Vuosi näköjään alkaa reippaalla pakkasella. Siitä huolimatta ei pahasti tullut kylmä tään päivän retkellä.
Oltiin moottorikelkkaajelulla, tai hienommin pitäis varmaan sanoa että kelkkasafarilla.
Huimaa päästellä pitkin järvenjäätä niin lujaa kuin kelkka kulki. Autollakin pyöritettiin jääradalla muutama kunnon spurtti. Nyt on mahtavaa päästä saunaan ihan kohta.
Oltiin moottorikelkkaajelulla, tai hienommin pitäis varmaan sanoa että kelkkasafarilla.
Huimaa päästellä pitkin järvenjäätä niin lujaa kuin kelkka kulki. Autollakin pyöritettiin jääradalla muutama kunnon spurtti. Nyt on mahtavaa päästä saunaan ihan kohta.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Varmaan ihan mielettömän hienoo hommaa!!
Varsinkin kun päivä alkoi kunnolla pimenemään ja ajettiin takaisin lähtöpaikalle oli hieno fiilis.
Pitää ottaa ilo irti näistä lumikeleistä kun on niin paljon likimain lumettomia talvia viimevuosina nähty.
ja kyllä siihen viileyteenkin tottuu, paitsi että pitää pukeutua lämpimästi sillähän sitä pärjää. Menittekö kuin lujaa. =)
Tunnustan että en katsonut mittariin, kyllä siinä viuhina kävi jokatapauksessa.
Metsässä ajeltiin ihan rauhallisesti ja nätisti.
Autolla me ei ajettu järven jäällä vaan siihen lähelle pellolle tehdyllä radalla.
mikäs sen mukavampaa varsinkin kun saa olla lämpimissä sisätiloissa, nahka saunan jälkeen puhtaana ja nenän alla lasillinen konjamiinia.
Ulkoiltuakin tuli tänään ihan mukavasti, sillä "hävisin" arvonnassa ja "jouduin" viemään haukkuvat eläimet vielä iltalenkillekin. Toinen vaihtoehto olisi ollut saunan lämmitys = se huonompi vaihtoehto ;)))
Hieman pakkanen nakersi naamaa, mutta muuten oli ihan mukava kipitellä pitkin hiljaisia syrjäteitä lumen narskuessa jalkojen alla..
Nyt sitten vaan mietin, että valvoa vai lähteä nukkumaan, vai lähteä nukkumaan ja herätä ihan liian aikaisin aamulla?!?
Talvi on syvältä mutta koska kuitenkin se täällä on me yritetään ottaa viihde siitä.
Mulle ei ole konjakki ikinä maistunut, nytkin on monen vuoden lahjukset koskemattomina kaapissa.
se on nämä pakkaset kestää, kun sille mitään emme mahda. Paitsi että tuota vanhaa uunia tulee lämmitettyä ihan urakkaluonteisesti, sillä mikään ei ole niin mukavaa kuin leivinuuni joka huokuu lämpöään koko vanhaan torppaan. Ihan jotain muuta kuin sähköpatterit!
Talven ystäviin en lukeudu minäkään, sillä olen vähän kuin nuo meidän perheen naukuvaiset eli lämmön ystävä. Mutta huomenna olisi aikomus uhmata säätä ja kokeilla yhden (kahden?) hurtan kanssa pitkästä aikaa vetoa, eli otus valjaisiin ja itse suksien kanssa perään. Voipi tulla muutama mustelma kun vauhdissa en kestä mukana ja olen mukkelismakkelis. Surkeana suksillaolijana en nimittäin kestä pystyssä edes yksinäin sauvojen kanssa ;)))))
Tuota, jos sitä konjakkia tuntuu jäävän happanemaan, niin.. voisin tulla auttamaan ;)))))
Minä lasken tällä hetkellä kuukausia ja pian viikkoja siihen kun on realistiset mahdollisuuden talven loppumiseen, nää kylmät rassaa ja rankasti.
Onneksi parin kuukauden päästä saadaan jo nauttia kevätauringon lämmöstä.
Meillä on pakkasta jo -21, ja se kyllä jo tuntuu kylmältä, inhoittava viima......
Mulle saisi maksaa aikapaljon ennenkuin lähtisin järvenjäälle millään pelillä, enkä usko että lähtisin sittekään...
Huonoja kokemuksia järven jäistä...
Me ajettiin pikkujärvellä jossa ei ole mitään inhottavia virtapaikkoja.
Olisitko tullut kyytiin siihen osaan reittiä jossa me ajettiin lumisten puiden alla metsässä kuin valkoisessa tunnelissa?
Juu...metsään kyllä tulisin kyytiin, mutta niin pientä järveä ei löydy mihin minut saisi jäälle...
Sitä mä en oo ikinä tajunnut mikä saa jotkut riskeeraamaan henkensä pilkkimisen takia, tunkevat jopa autoilla kevätjäille joille mä en astuisi jalallanikaan.
Arvaas mitä, kolmen kuukauden kuluttua on jo huhtikuun eka päivä!!!!
Mä olen ite selvinnyt putoamatta jäihin, mutta kaksi kertaa on ystävä vierestä humpsahtanut...onneksi ei kuitenkaan hukkuneet kumpikaan...mutta kaamea tilanne se on..
Juteltiin jouluna mun sisarusten kanssa siitä että ihme kun ei siitä lapsilaumasta johon mekin kuuluttiin pieninä kukaan hukkunut, kakarat leikkivät kevätjäillä mutta kaikki selvisivät hengissä.
Mekin käytiin pentuna lammenjäällä luistelemassa, sillon kaverini putos, onneksi tuli joku auttamaan...
Toinen kerta oli sitte ainuisena, kun lähettiin kaverin kanssa jäälle kävelemään, kaverillani oli iso rottisuros mukana,
ja sitte kun kaveri putos jäihin, niin eihän toi rottis laskenut mua edes auttamaan, se makas siinä avannon reunalla ja irvisteli ja murisi mulle niin että räkä lensi...no sen rottiksen avulla kaveri sitte kuitenkin sai itsensä kuiville, otti sen hihnasta kiini ja jotenkin vexlas ittensä jäälle...
Onneksi ei tullut muuta kun kylmä kylpy, hyi hitto.
Noi on niitä tilanteita joita ei milloinkaan haluaisi kokea.
Juu onneksi....mutta kyllä niistä vaan jää ikuisia muistoja...
Ne muistot vasta karmeita olis jos ne sun kaverit olis jääneet jäihin, onni että pääsivät turvaan.
Se rottis kyllä oli sankari, esti sua menemästä vaaraan ja sen avulla pääsi pudonnut turvaan.