ostoskeskuksen vieressä. Nurkan takaa lähti bussit Nizaan keskustaan, jonne matkaa n. 15 min bussilla. Nizzalaiset olivat hyvin lapsiystävällisiä, jututtivat poikaamme vaikka yhteistä kieltä ei ollut :), auttoivat esim. vaunujen kanssa bussiin. Emme varsinaisesti käyneet missään lapsikohteissa, mutta Nizzasta löytyy eläintarha ja nähtäväähän kaupungissa on yllin kyllin.

      • 35 vuotta Nizzassa a

        Voisitko laittaa vielä sen eläintarhan osoitteen. Olisi kiva käydä siellä.


    • Cote d'Azur

      Olemme olleet nizzassa 3 kertaa pikku lasten kanssa. Viimeksi loka-marraskuussa 2009, mukana oli 3 lasta (4v, 2v ja 2kk) ja hyvin meni. Ollaan tykätty paikasta ja mennään ens syksynäkin taas, ja kaikkien lasten kanssa. Voin suositella lapsiperheille. Yritettiin käydä eläintarhassa, mutta se oli suljettu, eikä paikalliset asukkaat tienneet syytä, epäilivät konkurssia. Käytiin siellä toissa syksynä, ja se oli kiva paikka.

      • Alkuperäinen kirjot*

        Kiitos vastauksista kaikille. Missä te olette asuneet kun olette olleet näiden pikku ihmisten kanssa reissussa? Oletteko olleet ihan tavallisessa hotellissa vai oletteko vuokranneet huoneiston joita paljon on myös tarjolla Nizzan keskustastakin. Olen yrittänyt netistä löytää sopivaa majoitusta koska emme ehkä kuitenkaan haluaisi majailla tavallisessa hotellihuoneessa vaan huoneistossa jossa olisi mm. keittiö. Toivoisimme myös että lapset pääsisivät uima-altaalle uimaan mutta se onkin vähän haasteellisempi juttu koska huoneistoja joissa olisi esim. katolla uima-allas on todella vähän. Nizzan ranta on kuitenkin ehkä vähän huono lasten kanssa ja siksi uima-allas olisi mukavampi vaihtoehto. Olisin kiitollinen kaikista majoitukseen liittyvistä vinkeistä!


      • Cote d'Azur
        Alkuperäinen kirjot* kirjoitti:

        Kiitos vastauksista kaikille. Missä te olette asuneet kun olette olleet näiden pikku ihmisten kanssa reissussa? Oletteko olleet ihan tavallisessa hotellissa vai oletteko vuokranneet huoneiston joita paljon on myös tarjolla Nizzan keskustastakin. Olen yrittänyt netistä löytää sopivaa majoitusta koska emme ehkä kuitenkaan haluaisi majailla tavallisessa hotellihuoneessa vaan huoneistossa jossa olisi mm. keittiö. Toivoisimme myös että lapset pääsisivät uima-altaalle uimaan mutta se onkin vähän haasteellisempi juttu koska huoneistoja joissa olisi esim. katolla uima-allas on todella vähän. Nizzan ranta on kuitenkin ehkä vähän huono lasten kanssa ja siksi uima-allas olisi mukavampi vaihtoehto. Olisin kiitollinen kaikista majoitukseen liittyvistä vinkeistä!

        Ollaan vuokrattu 3 kertaa huoneisto Nizzan länsirinteen puolelta. Lasten kanssa hotellissa asuminen alkaa ahistaa aika nopeasti, sekin on koettu. Ja kun vuokraa auton, pääsee minne vain. Yleensä jos ollaan haluttu mennä rannallle, ollaan ajettu suoraan Cannesiin, Antibesiin, Juan les pinsiin yms. Siellä rannat on hiekkaisia. Auton vuokraus hirvitti eka kerralla, mutta enää en sinne menisi ilman autoa. Ranskalaiseen liikennekulttuuriin tottuu, ja se on loppujen lopuksi hyvin joustavaa, joten liikenteessä kärsii jopa töppäillä, ja vaikka torvi soi, se täysin luonnollista siellä muutenkin. Huoneiston piha-alueella oli uima-allas, tosin siinä ollaan käyty yleensä vasta illalla ku paikalliset häipyy sisälle syömään päivällistä. Eka reissulla (jolloin lapsia ei vielä ollut) oltiin hotellissa keskustassa, ja matkustettiin junalla pitkin riviearaa. Sekin oli ihan hyvä kokemus, mutta nyt lasten kans on mukavampaa olla huoneistossa, ja huoneiston sijainti vaatii auton, mutta sillä sit pääseekin omien aikataulujen mukaan ihan minne vaan. Ollaan käyty Ezessä, Monacossa, Grassessa, Gourdonissa, Cannesissa, Mentonissa, Antibesissä, St Raphaelissa yms. Suosikki on Cannes. Suosittelen huoneiston vuokrausta!


      • 35 vuotta Nizzassa a

        antakaa nyt joku sen Nizzan eläintarhan osoite, alan todellakin kiinnostua aiheesta :DDD


      • Huittiska
        35 vuotta Nizzassa a kirjoitti:

        antakaa nyt joku sen Nizzan eläintarhan osoite, alan todellakin kiinnostua aiheesta :DDD

        ei kokemusta, mutta suunnitelmissa oli Pierre & Vacancyn kohden Antibesissä, n. 20km etelään Nizzan lentokentältä, juna-asema n. 500m päässä. Uima-altaat oli, joissain huoneistoissa kattoterassit joissa oma poreamme.


      • Lähes ranskatar
        35 vuotta Nizzassa a kirjoitti:

        antakaa nyt joku sen Nizzan eläintarhan osoite, alan todellakin kiinnostua aiheesta :DDD

        Enpä ole kuullut aiemmin, että Nizzassa olisi eläintarha. Cap Ferratin niemellä on tietääkseni ollut aiemmin, vaan se juuri taitaa olla suljettu,


      • olevan

    • Meeris111

      Me oltiin viime keväänä 1- ja 3-vuotiaitten lasten kanssa Nizzassa. Ihan kiva reissu. Meillä oli tuplarattaat mukana ja lapset nukahtivat päiväunille aina iltapäivällä joilloin kurvasimme suoraan terassille lounaalle. Ylhäällä kukkuloilla on kiva iso leikkipuisto lapsille. Joka paikassa, myös Monacossa, jossa kävimme, on hienoja leikkipuistoja, joihin voi pysähtyä hetkeksi niin että lapset saavat vähän purkaa energiaansa. Reissattiin bussilla paljon. Rattaat mahtuvat tosi huonosti busseihin. Ne pitää melkenpä laittaa kasaan. LÄhdetään ensi lauantaina taas viikoksi Nizzaan. Kaupunkiloma on aina kaupunkiloma - lastenkin kanssa. Meillä oli huoneisto aivan Nizzan keskustassa.

    • cotedazur2

      Suosittelen mieluummin Cannesin / Mandeliueun aluetta ja hyvää ja tasokasta huoneistoa RENTAVISTAN kautta. Uudet tyylikkäät huoneistot ja uima-allas sekä aidattu parkkialue. www.rentavista.fi/cannes.htm Lapsille voi lämmittää välipalaa/aamiasta omassa keittiössä ja jääkaappi ym kuuluvat varustukseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      107
      6788
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      382
      6428
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      62
      3223
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      117
      2728
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2360
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1824
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1687
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1535
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1357
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1247
    Aihe