firman exchange-palvelin turvallaan. Exchangeen siirryttiin vajaa puolitoista vuotta sitten ja tämä on viides kerta kun se on kumossa. Postiin tarvittavien palvelimien määrä nelinkertaistui ja nykyisin tarvitaan neljä kokopäiväistä heppua pitämässä tuo paska toiminnassa. Ennen oli molemmat Sunin palvelimet ja yksi heppu piti niitä osa-aikaisesti pyörimässä. Eikä ne olleet kertaakaan nurin.
jaha,
taas on
9231
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
puuttuu.
mikkiskilkkeet ei vain pysty käsittelemään luotettavasti 6000 (kuuden tuhannen) ihmisen posteja.
Jos mikkiksen vehkeet ovat niin toivottoman vaikeita ylläpidettäviä ettei suurikaan väkimäärä siihen riitä niin eikö olisi viisaampi luopua niistä kokonaan?
Tuppaa vaan monesti noilta firman päättäjiltä puuttumaan se järki (tai oikeammin tietotaito) tuollaisten päätösten teossa.
Valitettavan usein noita hankintapäätöksiä tehdään myyntimiesten markkinointipuheiden perusteella ja unohdetaan kuunnella niitä talossa olevia "duunareita" joilta löytyisi sitä osaamista ja tietotaitoa jota noissa päätöksissä tarvittaisi.
Ja sitten kun hankinnan jälkeen osoittaautuu että tuli tehtyä väärä hankinta ei sitä voida tunnustaa vaan syytetään niitä "duunareita" kun eivät saa hommaa toimimaan kunnolla, eihän siinä uudessa hienossa järjestelmässä voi mitään vikaa olla.
nimittäin sellaista että saadaan it-väki uskomaan että "kyllä se microsoftin systeemi on paras"....sitä varten eduskuntaankin on solutettu Mikkiksen lobbareita. Ne pitää huolen että valtio pysyy kiinni M$-sörsseleissä, sama juttu pätee kuntiinkin.
Päättäjillä ei voi olla tietoa muuten kuin kentän palautteen perusteella joten tieto mikkiksen ongelmista pitää saada siirtymään myös hankintapäätösten tekijöille ja heidän esimiehilleen silloin kun on kyse "voitelusta".
Sinänsä hyvä idea mutta valitettavan usein reaalielämässä noiden asioista päättävien henkilöiden itsetunto ei kestä "alemmilta" tulevan palautteen kuuntelemista. 25v työelämää takana muutamassa työpaikassa ja törmätty on sekä fiksuihin päättäjiin (antavat "duunareiden" hoitaa pääosan hankintaan liittyvästä selvittelystä ja päätöksistä, pysyvät itse taustalla ja haluavat vain hyvät perustelut miksi se tietty ratkaisu) että täysiin mulvisteihin (stana duunarit mitään tiedä/osaa, turvat kiinni).
mutta kun ne päätökset monesti tehdään vaikkapa jollain ratkiriemukkaalla viikon reissulla esimerkiksi Las Vegasin Comdexiin tavarantoimittajan vieraana...
>...Comdexiin tavarantoimittajan vieraana...
Kyllä niidenkin, jotka ei noille reissuille pääse, ääni pitää kuulua silloin kun firman tuottavuudesta puhutaan.