Normaaliako?

jo toinen Cava

Ostimme Cavalierin urospennun Hyvinkään seudulla toimivasta "koirajalostamosta". Saimme pennun kotiin jouluaattona. Siitä lähtien koira on paskonut verta ja ripuloinut! Ensin ajateltiin et se johtuu varmaan tressistä paikan vaihdoksen takia mut nyt näyttää ett se on jotakin muuta. Aikaisempi koiramme oli myös Cava joten olemme tietoisia terveysriskeistä mut tuollainen ei mielestämme ole normaalia! Herää kysymys et jätettiinkö meille jotain kertomatta? Paikassa muutenkin vähän ihmeellistä touhua. Näyttö tapahtui eteisessä,emä tuotiin paikalle pyynnöstä ja siinä sitten seisoskeltiin ja papruja kirjoiteltiin! Helvetti vie noilla hinnoilla pitäis kyllä olla erillinenpaikka missä näyttö tapahtuu ja koiraan saada tutustua rauhassa! En tiedä sitten onko tällainen yleinen käytäntö vai tämän "tehtaan erityispiirre"? Koirahan sinänsä on ihana ja vaikuttaa terveeltä ripuloinnista huolimatta mut huolettaa silti!

4

456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pikapikaa

      Olettehan te herranjumala käyttäneet pennun eläinlääkärillä?! Verinen ripuli ei ole koskaan normaalia ja stressi ei sitä aiheuta!! Pika pikaa eläinlääkäriin ennenkuin on liian myöhäistä!! Jo muutaman päivän raju ripulointi aiheuttaa pennun "kuivumisen" ja sille pitää antaa suonensisäisesti nestettä!! Pennulla voi olla jopa PARVO.

    • järkyttynyt!!

      asiaa, koira välittömästi lääkäriin ja toinen, mikä kumma sai teidät ostamaan ja näin ollen tukemaan tuollaista toimintaa?

    • ounounoun

      Herranen aika äkkiä eläinlääkäriin jos että vielä ole käyneet! Olisi pitänyt hälyytyskellojen soida jo kun tuollaista oli kasvattajan toiminta! Taas sai joku piittaamaton ja moraaliton "jalostamon" pitäjä tukun rahaa ja näin ollen jatkaa hommaansa.

      Eli viette nyt mahd. pian koiran eläinlääkäriin, siis jos sitä ei vielä ole tehty. Kannattaa ottaa yhteyttä myös kasvattajaan, joka luultavasti olikin pentutehtailija.

      • voi ei!!

        toivottavasti koira ei kuollut :/
        Jos oli parvo ja pitkälle ehtinyt, ei siinä paljoa enää voi tehdä...

        Hiiteen ne tehtailijat!! Kamalaa porukkaa, voi jessus..

        Ja ei tollaista asiaa saa lakaista maton alle, koska miettikää niitä muita koiria siinä koiratehtaassa. Parvo tarttuu helposti. Jos teidän pennulla oli se, kärsivät/kuolevat varmaan ne muutkin koirat.

        Voimia teille ja pennulle. Toivottavasti selviätte tästä kamalasta tilanteesta. Ja toivottavasti pennulla ei edes ole mitään parvoa!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      146
      1348
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      39
      936
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      685
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      610
    5. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      588
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      26
      579
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      563
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      557
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      543
    Aihe