Normaaliako?

jo toinen Cava

Ostimme Cavalierin urospennun Hyvinkään seudulla toimivasta "koirajalostamosta". Saimme pennun kotiin jouluaattona. Siitä lähtien koira on paskonut verta ja ripuloinut! Ensin ajateltiin et se johtuu varmaan tressistä paikan vaihdoksen takia mut nyt näyttää ett se on jotakin muuta. Aikaisempi koiramme oli myös Cava joten olemme tietoisia terveysriskeistä mut tuollainen ei mielestämme ole normaalia! Herää kysymys et jätettiinkö meille jotain kertomatta? Paikassa muutenkin vähän ihmeellistä touhua. Näyttö tapahtui eteisessä,emä tuotiin paikalle pyynnöstä ja siinä sitten seisoskeltiin ja papruja kirjoiteltiin! Helvetti vie noilla hinnoilla pitäis kyllä olla erillinenpaikka missä näyttö tapahtuu ja koiraan saada tutustua rauhassa! En tiedä sitten onko tällainen yleinen käytäntö vai tämän "tehtaan erityispiirre"? Koirahan sinänsä on ihana ja vaikuttaa terveeltä ripuloinnista huolimatta mut huolettaa silti!

4

432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pikapikaa

      Olettehan te herranjumala käyttäneet pennun eläinlääkärillä?! Verinen ripuli ei ole koskaan normaalia ja stressi ei sitä aiheuta!! Pika pikaa eläinlääkäriin ennenkuin on liian myöhäistä!! Jo muutaman päivän raju ripulointi aiheuttaa pennun "kuivumisen" ja sille pitää antaa suonensisäisesti nestettä!! Pennulla voi olla jopa PARVO.

    • järkyttynyt!!

      asiaa, koira välittömästi lääkäriin ja toinen, mikä kumma sai teidät ostamaan ja näin ollen tukemaan tuollaista toimintaa?

    • ounounoun

      Herranen aika äkkiä eläinlääkäriin jos että vielä ole käyneet! Olisi pitänyt hälyytyskellojen soida jo kun tuollaista oli kasvattajan toiminta! Taas sai joku piittaamaton ja moraaliton "jalostamon" pitäjä tukun rahaa ja näin ollen jatkaa hommaansa.

      Eli viette nyt mahd. pian koiran eläinlääkäriin, siis jos sitä ei vielä ole tehty. Kannattaa ottaa yhteyttä myös kasvattajaan, joka luultavasti olikin pentutehtailija.

      • voi ei!!

        toivottavasti koira ei kuollut :/
        Jos oli parvo ja pitkälle ehtinyt, ei siinä paljoa enää voi tehdä...

        Hiiteen ne tehtailijat!! Kamalaa porukkaa, voi jessus..

        Ja ei tollaista asiaa saa lakaista maton alle, koska miettikää niitä muita koiria siinä koiratehtaassa. Parvo tarttuu helposti. Jos teidän pennulla oli se, kärsivät/kuolevat varmaan ne muutkin koirat.

        Voimia teille ja pennulle. Toivottavasti selviätte tästä kamalasta tilanteesta. Ja toivottavasti pennulla ei edes ole mitään parvoa!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      3032
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1801
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1656
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      222
      1227
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      123
      957
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      93
      933
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      924
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      65
      907
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      825
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      34
      800
    Aihe